Soma katliamında, Danıştay’a ‘Müfettişler soruşturulsun’ itirazı

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği katliamın hemen ardından Çağdaş Hukukçular Derneği adına bir grup avukat, olayda ihmalleri bulunduğuna inandıkları müfettişlerin de soruşturulması için, hem Çalışma Bakanlığı’na başvurdu, hem de savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Soma katliamında, Danıştay’a ‘Müfettişler soruşturulsun’ itirazı
31 Ekim 2015 Cumartesi 21:47

İlk soruşturma talebine izin vermeyen bakanlık, itiraz üzerine Danıştay’ın başvuruyu kabul edip kendilerine göndermesine rağmen bir kez daha gerekli izinleri vermedi. Yeniden Danıştay’a itirazda bulunan ÇHD adına açıklama yapan Avukat Ceren Uysal, “Soruşturmanın önü kesilmeye çalışılıyor. Çünkü çorap söküğü gibi alttan yukarıya en tepelere kadara çıkacağını herkes biliyor” dedi.
Soma’da geçen yıl 13 Mayıs’ta meydana gelen katliamda, 301 madenci yaşamını yitirdi. Olayın hemen ardından, ilçeye de giden Çağdaş Hukukçular Derneği adına bir grup avukat, facianın meydana gelmesinde ihmalleri bulunduğuna inandıkları müfettişlerin de soruşturulması için, hem Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurdu, hem de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu başvuruyu inceleyen bakanlık savcılıktan da gelen benzer yöndeki soruşturma talebine izin vermedi. Bunun üzerine soruşturmanın yapılmasını sağlamak için ÇHD avukatları, bu kez Danıştay’a itirazda bulundu.
İtirazı yerinde bulunan Danıştay, soruşturma açılabileceği kararını bakanlığa iletti. Ancak bakanlık, bir kez daha soruşturmaya izin vermedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, izin vermemesini de ilginç bir gerekçeye dayandırdı. Bakanlık gerekçesinde, ön inceleme için 45 gün süreleri olduğunu, bu süre içerisinde incelemelerini yaptıklarını, daha önceki bilirkişi incelemelerinde de zaten konu ile ilgili net bir bilgiye ulaşılamadığı, eksiklik tespit edilmişse de, kaza ile eksiklikler arasındaki illiyet bağının kurulamadığına, yer verildi.

AVUKATLAR, MÜFETTİŞLERİN PEŞİNİ BIRAKMADI
Bakanlıktan soruşturma talebine ikinci kez olumsuz yanıt gelmesine rağmen avukatlar, mücadelelerini bırakmadı. Bir kez daha Danıştay Birinci Dairesi’ne itirazda bulundu. ÇHD avukatları adına Danıştay’a gönderilen itiraz dilekçesinde, “Bakanlığın ilgili kurulu bu katliamı bir afet, fıtrat, kader gibi göstermekte o denli ısrarcıdır ki, bu kez de bir üst derece mahkemesinin kararına uymaktan kaçınarak ve usule ilişkin esası hiç de ilgilendirmeyen gerekçelerle ‘Hayır, ben bünyemdeki personeli soruşturmanıza izin vermeyeceğim’ demiştir. İlgili karar içeriğinde gerekçeler oldukça kısa ve özensiz, 301 işçinin katledilmiş olmasının ağırlığı ile uzak yakın ilgi barındırmamaktadır. Bakanlık idari işlemin en üst düzey denetleme merci tarafından verilmiş olan bir yargı kararını uygulamaktan kaçınmaktadır. Bunu yaparken de, ‘45 gün içinde ancak bu kadar inceleme yapılır’ gibi abesle iştigal bir gerekçeye sarılmaktadır. Bu anlamda TCK kapsamında açıkça suç işlenmektedir. Denetim Mahkemesi’nden beklentimiz, itirazın değerlendirilmesinin yanı sıra, burada işlenen suça ilişkin olarak da gerekli yasal prosedürü işletmesidir. Bakanlık, birkaç saat içerisinde ölen 301 kişinin ölümleri karşısında sorumluluğa ilişkin bir tartışmaya ‘ama 45 günümüz var’, ‘ama konu karmaşık’ diyerek geçiştirmek istemektedir. Bu kabul edilemez” denildi.
Yeniden Danıştay’a itirazda bulunan ÇHD adına Avukat Ceren Uysal, bu yöntemlerle soruşturmanın önünün kesilmeye çalışıldığını söyledi.
 


Etiketler; #Soma #Manisa

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.