Nestle işçileri grevde

900 işçi mücadeleyi başlattı. Halaylarla çıktıkları grevde kararlılıklarını vurgulayan işçiler, ‘Örgütlüyüz, kazanacağız’ dedi. Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel de dünya devini uyardı: Nestle işçisinin grevini test etmeye kalkıyorsanız, 1 yılı göze alın!

Nestle işçileri grevde
22 Haziran 2016 Çarşamba 11:21

Sevim Erol / Bursa
Tekgıda-İş Sendikası ile Nestle işvereni arasında 6 aydır devam eden Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde uzlaşma sağlanamayınca alınan grev kararı dün sabah uygulanmaya başlandı. Nestle’nin Bursa Karacabey fabrikalarında çalışan 900 işçi greve çıktı.
Nestle Gıda’nın Bursa Karacabey’deki Farbikası önünde toplanan işçilerin yanısıra, Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, Türk-İş 8. Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir, TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, Kristal-İş Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, Tekgıda İş Bursa ve Mustafa Kemalpaşa Şube Başkanları ve yöneticileri ile Tekgıda-İş Merkez Yönetim Kurulu üyeleri de hazır bulundu. İşçilerin direnişine Vatan Partisi Bursa İşçi/Sendika Bürosu Başkanı Nadir Erol, Vatan Partisi Karacabey İlçe Başkanı Ahmet Aygün Ata ve Bursa Taşeron İşçileri Derneği başkanı ve yöneticileri de destek verdi.
24.00-08.00 vardiyasından “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları ile fabrikadan çıkan işçileri, dışarıda bekleyen arkadaşları alkışlarla karşıladı. Daha sonra Mustafa Türkel, Mustafa Akyürek ve Sabri Özdemir birer konuşma yaptı.

‘UTANMIYOR MUSUNUZ!’
Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Nestle Gıda işvereninin ucuz işçiliğe alıştığına dikkat çekerek, “Biz bunun böyle gitmeyeceğini söyledik” dedi. Nestle yöneticilerine seslenerek “Aklınızı başınıza alın” diyen Türkel şöyle konuştu: “Biz uzlaşmadan yana bir sendikayız. Ama uzlaşmayı teslimiyetçilik olarak gören anlayışı reddediyoruz. Bizim için öncelik temsil ettiğimiz kitlenin talepleridir. Emeğin hakkının korunmasıdır. Biz sendika olarak bu yoldan dönmeyiz. Biz isteriz ki Nestle işçisi mutlu olsun.” Sözlerinin devamında Nestle yöneticilerine seslenen Türkel şunları söyledi: “Nestle işvereni reklamlara verdiğinin yarısını işçisine verse işçinin geleceği, çocuklarının mutluluğu güvende olur. Birtakım sermayeyi zengin etmek için, birtakım havuz medyasına sayfalar dolusu ilan veren Nestle işverenleri; işçinizi 5-10 yıldır asgari ücretle çalıştırmaktan utanmıyor musunuz?”

‘1 YILI GÖZE ALIN’
Toplu sözleşmeyi hemen bitirmekten yana olduklarını ancak Nestle işçisinin kabul edebileceği bir sözleşmeye “evet” diyeceklerini vurgulayan Türkel, Nestle yöneticilerini uyardı: “Bunun dışında eğer siz Nestle işçisinin grevini test etmeye kalkıyorsanız size tavsiyem, 1 yılı göze alın! Çünkü 15 gün sonra Nestle Su ve Erikli Su’yun da grevi geliyor. Nestle Gıda işçisi, Nestle Su işçisi, Erikli Su işçisi; toplamda bin 600 işçi, kader birliği etmiştir. Ya bu makus talihi yenecek ayağa kalkacak ya da birlikte sonuna kadar mücadele edecek. Mücadelenin işçi sınıfı hareketine ışık tutmasını diliyoruz.”

600 İŞÇİ ASGARİ ÜCRET ALIYOR
Mustafa Akyürek de Nestle’de çalışan 900 işçiden 600’ünün asgari ücret civarında bir ücretle çalıştığını söyledi. Anlaşmazlığın ücretle sınırlı kalmadığını da belirten Akyürek, işçilerin 50 derece sıcaklık altında çalıştırıldığını, çağrı üzerine çalıştırılan işçilerin de olduğunu hatırlattı. Akyürek işçilere “Bu birliği bozmadığımız müddetçe kazanan siz olacaksınız” dedi.
Grevin başlamasının ardından işverenin sendikayla tekrar görüşme talebi üzerine taraflar dün saat 18.00’da biraraya geldi. 2 saat süren görüşmede uzlaşma sağlanamadı. Yarın 15.00’da taraflar tekrar görüşecek.

NESTLE’DEN AÇIKLAMA
Nestle yönetiminden Tekgıda-İş grevine yönelik bir açıklama yapıldı. Açıklamada Nestle’nin faaliyet gösterdiği her ülkede çalışanlarına adil ve piyasa koşullarına uygun haklar sağladığı savunuldu. Şirketin çalışanlarının haklarını üst düzeyde gözettiği, güvenli ve destekleyici bir çalışma ortamı sunduğu ileri sürüldü. Grev kararını eleştiren Nestle yönetimi “Sendikanın ve çalışanlarımızın bu tutumlarını yeniden değerlendirip çözüm konusunda bizimle birlikte çalışmalarını bekliyoruz” dedi.

‘ÖRGÜTLÜYÜZ, KAZANACAĞIZ!’
Direnişteki Nestle işçileri Aydınlık’a taleplerini anlattı. 15 yıllık bir işçi, “Ben şu an 500 Dolar karşılığına denk gelen bir ücretle çalışıyorum. Asgari ücret 1300 TL ben bu durumda asgari ücretin biraz üzerinde alıyorum” dedi. Bir başka işçi, “Biz işgücümüzün karşılığını istiyoruz. Yıllardır bu fabrikada çalışıyoruz. Hepimiz Nestle Su da dahil olmak üzere, Nestle’nin tüm işyerlerinde çalışanlar olarak omuz omuza, birlikte mücadele edeceğiz. Derdimiz grev yapmak değil ama kölelik ücretleri ile ertesi gün yeniden çalışmak için yaşayan insanlar olmak istemiyoruz” diye konuştu.
Bir başka işçi, “Bizim başka gücümüz yok. Grevimiz başarıya ulaşacak ve tüm işçilere örnek olacak. Ölü toprağını üzerimizden atmamıza vesile olacak. Başaracağız; örgütlüyüz, kazanacağız” ifadelerini kullandı.

SON KALE KIDEM TAZMİNATI
Mustafa Türkel konuşmasında hükümetin çalışma hayatına yönelik saldırılarına da değindi. Türkel işçilere şöyle seslendi: “Sendikal hareketin önemli bir sınavla karşı karşıya kaldığını söylemek istiyoruz. Son kale kıdem tazminatı. Kıdem tazminatı giderse hiçbir şeyimiz kalmaz. Çocuklarımızın yüzüne bakacak yüzümüz kalmaz.” İşçilerden söz almak istediğini ifade eden Türkel, işçilere yönelttiği “Kıdem tazminatı parlamentonun gündemine geldiği gün şarteli, hiçbir yerden emir beklemeden indireceğimize kamuoyu önünde şerefimiz ve namusumuz üzerine söz veriyor muyuz?” sorusuna işçiler hep bir ağızdan alkışlar ve ıslıklarla “Söz veriyoruz” diyerek cevap verdi.

‘ALANLARDA OLMALIYIZ’
Türk-İş Bölge Temsilcisi Sabri Özdemir de işçilere seslendiği konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’de işçi sınıfı hiçbir ayrım gözetmeden bir araya gelmek mecburiyetinde. İşçi bir araya gelmezse haklarımızı kaybetmekle karşı karşıya kalırız. Onun için bizler mücadeleden kaçmamalıyız. Nerede bir mücadele varsa hepimiz hep beraber tüm işçi sınıfı, aileleriyle çocuklarıyla alanlarda olmak mecburiyetinde.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.