Kölelik yasasını güçbirliği durdurur

Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul şube başkanları, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına karşı konfederasyonların ortak eylem kararı alması gerektiğini belirterek “Birlikten kuvvet doğar” mesajı verdi.

Kölelik yasasını güçbirliği durdurur
10 Mart 2016 Perşembe 13:10

Tarık Tekgözli / Deniz Bilici

Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul şube başkanları, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına karşı konfederasyonların ortak eylem kararı alması gerektiğini belirterek “Birlikten kuvvet doğar” mesajı verdi.
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısı 24 Şubat’ta TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu tarafından kabul edildi. Önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelmesi beklenen tasarı yasalaşırsa çalışanların kıdem tazminatı, toplusözleşme, grev ve sendikalaşma gibi hakları ortadan kalkacak. Türk-İş Başkanlar Kurulu kararıyla kölelik bürolarına karşı 81 ilde başlatılan imza kampanyası da geçen hafta sona erdi. Çalışma hayatını altüst edecek bu düzenlemeye karşı sendikalar ile konfederasyonların ne yapacağı merak konusu oldu. Aydınlık’a konuşan Türk-İş’e bağlı sendikaların İstanbul şube başkanları konfederasyonların bir araya gelerek ortak mücadeleyi örmesi gerektiğinin altını çizdi.

GÜÇBİRLİĞİ ÇAĞRISI
Belediye-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Sezai Akyürek, kölelik bürolarına karşı işçi konfederasyonlarının güçbirliği yapması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“İş Kanunu’nda zaten işçi kiralamayla ilgili bir düzenleme var. Bunu daha ileri götürmeye çalışıyorlar. Belediye-İş Sendikası olarak buna hep karşı durduk, durmaya da devam edeceğiz. O zamandan beri söyledik ‘Bakın burada böyle bir tehlike var’ diye. Bugüne geldiğimiz zaman geçen hafta Türk-İş’in Başkanlar Kurulu’nda almış olduğu bir karar gereği imza kampanyası yapıldı. Ama bu ne kadar etkili olur? Bunun daha ileri boyutlara taşınması lazım. Arkadaşlarımıza bunları anlatıyoruz, örgütlenmemizi yapıyoruz. İş durdurmak gerekiyor. Bu mücadelenin merkezinin Ankara olması gerekiyor. Bu yasaya karşı; süreci savmak niyetiyle değil, caydırıcı eylemler yapmak gerekiyor. Bu düzenleme artık bindiğimiz dalı kesmek anlamına geliyor. Sendikaların altı boşaltılıyor. Dolayısıyla insanların ne kıdem tazminatı, ne sigortası, ne izni hiçbir şeyi kalmıyor. Tam bir kölelik düzeni. Tüm sendikaların başkanlar kurulları toplanıp, buna karşı etkili eylem kararları almalı, güçbirliği yapılmalı. Türk-İş de, Hak-İş de, DİSK de bir araya gelip yasaya karşı etkin eylemlilik sürecini örmeli. Kararların alınıp, eylemlerin tabana yayılması lazım.”

‘İŞ BIRAKIRSAK PÜSKÜRTÜRÜZ’
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına karşı Türk-İş’in, Hak-İş’in, DİSK’in ve kamu çalışanlarının ortak bir noktada buluşarak mücadele etmesi gerektiğini belirten Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay da, “Sendikaların kendi çapında ve kendi alanında bir mücadele ortaya koyması, işçilerin birliğini sağlamak ve mücadelenin önünü açmak açısından mümkün değil. Bu nedenle tüm emek örgütlerinin bir sınıf bilinci yaratarak ortak bir mücadele örmeleri gerektiğini söylüyoruz” dedi. Konfederasyonların ilk olarak birlikte hareket etme cesaretini göstermesi gerektiğini belirten Tay, “İkincisi, sermayeye karşı veyahutta bugünkü mevcut siyasi iradenin bize dayattığı koşullara karşı üretimden gelen gücümüzü kullanmalıyız. Ancak bu yolla tasarıyı geri püskürtebiliriz” diye konuştu.

‘EMEK PLATFORMUNU CANLANDIRMAK GEREK’
Yol-İş Sendikası 3 No’lu Şube Başkanı Cahit Erhan da bu yasal düzenlemeye ortak mücadeleyle karşı konulabileceğini işaret ederek, bir emek platformunun oluşturulması gerektiğinin altını çizdi. Erhan, şöyle konuştu: “Türk-İş Başkanlar Kurulu imza kampanyası başlamıştı. İmzalar AKP İl Başkanlıklarına verildi. Bu perşembe günü de Türk-İş Başkanlar Kurulu tekrar toplanarak bir değerlendirme yapacak. Ona göre bir karar alınacak. Ama tabii benim düşüncem birlik olarak mücadele edilmesi yönünde. Önceden bir emek platformu vardı; Türk-İş, DİSK, Hak-İş, Kamu-Sen, KESK, TMMOB, Tabip Odaları’ndan oluşan. Bu yasaya karşı toplu olarak hareket edilmesi lazım. Neticede birlikten kuvvet doğar. Mücadele etmek için önce emek platformunu canladırmak; memur konfederasyonları, meslek odaları, işçiler ile sivil toplum örgütlerini harekete geçirmek gerekiyor.”

‘ORTAK MASADA BULUŞMALI’
41 havalimanında yetkili sendika olduklarına dikkat çeken Güvenlik-İş İstanbul Anadolu Yakası Sorumlusu Ramazan Palak da yasa tasarısı geri çekilmediği takdirde iş bırakmaya kadar gidecek bir mücadeleyi örgütlemek gerektiğini ifade etti. Yasa tasarısının Türkiye’de çalışan tüm kesimi ilgilendirdiğini belirten Palak, “Konfederasyonlar ortak bir masa etrafında oturup bir karar almalı. Bu karar hükümete bildirilmeli. Şunlar şunlar yapılmadığı takdirde ülkede grev yapılacaktır içerikli bir deklarasyon yayımlanması gerekir” ifadelerini kullandı. Hükümetin imza kampanyasını ciddiye almayacağını ifade eden Palak, “Sert bir tavır ortaya konmalı” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.