Metal işçisi bugün AKP’ye yarın Bakanlık’a yürüyecek

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler 29 Ocak’ta başlattıkları grevin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesini yarın Çalışma Bakanlığı önünde protesto edecek

Metal işçisi bugün AKP’ye yarın Bakanlık’a yürüyecek
03 Şubat 2015 Salı 10:34

Aydınlık / Ankara

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, 15 bin işçiyi ilgilendiren metal grevinin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesi üzerine harekete geçti. 31 Ocak’ta toplanan Başkanlar Kurulu, mücadeleyi yükseltme kararı almıştı. Sendika, bu doğrultuda hazırladığı eylem programını da dün açıkladı. Birleşik Metal-İş Genel Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklamada bugün AKP il ve ilçe binalarının önüne kitlesel yürüyüşler düzenleyeceğini duyurdu. Açıklamada yarın saat 12.00’de Çalışma Bakanlığı önünde, 14.00’de de Danıştay önünde  basın açıklaması yapılacağı da belirtildi.

‘SANDIKTAKİ İRADEYE KARŞI DARBE’

Öte yandan DİSK, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) de Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde ertelenen metal grevine ilişkin açıklama yaptı. Basın toplantısına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TTB Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu katıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko burada yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun aldığı “grev erteleme” kararını “darbe” olarak nitelendirdi. Beko, “Metal işçilerinin grev oylama sandıklarındaki iradesine darbe yapılmıştır” dedi.

Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, metal grevinin başladığı anda   5 işletmenin 8 fabrikasının Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) ayrıldığını açıklayarak “Sarı sendikaların esaretindeki işçiler için umut verici gelişmeler yaşanmıştır. Grev sürseydi bunun devamı gelecekti. Yani AKP iktidarı bu darbe ile MESS’i ve sarı sendikaları kurtarmayı hedeflemiştir. Bu hukuksuz bir yasaklamadır, bakanlar burada yokken imzalatılmıştır. Bu hukuksuzluğa karşı gerekeni yapacağız” ifadelerini kullandı. Serdaroğlu, MESS ile asla sözleşme imzalamayacaklarını da vurguladı.

 TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen ve Türk Tabipler Birliği Merkez Konsey Başkanı Bayazıt İlhan da Birleşik Metal-İş’in yanında olduklarını açıkladı.

SENDİKA DANIŞTAY’A BAŞVURDU

Birleşik Metal-İş Sendikası, 29 Ocak’ta başlattığı grevin “milli güvenliği bozucu” nitelikte bulunduğu gerekçesiyle Bakanlar Kurulu kararıyla 60 gün süreyle ertelenmesini yargıya taşıdı. Sendika, grev erteleme kararına ilişkin yürütmeyi durdurma ve iptali talebiyle dün Danıştay’a başvurdu. Başvuru dilekçesinde Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararın, uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve yasal düzenlemelere aykırı  olduğu ifade edildi.

Dilekçede, erteleme kararı alındığı tarihte Bakanlar Kurulu toplantısı olmadığı, toplanarak alınmış bir Bakanlar Kurulu kararın olmadığı için grev ertelemenin yetki unsuru açısından açıkça hukuka aykırı olduğu belirtildi.

KAVLAK: GREV HAKKI ORTADAN KALDIRILDI

Türk-İŞ Genel Sekreteri, Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’nın 29 Ocak’ta başlattığı grevin Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesine tepki gösterdi. Kavlak açıklamasında, grev hakkının kullanımının açıkça ortadan kaldırıldığını ifade etti. Açıklamada, “Grev hakkı, işçi sınıfının büyük mücadeleler sonunda elde ettiği bir haktır. Bu hak 1961 Anayasası ile ülkemiz mevzuatına da girmiştir” denilerek, şu ifadelere yer verildi:

‘İŞÇİ SINIFININ ORTAK DAVASI’

“Son yıllarda, yasal mevzuatta bir değişiklik olmamasına rağmen, grev hakkının kullanımı fiilen engellenmektedir. Şimdi de, aynı işkolunda faaliyet gösterdiğimiz sendikanın grevi, aynı gerekçelerle ertelenmiştir. Aynı işkolunda, toplu iş sözleşmesini imzalamış bir sendika olmamıza rağmen, bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Bu durum, grev hakkı kullanımının açıkça ortadan kaldırılmasıdır.

Bu kararla, on binlerce metal işçisi mağdur edilmiş, demokratik haklarının kullanımı engellenmiştir. Bu konu yalnızca bir sendikanın konusu olmaktan öteye bir durumdur. Türkiye işçi sınıfının ortak davasıdır. O nedenle, önümüzdeki perşembe günü toplanacak olan Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısında da bu konu ele alınacak ve gereken tepki ortaya konacaktır.”

İşte bugünkü eylem programı:

MERSİN: Birleşik Metal-İş Mersin İl Temsilciliği’nde toplanma. (17.30)

                  AKP Akdeniz İlçe Binası önünde basın açıklaması (18.00)

DÖRTYOL: AKP Dörtyol İlçe Binası önünde basın açıklaması  (16.00)

KONYA:  Konya DİSK Bölge Temsilciliği önünde toplanma. (12.00 )

                  AKP Karatay İlçe Binası önünde basın açıklaması (12.30)

ÇORLU: AKP Çorlu İlçe Binası önünde basın açıklaması (17.00 )

İSTANBUL: E/5 Kartal Köprüsü’nde toplanma (18.00)

                     AKP Kartal İlçe Binası önünde basın açıklaması (19.00)

İZMİR: Birleşik Metal-İş İzmir Şubesi önünde toplanma. (16.00)

              AKP Basmane İlçe Binası önünde basın açıklaması (16.30)

BURSA / MUDANYA: Prysmian fabrikası önünde toplanma. (16.00)

              AKP Mudanya İlçe Binası önünde basın açıklaması (16.30)

GEBZE: Birleşik Metal-İş Gebze Şubesi önünde toplanma. (16.30)

              AKP Gebze İlçe Binası önünde basın açıklaması (17.00)

KOCAELİ: AKP Kocaeli İl Başkanlığı önünde basın açıklaması ( 17.00)

ESKİŞEHİR: Odunpazarı Alaattin Park önünde toplanma (17.00)

              AKP Eskişehir İl Başkanlığı önünde basın açıklaması (18.00)

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.