Müfettiş: İşveren yüzde 70 kusurlu

Silikozis hastalığına yakalanan işçilerin şikayeti üzerine Eczacıbaşı’na bağlı Vitra Karo’nun Tuzla’daki fabrikasında müfettişlerce yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan üç raporda çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı.

Müfettiş: İşveren yüzde 70 kusurlu
27 Ocak 2016 Çarşamba 12:40

Silikozis hastalığına yakalanan işçilerin şikayeti üzerine Eczacıbaşı’na bağlı Vitra Karo’nun Tuzla’daki fabrikasında müfettişlerce yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan üç raporda çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı. İşçilerden Ferhat Çalışkan’ın şikayeti üzerine harekete geçen Sosyal Güvenlik Kurumu Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’na bağlı müfettişler, 2 Ekim 2014 ile 12 Aralık 2014 tarihleri arasında işyerinde yaptığı inceleme sonucunda bir rapor hazırladı. Raporda, meslek hastalığının, işverenin iş güvenliği mevzuatına aykırı hareketi sonucu meydana geldiği tespit edildi. İncelemeler sonucunda işveren şirketi olayda yüzde 70 kusurlu, işçilerden Ferhat Çalışkan ise sigara içmesi ve hekim tavsiyesine uymaması nedeniyle yüzde 30 kusurlu bulundu.

PATRONA 10 BİN LİRALIK İDARİ PARA CEZASI
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı’na bağlı müfettişlerce hazırlanan diğer iki raporda da işverenin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki bazı maddelere aykırı davrandığı tespit edildi. Ferhat Çalışkan ile aynı işyerinde çalışan Nevzat Torun ile Binali Duman’ın şikayeti üzerine 4-9 Temmuz 2014 ile 4-25 Temmuz 2014 tarihleri arasında yapılan iki ayrı denetim sonucunda mevzuata aykırı davrandığı gerekçesiyle işverene toplam 10 bin 80 lira idari para cezası verildi.

KALİTELİ MASKE KULLANDIRILMADI
Müfettişlerce hazırlanan rapora göre işveren meslek hastalığını öğrendikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirimde bulunmadı. İşveren işin yapılması sırasında meslek hastalığı oluşumu riskine yönelik yeterli denetim ve gözetimi yapmadı ve uygunsuzlukları gidermedi. Meslek hastasına uygun tipte kalitede maske verilip kullandırılmadı. İşyerinde yapılan işe uygun ve yeterli genel ve mekanik havalandırma sistemleri bulundurulmadı. İşyerinde maruz kalınan yüksek sıcaklığa yönelik herhangi bir önlem alınmadı. Meslek hastası zorunlu çalışmalara ve fazla çalışmaya zorlanarak tehlikeli kimyasal ve tozlara maruziyet süresinin artmasına neden olundu. Meslek hastasına hastalık riskleri hakkında gerekli uyarılar yapılmadı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.