Memurun talebi yüzde 16 zam

Memur konfederasyonları, 2016-2017 yıllarını kapsayan toplusözleşme sürecine ilişkin taleplerini Devlet Personel Başkanlığı’na sundu. Görüşmeler 3 Ağustos’ta başlayacak

Memurun talebi yüzde 16 zam
28 Temmuz 2015 Salı 11:10

Aydınlık / Ankara
Kamu çalışanlarını ilgilendiren 2016-2017 yıllarını kapsayan üçüncü dönem toplusözleşme (TİS) süreci başladı. Sendikalar taleplerini Devlet Personel Başkanlığı’na sundu. Görüşmeler ise 3 Ağustos Pazartesi günü başlayacak. Türkiye Kamu-Sen, taleplerinin yer aldığı çalışmayı Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kunbuzuoğlu’na dün teslim etti. 

‘MEMUR MASADA TAM OLARAK TEMSİL EDİLMELİ’
Görüşmenin ardından açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, “Toplusözleşme görüşmeleri kamu görevlilerinin sorunlarının çözülebileceği tek yerdir. 4688 sayılı Kanun, toplusözleşme görüşmelerini yalnızca mali ve sosyal haklarla sınırlayarak memurlarımızın yer değiştirme, atama, yükselme, disiplin, unvan değişikliği gibi sorunlarını yok saymakta; memurların sorunlarını adeta masadan kaçırmaktadır. Bugün memurlar tam anlamıyla temsil edilememektedir. 2.6 milyon memur, 1.9 milyon emeklinin kaderi bir tek kişinin iradesine teslim edilmektedir” dedi. 4688 sayılı Kanun’da acilen değişiklik yapılması gerektiğine vurgu yapan Özer, “Memurların toplusözleşme masasında tam olarak temsil edilmesi sağlanmalıdır” diye konuştu. 

MEMUR-SEN, MASAYI PAYLAŞMAK İSTEMİYOR
Memur-Sen ise, 2016-2017 yıllarını kapsayan toplusözleşme taleplerini 81 il temsilcisinin katılımıyla genel merkezde yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurdu. Açıklamanın ardından kortej halinde Devlet Personel Başkanlığı’na yürüyen Memur-Sen, taleplerini ilgili makama teslim etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı açıklamada, toplusözleşme sürecine katılacak diğer konfederasyonları da eleştirdi. Yalçın şunları söyledi: “Burada ilginç bir durumu da dikkate sunmak istiyorum. Kamu görevlilerinin itibar etmediği, küçülmeye, çökmeye ve erimeye başlayan iki konfederasyon, kanun koyucunun merhametiyle toplusözleşme masasında yer alacaklar. Kamu görevlileri nezdinde yetkileri yok, imza yetkileri yok, itiraz yetkileri yok masada temsilcileri var. Bu çelişki, kamu görevlileri sendikacılığının en büyük sorunu haline gelmiştir. Bununla da sınırlı değil, masada yetkileri yok, sahada etkileri yok; ancak toplusözleme teklifi hazırlayıp masaya sunma durumları var. Konfederasyon ve sendika düzeyinde tek yetkili konumundaki Memur-Sen ailesi gerçeğine rağmen, Kamu Sen ve KESK’in toplusözleşme masasındaki varlıkları kanuni olsa da meşru değildir, hukuki değildir.” 

TALEPLER
1 Temmuz 2015 itibarıyla bin 975 lira olan en düşük memur maaşının 1 Ocak 2016 itibarıyla yüzde 19.34 zam yapılmak suretiyle 2 bin 356 lira, 1 Temmuz 2016 tarihi itibarıyla ise 2 bin 732 lira olmasını talep eden Memur-Sen, toplusözleşmenin ikinci yılı için de yüzde 7+7, 100 lira taban aylık zammı, refah payı ve enflasyon farkı zamları isteyecek.
Geçen günlerde taleplerini açıklayan Türkiye Kamu-Sen de, 2013 yılında imzalanan toplusözleşmenin yarattığı mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini kaydederek, 2014 ve 2015 yıllarında memur ve emeklilerin yaşadığı kayıpların toplamda 2 bin lirayı bulduğunu, bu tutarın 2016 yılı içinde 500’er liralık 4 eşit taksitle ödenmesini istemişti.
Türkiye Kamu-Sen’in 2016 yılının tamamı için önerdiği zam miktarları şöyleydi: “2014-2015 yıllarındaki zararların telafisi de dahil yüzde 22 artış ve taban aylığa seyyanen 100 TL net zam verilmelidir. 2017 yılının tamamında ise yüzde 20 artış ve taban aylığa seyyanen 150 TL net zam yapılmalıdır. 2016 yılı için kamu görevlilerine uygulanacak zam ve tazminatlar konusundaki mali talebi ise telafi zammı, refah ücreti ve büyüme payı dahil olmak üzere en düşük dereceli memur maaşı için 538 lira 43 kuruş, ortalama memur maaşı için 680 lira 77 kuruş zam yapılmalıdır.” 

İMKANLAR, MEMUR VE EMEKLİYE SINIRLI

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yeni dönem memur maaş zamlarının belirleneceği toplusözleşme sürecine ilişkin konuştu. Şimşek, NTV’de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Hükümet ile memur kesimi arasında yapılacak memur maaş zamlarına dair toplusözleşme görüşmelerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Şimşek, memur ve emeklilerin kendileri için önemli olduğunu kaydetti.
“Bütün çalışanlarımızın alınterlerinin karşılığının en iyi şekilde ödenmesi bizim için esastır” diyen Şimşek, memurlar da dahil olmak üzere toplumun diğer kesimlerinin enflasyona ezdirilmemesinin temel ilkelerinden olduğuna dikkati çekti.
Bugün itibarıyla bütçenin yaklaşık yüzde 30’unun memur maaşlarına gittiğini anlatan Şimşek, “Bu ülkenin imkanları sınırlı, ihtiyaçlar sınırsız. Taleplere saygı duyarız ama bu bir müzakere sürecidir. Bizdeki imkanları değerlendiririz, elimizden gelenin en iyisini yaparız ama ‘seçim belirsizliği var’ diye de Türkiye’nin ileride ödeyemeyeceği bir faturayı da millete ödetmeyiz” dedi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.