Memur sendikalarından AKP'ye 657 uyarısı

Memurun iş güvencesini ortadan kaldıracaklarının sinyalini veren AKP Hükümeti’ne yanıt gecikmedi. ‘657 sayılı kanun kırmızı çizgimizdir’ diyen memur sendikaları ‘Gerekirse iş bırakırız’ dedi

Memur sendikalarından AKP'ye 657 uyarısı
06 Kasım 2015 Cuma 16:15

Aydınlık / Ankara

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ilişkin yaptığı açıklama “Memurun iş güvencesi kaldırılıyor” tartışmasını gündeme getirdi. Davutoğlu, seçimden birgün önce Konya’dan katıldığı televizyon programında 657 sayılı kanuna ilişkin, “Genel olarak personel rejimi bağlamında da Türkiye’de çalışma şevkinin artması ve çalışma performansının artması bağlamında da tekrar ele alınması gereken bir kanun” ifadelerini kullanmıştı. Konuşmasına devam eden Davutoğlu, insanların işe girdiği andan itibaren emekliliğine kadar hem devletin teminatı altında olmayı hem de çalışmasa bile maaşını almak istediğini ifade edederek, ama bir iş adamının çalışmadığını düşündüğü elemanının yerine başka biriyle çalışabildiğini belirtmişti. Bu açıklama “Memurun iş güvencesi ortadan kaldırılıyor” yorumlarına neden oldu. Aydınlık’a konuşan memur sendikaları “657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, kırmızı çizgimizdir” dedi.

‘AMAÇ, HÜKÜMET MEMURLUĞUNA GEÇİŞ’
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 657 sayılı kanunun değiştirilmek istenmesindeki asıl nedenin memurun iş güvencesini ortadan kaldırarak, diledikleri gibi işten çıkartmanın önünü açmak olduğunu belirtti. Bütün bu girişimlerin altında yatan gerekçenin memurların iş güvencesinin kaldırılması olduğunu kaydeden Koncuk, “Amaç bu yolla her memurun diledikleri gibi işten çıkartılmasının önünün açılması, memurun üzerinde iş güvencesi aracılığıyla baskı oluşturarak yandaş bir kamu görevlisi oluşturulması ve devlet memurluğundan hükümet memurluğuna geçilmesinin sağlanması amaçlanmaktadır” şeklinde konuştu.

‘İŞ GÜVENCESİZ ÇALIŞAN MODELİ’
Koncuk, 2003 yılından bu yana kanunun değiştirileceğinin gündeme getirildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanı’nın seçim öncesi yaptığı açıklamada 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun değiştirilmesi gerektiğini ifade etmişti. Daha önceki beyanları da var. Mesela 15 Nisan 2003 tarihli Bakanlar Kurulu’nda da benzer ifadeleri kullandı. Şimdi paralel yapı diyor ama 2003 tarihinde paralel yapı yoktu. Üstelik o günlerde paralel yapı dedikleri insanlarla kol kolaydı. Demek ki amaç 657 sayılı kanunu değiştirerek, paralel yapıyı değiştirmek değil. Siyasal iktidarın kafasında iş güvencesiz bir çalışan modeli var.”
Anayasayı değiştirmeden bunun mümkün olmadığını söyleyen Koncuk, bunu başarmak için öncelikle Anayasanın 128. maddesindeki “devlet memuru” tanımının değiştirilmesi gerektiğini, diğer siyasi partiler destek vermediği sürece bunun mümkün olmadığını ifade etti.

‘EN UFAK TEHDİTTE İŞİ BIRAKIRIZ’
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş da, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da memurun hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz. Kimsenin karşısında hele ki söz konusu memurun iş güvencesi olduğu zaman asla eğilmeyeceğiz. Memurların iş güvencesinin Türkiye Kamu-Sen için ‘kırmızı çizgi’ olduğunu kamuoyu ile bir kez daha paylaşırken, iş güvencemize yönelik en ufak bir tehditte iş bırakma eylemlerine kadar her türlü hakkımızı kullanacağımızı hükümet yetkililerine bir kez daha hatırlatmak isteriz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.