Memurun iş güvencesi topun ağzında

AKP hükümeti, memurun iş güvencesini ortadan kaldırmak için harekete geçti. Düzenleme ‘mini anayasa’ paketi için oluşturulan komisyona sunulacak. Memur konfederasyonları tepkili

Memurun iş güvencesi topun ağzında
13 Ağustos 2016 Cumartesi 11:58

AKP hükümeti, kamu personel rejiminde köklü bir değişikliğe giderek memurların iş güvencesini ortadan kaldıracak. Düzenleme, Amerikan güdümlü Fetullahçı darbe girişimi sonrası “mini anayasa” paketi için muhalefet partileriyle oluşturulan komisyona sunulacak. Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre, 51 yıllık 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun yerine yenisi getirilecek. Yeni düzenleme ile devlette çalışmaya başlayan memurların ömür boyu iş güvencesi ortadan kalkacak. Memurlar gerektiğinde işten kolaylıkla çıkarılabilecek. Memur maaşları verimlilik esasına göre belirlenecek. Eş durumu gibi nedenlerle memurların büyük kentlerde birikmesi önlenecek. Görevden alınanların mahkeme kararıyla dönmesi zorlaştırılacak.

KAMUDA TEK STATÜ
“Devlet memuru” yerine “kamu çalışanı” kavramı getirilecek. Memurlar, işçiler, sözleşmeliler, kadro karşılığı sözleşmeliler “kamu çalışanı” adı altında tek bir statüde toplanacak. Hemşire, imam gibi çeşitli hizmet sınıflarında çalışanlar, meslek çalışanı olacak. Halen memur olanlar, büro çalışanı olarak adlandırılacak. Terör örgütlerine destek veren memurlar, kolaylıkla disiplin cezasıyla işten atılacak. Disiplin cezaları yeniden tanımlanacak.

‘SORUN LİYAKATSİZLİK’
Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 15 Temmuz girişiminin memurun iş güvencesinin kaldırılmasına bir gerekçe olarak kullanılmasının doğru olmadığını ifade etti. Koncuk açıklamasında şunları söyledi: “15 Temmuz ve sonrasında gelinen süreçte devlet memurluğu kavramının ne denli önemli ve hayati olduğu ortaya çıkmıştır. Devletin işleyişinin görünen ve görünmeyen yüzü konumunda olan memurların özel sektör işçileriyle aynı statüye getirilmesi önümüzdeki dönemde 15 Temmuz’da yaşadıklarımızdan daha büyük sorunlara yol açabilir. Bu noktada alınması gereken tedbir memurların iş güvencesini kaldırmak değil, kamuya personel alımında objektiflik, görevde yükselmelerde liyakatin ve hakkaniyetin sağlanması olmalıdır. Bugün kamuda yaşadığımız sorun memurun iş güvencesinden değil, kamuda yapılan atamalardaki adaletsizlikten, adam kayırmacı anlayıştan, yandaş yaratma sevdasından kaynaklanmaktadır.”

‘KUTUPLAŞMA YAŞANIR’
“Memurun iş güvencesi kaldırılırsa bütün bu olumsuzluklar giderilmiş mi olacaktır?” diye soran Koncuk, “Kaldı ki, şu anda haklarında şüpheler bulunan bütün kamu görevlileri açığa alınmış durumda. İstenildiğinde görevlerine son verilecek. Demek ki memurun iş güvencesinin herhangi bir güvenlik durumunda işten çıkarılmasına mani bir tarafı yokmuş. Öyleyse memurun iş güvencesinin kaldırılmasına yönelik yıllardır süren bu kara sevdanın sebebi nedir? Getirilmek istenen performans sistemi ve buna bağlı performans ücreti ile zaten memurlar arasında bir ayrışma ve kutuplaşma yaşanacağı açıktır. Bu süreçte bütün vatandaşlarımızın bir araya gelmesi kaynaşması ve barışması sağlanmalıyken, memurları performanslarına göre sınıflandırarak ve buna göre ücretlendirerek gelinecek nokta korkutucudur” ifadelerini kullandı.

‘KIRMIZI ÇİZGİMİZE DOKUNMA’
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada da, AKP hükümetinin 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirmekten vazgeçmesi gerektiği ifade edildi. Memurun iş güvencesinin kırmızı çizgileri olduğunun belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Hükümet öncelikle yargıyı bağımsız hale getirmelidir. Yargının bağımsız olması, insanların hak kaybının önüne geçecektir. O nedenle yargının bağımsızlığı sağlanmalıdır. AKP hükümeti FETÖ üyesi kamu görevlilerinin tasfiye adı altında kamu emekçilerini kendine bağlı kapıkulları yapmanın peşindedir. AKP iktidarı her fırsatta memurun iş güvencesine yönelik düzenlemeleri gündeme getirmektedir. İş güvencesi olmayan kamu istihdamını kabul etmiyoruz! Memurun işten çıkarılmasının kolaylaştıran bütün düzenlemelerin karşısındayız. Herkesin kamu hizmetlerinden eşit ve parasız olarak yararlanması sağlanmalıdır, performansa dayalı ücret sistemi, siyasal iktidara mensup memurlar ortaya çıkaracaktır. 15 Temmuz darbe girişimi kamuda liyakat esaslı atamaların ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. AKP tüm bu yaşananlardan ders çıkarmalı ve kamu çalışanları üzerinde hak kaybına neden olacak uygulamalardan vaz geçmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.