Nestle’de grevinde büyük zafer

Tekgıda-İş Sendikası ile 900 Nestle işçisinin kararlı mücadelesi çalışma hayatına emsal nitelikte bir toplusözleşme kazandırdı. Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek ‘Başarının sırrı sendika ile işçilerin birbirine duyduğu güvende’ dedi

Nestle’de grevinde büyük zafer
02 Temmuz 2016 Cumartesi 11:21

Deniz Bilici
[email protected]

TEKGIDA-İŞ Sendikası’nın kararıyla 21 Haziran’da greve çıkan 900 Nestle işçisinin grevi 11. gününde zaferle sonuçlandı. İşçiler dün, gece vardiyası itibarıyla işbaşı yapmaya başladı.
Ocak 2016’dan itibaren Tekgıda-İş Sendikası ile Nestle işvereni arasında 6 ay devam eden toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca sendika grev kararı almıştı. Nestle’nin gıda fabrikalarında çalışan 900 işçi 21 Haziran’da grev kararını uygulamaya başladı ve bu süreçte de işveren ile sendika arasında 2 görüşme yapıldı.

ÖRNEK TOPLUSÖZLEŞME
Sendika toplusözleşme taslağında belirlediği taleplerinden geri adım atmayınca 3. bir görüşme daha gerçekleştirildi. Önceki gün 17.00’da başlayan görüşme dün saat 13.00’a kadar sürdü ve Tekgıda-İş masadan zaferle kalktı. Önemli kazançlar elde edilen Nestle toplusözleşmesi çalışma hayatına örnek olacak nitelikte. Görüşmeleri yürüten heyetin başında olan Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, toplusözleşmedeki başarının sırrını ve kazanımları Aydınlık’a anlattı. Bütün taleplerinin yerine geldiğini belirten Akyürek 1 Ocak 2016’dan itibaren geçerli sayılacak sözleşmenin bu özelliğiyle önemli bir kazanç olduğunu vurguladı. Akyürek, şöyle konuştu:

BAŞARININ SIRRI GÜVEN
“Çağrı usulü çalışma sistemi kaldırıldı. Çağrı üzerine çalışan arkadaşlarımız 1 Ocak 2017’den itibaren en az 6 ay aralıksız çalışacaklar ve tüm haklardan yararlanacaklar. Eskiden sadece bir ikramiye alıyorlardı. Ne kadar çalışırlarsa çalışsınlar başka bir hakları yoktu. Şimdi kadrolu arkadaşlar ne alıyorlarsa çalıştıkları süreye göre onlar da tüm haklardan yararlanacaklar. Sosyal yardımlarda da ciddi şekilde artış sağlandı. Örnek sözleşme oldu.”
Akyürek, Nestle toplusözleşmesinin zaferle sonuçlanmasının sırrını da şu sözlerle ifade etti: “Birlik beraberlik ruhu ile Nestle çalışanları ve Tekgıda-İş Sendikası iyi bir ekip ruhu yakaladı. Bizi başarıya götüren bu oldu. İşçiler Tekgıda-İş’e güvendiler, Tekgıda-İş de onlara güvendi. Birlik beraberlik korunduğu zaman, ekip ruhu yakalandığı an Tekgıda-İş Sendikası’nın duruşu ile işçiye güven verildiği sürece Türkiye’de örnek toplusözleşmeler yapmak için hiçbir engel yok. Başarının sırrı buradadır.”
Nestle Su ve yine Nestle bünyesindeki Erikli Su’da toplusözleşme süreçleri devam ediyor. Erikli Su’da 12 Temmuz’da uygulamaya konulacak grev kararı ve devam eden süreçlere ilişkin de Akyürek, “Erikli Su için alınmış grev kararı var. En kısa zamanda Nestle Gıda ve CPT’deki sonuçların aynısı orada da olacak. Çünkü biz 4 fabrikayı; Nestle Gıda, CPT, Nestle Su ve Erikli Su’yu birlikte hareket ettirdik. Başarımızın sebeplerinden biri de budur” dedi.

ÇAĞRI USULÜ ÇALIŞMA SİSTEMİ KALDIRILDI
Nestle’deki Toplu İş Sözleşmesi ile elde edilen kazanımlar şöyle:
Ücret zammı: 475 TL seyyanen zam ve her kıdem yılı için 20 TL 2. yıl için enflasyon + 3 puan
CPT için risk primi: 01.01.2016 tarihinden itibaren yüzde 7 zam
Çağrı usulü çalışanlar: 2016 yılı için en az 4 gün devamlı gelmek suretiyle en az 10 hafta gelecek. 2 ikramiye, aile yardımı ve gece zammından yararlanacak. 2017 yılı için en az 6 ay kesintisiz gelecek ve Toplu İş Sözleşmesi’ndeki tüm sosyal haklardan yararlanacak.
Yıllık izin harçlığı: 500 TL
Evlilik yardımı: 800 TL
Bayram yardımı: Kurban Bayramı 1. yıl 900 TL, 2. yıl için 1100 TL, Ramazan Bayramı 500 TL. Arefe günleri tatil olacak
Hediye paketi: 1. yıl için 3 paket, 2. yıl için 3 ayda 1 olmak üzere 4 paket
Ramazan erzak çeki: 200 TL
Tüm sosyal yardımlar için 2. yıl enflasyon eğitim yardımı: İlköğretim için 400 TL
Ortaöğretim için 500 TL
Yükseköğrenim için 600 TL
Gece çalışma zammı: Yüzde 20
Haftasonu ve resmi tatillerde çalışma zammı: Yüzde 200
Fazla mesai zammı: Yüzde 100
Yakacak yardımı: 1300 TL
İşe yeni girenler: Asgari ücret + yüzde 5
Sünnet yardımı: 400 TL

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.