Memurun birikimi borç!

Memur maaşının 2 bin 683 lira olduğu Türkiye'de 4 kişilik bir memur ailesinin insani geçim tutarı 5 bin lirayı buluyor. Geçinemeyen memur kredilere sarılıyor, borç biriktiriyor. En çok ücretlilerin kullandığı tüketici kredileri ve kredili mevduat borçları 400 milyar liraya ulaştı

Memurun birikimi borç!
06 Haziran 2016 Pazartesi 11:02

Emek Servisi
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Araştırma Geliştirme Birimi'nin, gıda fiyatlarını ve yaşanan fiyat değişimlerinin vatandaşın bütçesine olan etkisini izlemek amacıyla her ay gerçekleştirdiği araştırmanın mayıs ayı sonuçları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri ve memur ailelerinin aylık gıda harcamaları dikkate alınarak hazırlanan rapora göre mayıs ayında gıda harcamaları özellikle sebze fiyatlarındaki düşüşle bir önceki aya oranla yüzde 1.45 azaldı. Ancak harcamalarda yılın ilk 5 ayında ise yüzde 8.17 oranında artış kaydedildi.

KREDİ BORÇLARI ARTIYOR
4 kişilik bir ailenin aylık asgari gıda harcama tutarı mayısta bin 688 lira olarak hesaplandı. Rapor verileri hazırlanırken ağırlıklı olarak temel gıda maddelerinin oluşturduğu memurun gıda sepetine mevsimlik olmayan meyve ve sebzeler, alkollü içkiler, çikolata, dondurma, kuru yemiş ve benzeri birçok madde ise dahil edilmedi. Bu tabloyla geçinmeye çalışan memur bankalara başvuruyor. Tüketici kredi borçları, bu yılın ilk 5 aylık döneminde 6.6 milyar lira daha artarak 312.8 milyar liraya çıktı. Büyük bölümü ücretlilere ait olan vatandaşların bankalara olan borçları da toplamda 400 milyar lirayı buldu. Raporda, eşlerden biri çalışmayan ve iki çocuk sahibi bir memur ailesinin evine ortalama memur maaşı üzerinden aylık olarak, aile ve çocuk yardımları ve 185 lira olan asgari geçim indirimiyle birlikte toplam 2 bin 683 lira, en düşük memur maaşı üzerinden hesaplandığında eve aylık 2 bin 323 lira girdiği belirtildi.

İNSANİ GEÇİM İÇİN 5 BİN LİRA
Araştırma sonuçlarına göre hazırlanan raporda şu bilgilere yer verildi: “Ortalama memur maaşı olan 2 bin 683 liranın bin 688 lirasının gıda harcamaları için kullanıldığı düşünüldüğünde, barınma, ev eşyası, sağlık, ulaştırma, eğlence ve kültür, eğitim ve diğer gereksinimler için ailenin elinde 996 liralık bir tutar kalıyor. Oysa TÜİK’in Tüketici Fiyatları Endeksi’ni hesaplarken Türkiye geneli için esas aldığı 700 liralık kiranın yanı sıra elektrik, su, doğalgaz gibi zorunlu barınma harcamaları, ulaştırma harcamaları, telefon, internet gibi haberleşme harcamaları, giyim ve ayakkabı harcamaları, alkollü içki ve sigara harcamaları, eğitim harcamaları, dışarıda yenilen yemeklerle ilgili harcamalar ve diğer mal ve hizmetlere ilişkin harcamalar da bulunuyor. Birleşik Kamu-İş’in, üyeleri arasında anket yöntemiyle gerçekleştirdiği araştırmaya göre 4 kişilik bir ailenin insani geçim tutarı 5 bin lirayı geçiyor.”

HARCAMALARA KISITLAMA
Rapora göre, aylık geliriyle gıda ve barınma gibi çok zorunlu harcamalarını karşılayamayan ailelerin, eğitim, sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğlence ve kültür, eğitim ve diğer mal ve hizmetlerle ilgili gereksinimlerini ya borçlanarak ya diğer zorunlu harcamalarından kısarak ya da iki yöntemi birlikte kullanarak yapmak dışında bir seçeneği kalmıyor. Böylelikle vatandaşın bütçe açığı her geçen ay biraz daha açılırken borçları da sürekli olarak artıyor. Raporda, giderlerine yetişemeyen kamu çalışanlarının büyük bir bölümünün yaşamını borçla çevirdiği tespit edildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.