Maden katliamlarında yargıya bakanlık müdahalesi

Soma ve Ermenek katliamlarındaki sorumlulukları bilirkişi raporlarıyla ortaya konan kamu görevlileri yargıdan kaçırılıyor. Enerji Bakanlığı kendi müfettiş ve mühendisleri için soruşturma izni vermedi

Maden katliamlarında yargıya bakanlık müdahalesi
03 Ekim 2015 Cumartesi 19:26

Irmak Mete
[email protected]

Soma ve Ermenek maden katliamlarında sorumlu kamu görevlilerine, ilgili bakanlıklar soruşturma izni vermedi. Ayrı ayrı görülen davalarda sadece şirketlerin yöneticileri ve çalışanları yargılanıyor. Enerji ve Çalışma Bakanlıklarının müfettişleri ise yargıdan kaçırılıyor.
Ermenek’te Has Şekerler Maden Ocağında yaşanan su baskınında 18 madencinin hayatını kaybetmesine ilişkin 30 Eylül’de görülen davada, Çalışma Bakanlığı’nın kamu görevlilerinin yargılanması için soruşturma izni vermediği ortaya çıkmıştı. Daha önce Enerji Bakanlığı da MİGEM yetkililerinde kusur olmadığını savunmuştu. 301 madencinin şehit olduğu Soma Katliamı’nda da bakanlıklar, tüm tanıkların “Müfettişler madene bile inmedi” beyanlarına rağmen soruşturma izni vermemişti. Böylece hem Soma hem de Ermenek davalarında tüm kamu görevlilerinin yargılanmasının önüne geçildi.

YARGILANACAK KİŞİ VE İZİN VERMEYEN KİŞİ AYNI
İki davada da avukatlık yapan Gülşen Uzuner, süreci Aydınlık’a değerlendirdi. İki davada da kamu görevlilerinin yargıdan kaçırıldığını vurgulayan Uzuner, “Ermenek’te iş müfettişlerinin de, MİGEM yetkililerinin de ağır cezayı gerektiren çok açık bir kusuru var. ‘Benim müfettişimin kusuru yok’ demek bir sonraki iş cinayetlerinin önünü açmaktır. Soruşturma izni verilmemesi trajikomik bir mesele. Çünkü yargılanacak kişi, bu kişi aynı zamanda bakan da olabilir, soruşturma iznini de vermeyen kişi aynı zamanda. Hukuksal bir garabet var” ifadelerini kullandı.
Ocağın yeniden üretime başlamadan önce Çalışma Bakanlığı müfettişleri tarafından denetlenmediğine dikkat çeken Uzuner “Maden bir süre kapalı kaldı. Bu süreçte gerekli güvenlik önlemleri alınmış mı? İş güvenliği ve iş sağlığı bakımından ocak ne durumda? Buna bakma yükümlülükleri var” diye konuştu.
Ermenek’te Enerji Bakanlığı’nın kararına itiraz edildiğini hatırlatan Uzuner “İtiraz reddedilirse, bakanlığın verdiği karar üzerinden Danıştay’a bir iptal davası açılabilir. Soma’da böyle bir karar var. Sonucu bekleniyor” dedi.

KUSURLARI BİLİRKİŞİ RAPORLARINA YANSIMIŞTI
Ermenek’teki su baskınının eski imalata fazla yaklaşılması nedeniyle yaşandığı anlaşılmıştı. Bölgedeki eski imalat, yeni imalat haritalarına işlenmedi. Ancak Enerji Bakanlığı’na bağlı MİGEM yetkilileri bu konuda şirkete uyarıda bulunmadı. Ayrıca su baskınından önce ocağı eksikleri bulunduğu için kapatan MİGEM müfet-tişleri, sondaj makinesi temin edilmemesine rağmen “eksikler giderildi” raporu hazırladı. Soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda bu konulara vurgu yapılarak MİGEM de şirket yetkilileriyle beraber asli kusurlu bulundu. Çalışma Bakanlığı iş müfettişleri ise ocaktaki son denetimlerini kapalı olduğu 19-20 Haziran 2014 tarihlerinde gerçekleştirdi. Ocak açılmadan önce iş müfettişleri teftiş yapmadı.
Soma Katliamı’nın ardından hazırlanan bilirkişi raporunda da “TKİ-ELİ Kontrol Baş Mühendisi ve Eynez Ocağı kontrol mühendisleri, Maden İşleri Genel Müdürü, MİGEM denetçileri, Eynez Ocağın’da denetim yapan Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri” asli kusurlu bulunmuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.