Petrol işçileri TPAO önünde

Petrol-İş Sendikası, Türkiye Petroleum International Company’de (TPIC) çalışanların iş akitlerinin sona erdirileceğinin açıklanması üzerine harekete geçti. Sendika Batman’da TPAO önünde eylem yaptı

Petrol işçileri TPAO önünde
07 Ocak 2015 Çarşamba 11:00

BATMAN’da kısa adı TPIC olan Turkısh Petroleum International Company Genel Müdürü Mithat Cansız’ın geçen hafta petrol fiyatlarındaki düşüşten kaynaklı olarak Batman’daki bazı petrol arama kuyularında bekleme sürecine geçileceğini ve bu süre içinde emekli statüsündeki personelin iş akitlerinin yenilenmeyeceği ve çalışan personelin de maaşlarının 6 ay boyunca asgari ücret üzerinden ödeneğini açıklamasının ardından petrol işçileri, TPAO önünde eylem yaptı. Eyleme Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, Batman Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel, Batman Ticaret Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Talat Kara, bazı demokratik kitle örgütleri ve petrol işçilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 1000 kişi katıldı.

‘TPAO TAŞERON ŞİRKET OLUŞTURDU’

İşçiler, “TPIC işçilerine dokunma, kadrolu, güvenceli, statülü çalışma yaşamı istiyoruz” yazılı pankart ile “İşçiler ölüyor, sermaye büyüyor”, “Soma, Ermenek, Zonguldak-Yatağan emekçilerine bin selam”, “İşçiler boyun eğmiyor, mücadele ediyor”, “Asla pes etmek yok”, “Hakkına sahip çıkmayan şerefini kaybeder” yazılı dövizler taşıdı.

Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, yaklaşık 850 TPIC çalışanın iş akdinin feshedilmesi ve TPAO’nun küçülmesine yönelik politikalara hayır demek için toplandıklarını söyledi.

‘ASIL OYUN TPAO’NUN KÜÇÜLTÜLMESİ’

Öztaşkın, “TPIC’in ne amaçla kurulduğunu burada bulunanlar çok iyi biliyor. TPAO burada bir taşeron şirket oluşturdu. Aslında bu şirketin faaliyetleri gerçek anlamda petrol arama çalışmaları değildi. Son 5-6 yılda TPIC’in sondaj çalışmalarına eğildiğini gördük. TPIC, bir taşeron işçisi gibi burada çalışıyor. TPAO, TPIC’i bir taşeron mantığıyla kurdu. TPIC yönetimi de taşeronları kullanarak faaliyetlerini sürdürdü” dedi.

Petrol fiyatlarının 55 dolara düşmesinin asla zarar olmadığını söyleyen Öztaşkın şöyle devam etti:

“Olsa olsa kârın azalmasıdır. Bir kamu kuruluşu için toplum yararına, ülke yararına, insanlık yararına faaliyet gösteren bir şirket için zarar söz konusudur. Bunların hepsi palavradır. Oyun içinde oyun vardır. Asıl oyun TPAO’nun küçültülmesidir. Kamu kuruluşunun özelliğinin ortadan kaldırılmasıdır. TPAO’nun özelleştirilmesidir.

Çünkü bir süredir uygulamaya konulan ve adına ‘bütünsel dönüşüm’ denilen bir program var. TPAO’nun kuruluş kanununun değiştirilmesi için yasa tasarısı hazırlanıyor. Enerji Bakanı’nın TPAO’nun halka arz edileceği açıklaması oldu. Bunlar TPAO’da belli bir oyunun aşama aşama uygulamaya konulduğunu bize göstermektedir.

TPAO’yu sadece üretim odaklı bir şirket haline dönüştürüp diğer sondaj faaliyetleri ve ağır nakliyat dahil bütün bu işleri yeni kurdukları ve adına ‘servis şirketi’ dedikleri yeni taşeron şirket aracılığıyla yapmak istiyorlar. Yeni bir taşeron sistemi getirmek istiyorlar. Sözleşmenin yenilenmemesi ve iş akitlerinizin feshedilmesinin önemli nedenlerinden biri budur.”

Konuşmaların ardından işçiler, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak sendika binasına yürüdü.

BAKAN TANER YILDIZ: İŞTEN ÇIKARMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Konuya ilişkin açıklama yapan Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPIC Genel Müdürü’nün aksine işten çıkarmanın söz konusu olmayacağını belirterek şunları söyledi: “Batman’daki işçi kardeşlerimizle ilgili herhangi bir çıkarım olmamıştır. İşten çıkarma söz konusu değil ama bazı faaliyetlerinde kısıtlamalar TPAO’nun 2015 yılı programında gerçekleşecek. Stand by dediğimiz bir geçici dönemle arkadaşlarımız o statüde çalışacak ve işten çıkarma da söz konusu olmayacak.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.