SES’te ‘siyasi operasyon’ istifa depremine yol açtı

SES Genel Merkezi, ‘emirlerine uymadıkları’ gerekçesiyle İzmir’deki şube yöneticilerine kınama cezası verdi. ‘Karar hukuki değil siyasi’ diyen yöneticiler ile işyeri temsilcileri görevlerinden istifa etti

SES’te ‘siyasi operasyon’ istifa depremine yol açtı
17 Haziran 2015 Çarşamba 10:30

Ayfınlık / İzmir
KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın (SES) geçen yıl Şubat ayında İzmir kongresinde başlayan muhalefet, İzmir’de 30 işyeri temsilcisinin istifasıyla yeni bir boyut kazandı. Kongre için delege seçimlerinde Genel Merkez’in delege dengelerinde istediği olmayınca anlaşmazlık çıktı, konu “İzmir kongresini yapmayın, iptal edin” talimatına kadar vardı. Ancak, SES İzmir şubesi delege seçimleri yapıldı ve Genel Merkez’in desteklediği adaylar ağırlık elde edemedi.
İzmir’den seçilen delegelerin de katılımıyla nisan ayında 550 delege ile Genel Kurul yapıldı. 
Genel Merkez, kongreye demokratik özerklik konusunda bir tüzük değişikliği önergesi sundu. Tüzük değişikliğine göre, SES yönetimi “demokratik özerklik” konusunda taraf olmaya ve “eşbaşkanlık” kurmaya yetkili olacaktı. Kongrede, aralarında Birleşik Haziran Hareketi ve ÖDP’lilerin de yer aldığı 200’ü aşkın delege tüzük değişikliği önergesinin kongreden geçmemesi için salonu terk etti. Önerge, yeterli çoğunluk sağlanamayınca kongreden geçmedi, ancak yeni bir ekip de oylanmadığı için yönetim HDP’ye yakın isimlerin elinde kaldı.
MADEM ÖYLE DİSİPLİN CEZASI VERİRİZ!
Kongrede istenen sonuçların alınmaması üzerine SES Genel Merkezi, “Genel Merkezin emirlerine uymadıkları” gerekçesiyle İzmir Şube Başkanı Veli Atanur ile üyeler Ali Ekber Öztürk, Hüseyin Uğran ve Ali Kemal Akgül hakkında disiplin cezası verdi. Kınama cezası alan yöneticiler görevlerinden istifa etti. Cezalar, SES içindeki en güçlü şube olan İzmir şubesinde muhalefetin daha da genişlemesiyle sonuçlandı. “Genel Merkez sendikayı sopa gibi bize karşı kullanıyor” gerekçesiyle 30’a yakın İzmir işyeri temsilcisi görevlerinden istifa etti.
Disiplin Kurulu tarafından kınama cezası alınca yönetimden istifa eden eski İzmir Şube yöneticisi Ali Kemal Akgül, “Genel Merkez, kurumları bize karşı siyasi sopa olarak kullanıyor. Biz Genel Merkez disiplin kurulu üyelerinin istifasını istiyoruz” diye konuştu. Akgül, cezaların hukuki değil, “siyasi tasfiye operasyonu” olduğunu duyuran bir deklarasyon yayınladıklarını kaydetti. Genel Merkez’in bu istifa davetini görmezden gelmesine karşılık, İzmir’de işyeri temsilcisi istifalarına hem İzmir hem de başka şubelerden yenileri eklendi. İstifaları değerlendiren Akgül, “Türkiye’nin çeşitli şubelerinden istifalar gelmeye devam ediyor. 
Çünkü KESK ve SES içinde bir siyasi kanat, muhaliflerini itibarsızlaştırıp tasfiye ediyor. 12 Eylül sonrasının en ciddi ve gerçekçi muhalefet öznesi olan kamu emekçilerinin mücadele platformu olan KESK’in bu tür iç gerilimlerle yıpratılmasının zararlarını hep birlikte görüyoruz. Merkezi kurullardaki kişiler, emek ve hak arama mücadelesi yerine, dar grup çıkarları için zaman harcıyorlar. Bu büyük bir üzüntü kaynağıdır” diye konuştu.
UCU KESK'E DOKUNACAK
Tasfiye edilmek istenen SES üyeleri yayınladıkları deklarasyonda şu ifadeler yer aldı: “Emek hareketinin bugünkü önceliklerini saptamaktan uzak olan KESK’teki mevcut anlayış eliyle, zaten var olan sendikal kriz, alabildiğince derinleşmektedir. 
SES İzmir Şubesi yürütme kurulları AKP’nin sağlıkta yıkım politikalarına, sağlığın ticarileştirilmesine karşı üretken, nitelikli, militan ve kitlesel mücadelenin bayraktarlığını yapmıştır. Bizce SES İzmir Şubesi’nin 4 yöneticisine kesilen ceza, SES İzmir Şubesi’nin yıllardır büyük bedeller ödeyerek oluşturduğu geleneği itibarsızlaştırma, tasfiye etme girişiminden başka bir şey değildir. Böylesi disiplin cezasının SES tarihinde de, KESK tarihinde de eşi benzeri yoktur. Merkez Disiplin Kurulu’nun tutumu, sorunu anlamak ve kavramak değil, tersine farklı sesleri boğarak itaate zorlamak, biat kültürünü yerleşik hale getirmektir. Hiç kimse yaşananları bir tüzük sorunu olarak geçiştirmeye kalkışmasın. Yaşananlar bir siyaset-sendikal anlayış sorunudur. Bu karar bizce güç zehirlenmesi belirtisidir. 
Hukuki değil, siyasi bir karardır ve hayra alamet değildir. Bizler bu kararı ve bu karara SES’in meşru ve yasal merkez organlarını alet edenleri tanımıyoruz.” 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.