Soma’da şirket de kamu da kusurlu

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 9 kişilik bilirkişi heyetinin hazırladığı raporlar Soma İş Mahkemesi’ne ulaştı. Her iki rapor, kurumlara farklı oranlarda kusur yükledi

Soma’da şirket de kamu da kusurlu
22 Ekim 2015 Perşembe 09:19

İstihbarat Servisi
Manisa Soma’da 301 madencinin şehit olduğu katliamın ardından açılan tazminat davalarında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden beklenen bilirkişi raporu hazırlandı. Görevlendirilen 9 kişilik bilirkişi heyetinden 7’si tarafından hazırlanan 65 sayfalık 8 Ekim tarihli rapor Soma İş Mahkemesi’ne ulaştı. 
Aydınlık’ın ulaştığı rapor, ceza davası için gelen bilirkişi raporu, TBMM Soma Meclis Araştırma Komisyonu Raporu, tanık ifadeleri ve dosyadaki delillere dayandırılarak yazıldı. Raporda “Soma Kömür İşletmeleri Eynez yeraltı kömür ocağında iş sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli eksiklikler bulunmaktadır. Buna rağmen ocakta iş müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde hiçbir noksanlık belirlenememiş olması, denetimlerin gereken şekilde yapılmadığını ortaya koymaktadır” denildi. Raporda, Enerji Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MİGEM) işletme projesini ve değişiklikleri uygulamaya konulmadan önce onaylama yetkisi olduğu hatırlatıldı. 2010’dan olay gününe kadar ocağın işletme projesine onay veren, ocağı denetlemek ve incelemekle yükümlü olan MİGEM’in ocaktaki sorunlar konusunda görevini yerine getirmediği kaydedildi. 

TKİ’NİN HATALARI ORTAM HAZIRLADI
Türkiye Kömür İşletmeleri’nin (TKİ) ocaktaki kömür yangını ve metan gazının bilincinde olduğu vurgulanan raporda “TKİ Eynez ocağındaki yıllık üretim miktarının projede belirlenmiş olan 1.500.000 ton seviyesinden 2013 yılında 3.566.457 ton seviyesine çıkartılmasına kayıtsız kalmıştır. TKİ, hatalı uygulamaların sözleşme tarihinden olayın meydana geldiği 13.05.2014 tarihine kadar devamına ortam hazırlamıştır” denildi. 
Raporda, Soma Kömürleri İşletmesi A.Ş.’nin “üretim zorlaması, iş güvenliği önlemleri alınmadan üretimin kontrolsüz bir şekilde artırılması, kapsamlı bir risk değerlendirmesi yapılmaması, mesleki eğitimin mevzuat hükümlerine uygun şekilde verilmemesi, iç denetimin yetersizliği, havalandırma sisteminde hatalı uygulamalar” gibi sorumluluklar nedeniyle yüzde 70 oranında kusurlu olduğu belirtildi. TKİ’ye yüzde 15, MİGEM’e yüzde 10, Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’na yüzde 5 kusur verildi. Heyetten 2 bilirkişi ise rapordaki bazı konulara itiraz ettikleri için 75 sayfalık ayrık bilirkişi raporu yazdı. Bu raporda ise Soma Kömür İşletmeleri yüzde 50, TKİ yüzde 30, MİGEM yüzde 10, Çalışma Bakanlığı da yüzde 10 kusurlu bulundu. 

EĞİTİMDE GÖSTERİP OCAĞA SOKMUŞLAR
İTÜ raporunda Meclis Araştırma Komisyonu raporundaki çarpıcı ayrıntılar da yer aldı. 14 işçinin Soma Kömür İşletmeleri’nde işe giriş tarihlerinin olaydan 3 gün öncesi olduğu tespit edildi. Şirket, işçilerin 10-11-12-13 Mayıs 2014 tarihlerinde mesleki eğitim aldıkları yönünde tutanak tuttu. Ancak işçilerin eğitimde göründükleri süreçte ocakta bulundukları ve 13 Mayıs’taki katliamda hayatlarını kaybettikleri anlaşıldı. Raporda, ocakta bulunan 2 bin 953 karbonmonoksit maskesinin 2 bin 678 tanesinin son kullanma tarihinin geçtiği de belirtildi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.