Metal Fırtına'nın ayak sesleri

Mayıs 2015’ten beri ücretlerde bir iyileştirmenin yapılmadığını söyleyen metal işçileri, asgari ücret artışının kıdemlilerin ücretlerine yansımamasının da huzursuzluğa neden olduğunu belirtti

Metal Fırtına'nın ayak sesleri
24 Şubat 2016 Çarşamba 15:56

Sevim Erol / Bursa
Bursa’da Mayıs 2015’te on binlerce işçinin iş bırakmasıyla kopan ‘Metal Fırtına’nın ardından ücretlerde halen iyileştirme yapılmadığını söyleyen Reno işçileri, asgari ücret artışından sonra işe yeni başlayanlarla aralarındaki kıdem farkının da maaşlara yansıtılmamasıyla harekete geçti. İş güvenceleri için isimlerini yayımlamadığımız Reno’daki ‘Metal Fırtına’nın önderleri, Aydınlık’a konuştu. Ocak ayından beri Reno fabrikası içinde taleplerini dile getirmek için yürüyen işçiler, her hafta pazartesi ve perşembe günleri vardiya değişimlerinde protestolarını sürdürüyor. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler fazla mesaiye gitmeyerek de tepkilerini gösteriyor.
Yemekhanede de eylemler yaptıklarını dile getiren işçilerden biri, şunları söyledi: “Protestolarımız sonucu elbette bazı kazanımlarımız oldu. Ama biz işverenin, temsilci seçimini yapmamızı hızlandırmasını istiyoruz. İşçiler patlamak üzere. Tüm fabrikalarda kıpırdanmalar var. Dünyanın en kaliteli aracı üreten, Türkiye’deki Reno fabrikasıdır. Reno işçisini ezme tutumu bizi zedeleyeceği gibi Reno markasını da zedeler.”
Borç içinde, 1700 lira ile geçinmeye çalışan işçiler çocuklarının iyi beslenmelerini sağlayamadıklarını, kiralarını, faturalarını ödeyemediklerini ancak buna rağmen günlerdir mesaiye kalmadıklarını belirtti: “Bizim gözümüzde sadece ekonomik talepler yok. Bizim açlıkla terbiye olmamızı istiyorlar. Ama biz ‘ölmek var dönmek yok’ dedik.”
İşçiler eylem yapma gerekçelerini şöyle açıkladı:

‘KIDEM FARKI’ RAHATSIZLIĞI
“Mayıstan bu yana geçen süre içinde verilen sözler tutulmadı. Saat ücretlerine yapılması gereken iyileştirmelerin yapılmadığı gibi asgari ücretin 1300 TL’ye çıkarılması kararı işleri iyice karıştırdı. Yeni işe giren işçiler asgari ücretle 1300 TL alırken 9 ila 11 yıllık işçiler 1400 ila 1700 TL ücretle çalışır oldu. Yaşamını idame ettirmek için kredi kartlarıyla bankalara borçlanan işçiler, fazla mesaiye mahkum edildi.”
Fabrika içinde yapılan bazı düzenlemelerin işyerinde tehlikeli durumlar yarattığından söz eden işçiler, Reno’da temizlik, kaynak gibi işlerin taşeron işçilerine yaptırıldığını anlattı. Reno işçileri, önümüzdeki dönemde kiralık işçilik ve kıdem tazminatının fona devri ile iş güvenliği ve güvencesi gibi sorunların artacağına da dikkat çekti.

‘VATAN MÜCADELESİ VERİYORUZ’
İşverenlerin bilinçli, örgütlü işçi istemediğini ifade eden işçiler şunları anlattı: “Ama Türk işçisi gittikçe daha sıkı dayanışmaya gidiyor. Çünkü işçilerin yaşadığı hayat bilinçlerini yükseltiyor. Bizim taleplerimiz daha çok ekonomik görünüyor. Ama biraz dikkatle izlenirse, bunun vatanın bölünmesine, milletin yıkılmak istenmesine karşı bir mücadele olduğu da görülür. İşçilerin ekonomik talepleri, daha iyi yaşamak için verdikleri mücadele aynı zamanda vatan mücadelesidir. Biz Reno işçileri, Yarbay İlker Çelikcan’ın şehit olduğu gün fabrika önünde dalgalanan Türk bayrağının yarıya indirilmesini istedik. İdare, ‘Milli yas ilan edilmesi gerekir’ dedi. Biz de fabrika avlusunda bayrağımızın karşısında saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı’nı okuduk. Biz Türk milletine kast eden bütün olayları yakından izliyoruz.”

İŞÇİLER ‘KÖLELİK BÜROLARI’NA KARŞI YÜRÜDÜ
İzmir Çiğli’de Organize Sanayi Bölgesi’nde önceki gün bir araya gelen Birleşik Metal-İş üyesi yüzlerce işçi, kıdem tazminatını fona devretme girişimini ve Meclis’e sevk edilen kiralık işçilik düzenlemesini protesto etti. İşçiler, açtıkları “Kıdem tazminatımızın gaspına, kiralık işçiliğe karşı genel grev genel direniş” pankartıyla Organize Sanayi Yönetim binasına yürüdü. Burada açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, “Bizler, iş güvencemiz olan kıdem tazminatının fon adı altında talan edilmesine dün izin vermediğimiz gibi bugün de vermeyeceğiz. Emekten yana herkesin kıdemin gaspı ve esneklik uygulamalarına karşı her türlü mücadeleyi hayata geçirmelidir” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.