Renault işçileri üretimi durdurdu

5 bin kişinin çalıştığı Renault Fabrikası’nda ücret artışı talepleri geri çevrilen işçiler üretimi durdurdu. İşyeri önünden ayrılmayan Renault çalışanlarına aynı işkolundaki işçilerden de destek geldi

Renault işçileri üretimi durdurdu
15 Mayıs 2015 Cuma 14:00

Sevim Erol 

BURSA’da Renault Fabrikası’nda çalışan işçiler işverenin “Ücret artışı yapılmayacak” açıklaması üzerine şalter indirdi, fabrikada üretim durdurdu.  

Örgütlendikleri Türk Metal Sendikası’nın, BOSCH Fabrikası’nda daha iyi bir toplusözleşme imzaladığını belirten işçiler, Renault’da da ücret artışı talebinde bulunuyordu. İşçiler bu nedenle uzun süredir Bursa’da Türk Metal’in örgütlü olduğu birkaç fabrikada çeşitli eylemler yapmıştı. 

Bu rahatsızlık üzerine Renault işveren vekilleri önceki gün işçilerle bir toplantı yaptı. Toplantıda ücretlerde herhangi bir artışın yapılmayacağı belirtildi. İşverenin bu açıklaması kısa sürede diğer vardiyalarda çalışan işçiler tarafından duyuldu.  

ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK’ 

Önceki gün gece vardiyasına gelen işçiler servislerden indikten sonra işyerine girmeyerek fabrika önünde toplanmaya başladı. Eylemde bazı işçilerin “Aranıza yabancıları sokmayın. Herhangi bir provokatif olay olursa yere çökün, bir müdahalede bulunmayın” çağrısında bulunması dikkat çekti. 16.00-00.00 vardiyasından çıkan işçiler de fabrika bahçesinde toplandı. İşçiler fabrika önündeki eylemi zaman zaman cep telefonlarının ışıklarını yakarak sürdürdü. Fabrika bahçesindeki işçiler “Ölmek var dönmek yok” sloganları atarken dışarıda bekleyişini sürdüren işçiler ise slogana alkışlarla eşlik etti.  

Vatan Partisi İl Başkanı Nadir Erol ve partinin Osmangazi ilçe yöneticileri de sabaha kadar işçilerin yanında durdu. Dün sabah 08.00 vardiyasına gelen 1500 işçi fabrikaya girdi ancak onlar da dışarıda eylem yapan arkadaşlarına destek için içeride eylem yaparak çalışmadı. Oto Trim, Delphi, Coşkunöz, Mako, Maysan Mando fabrikalarında çalışan işçiler de yanlarında getirdikleri yiyecekleri Renault’da üretimi durduran arkadaşlarına verdi.  

TOFAŞ’TA DA ÜRETİM DURDU! 

Oyak Renault’da gece vardiyasında başlayan iş bırakma eylemi devam ederken, diğer otomotiv devi TOFAŞ’ta da işçiler eyleme başladı.  

İstanbul yolundaki fabrikadan saat 16.45’te vardiyadan çıkan işçiler, oturma eylemine başlarken, vardiyaya giren 16.30- 00.30 vardiyası işçilerinin de işbaşı yapmayarak üretimi durdurduğu bildirildi. 5 bin işçinin çalıştığı TOFAŞ fabrikası işçileri de dünden beri eylem yapan OYAK  

Renault’daki arkadaşları gibi işverenin ek sözleşme yapmasını istiyor.  

TÜRK METAL’DEN SAĞDUYU ÇAĞRISI 

Türk Metal Sendikası’ndan, OYAK Renault’nun Bursa fabrikasındaki işçilerin üretimi durdurma eylemine ilişkin sağduyu çağrısında bulunuldu. Sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Renault Fabrikası’ndaki 5 bin 600 çalışanın da dahil olduğu 110 bin üyeyi kapsayan grup toplu iş sözleşmesinin Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’yla geçen yıl 15 Aralık’ta imzalandığı anımsatıldı. Sözleşmedeki ücret artışları ve diğer hakların tüm üyeler tarafından memnuniyet ve sevinçle karşılandığı belirtilen açıklamada, yasal nedenle BOSCH işyerinde daha sonra sözleşme imzalandığı, 38 aydır hiçbir ücret artışı ve sosyal haktan yararlanamayan BOSCH işçilerine bu mağduriyetlerini giderecek oranda yüksek artışlar sağlandığı ancak 8 aydır yürürlükte bulunan toplusözleşmeye rağmen Renault işçilerinin aynı artışların kendilerine de yansıtılmasını talep ettiği ifade edildi. 

Üyelerin talebinin yerine getirilmesinin yasal açıdan mümkün olmadığı aktarılan açıklamada, sonraki sözleşmede gruplar arasındaki farkın kapatılacağı yönünde güvence verildiği vurgulandı. Sendika tüm tarafları sağduyuya çağırdı.  

İŞVEREN: MÜZAKERE YÜRÜTMÜYORUZ 

OYAK Renault yönetimi tarafından yapılan yazılı açıklamada, fabrikada üretimin durmasına yol açan işçi eylemleri değerlendirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: 

“15 Mayıs saat 00.00 itibarıyla Bursa’da kurulu bulunan OYAK Renault Otomobil Fabrikası’nda, önceden öngörülmeyen bir duruş yaşıyoruz. Bu duruş, yürürlükte bulunan mevcut iş yasalarına ve ilgili mevzuat hükümlerine uygun değildir. OYAK Renault yönetimi, şirketi ve çalışanları korumak ve normal çalışma düzenine dönmek için çeşitli eylem planları uygulamaya almaktadır. An itibarıyla fabrikanın içinde ve dışında toplanmış bulunan yaklaşık 2 bin 500 çalışanın, işbu eylemi Türkiye’de yürürlükte bulunan yasalara uygun olmamasına rağmen OYAK Renault yönetimi eylemde bulunan iş arkadaşlarına su ve yemek dağıtma kararı almıştır.” 

“Şirketin pozisyonuna uygun olarak yürürlükteki toplu iş sözleşmesinin içeriği hakkında bir müzakere yürütmüyoruz” ifadesine yer verilen açıklamada, durumun gidişatı hakkında kamuoyunu bilgilendirmelere devam edileceği duyuruldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.