Kölelik her yerde kölelik!

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Almanya Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) ve Friedrich Ebert Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, özel istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralama uygulaması masaya yatırıldı.

Kölelik her yerde kölelik!
19 Mayıs 2016 Perşembe 11:26

Emek Servisi
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, Almanya Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) ve Friedrich Ebert Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği etkinlikte, özel istihdam büroları aracılığıyla işçi kiralama uygulaması masaya yatırıldı. Etkinlikte, bu konuda sık sık örnek gösterilen Almanya’daki hukuki düzenlemelerle ve uygulamalarla ilgili bir tartışma da yürütüldü.
İstanbul Taksim’de bir otelde önceki gün düzenlenen etkinliğe Almanya’da özel istihdam büroları konularında çalışma yürüten, Leibniz Üniversitesi Öğretim Üyesi ve IG Metall Sendikası Genel Merkezi’nde şirket politikaları departmanında uzman olarak çalışan Avukat Jürgen Ulber katıldı. Birçok sendikacı, uzman, akademisyen, siyasetçi ve gazetecinin de bulunduğu etkinlikte ilk olarak Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu bir konuşma yaptı.

‘KIDEM TAZMİNATI HAKKI YOK’
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren tasarının TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Serdaroğlu, şunları söyledi: “Yasa işverenlere bürolar aracılığı ile işçi kiralayabilme yetkisi tanıyor. İşveren istirahatli olan, doğum izninde olan, askerlik hizmeti yürüten işçi yerine işçi kiralayabileceği gibi, işletmenin günlük işlerinden sayılmayan ve aralıklı olarak görülen işlerde, acil işlerde veya üretimi önemli ölçüde etkileyen zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması halinde, işletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması halinde, dönemsel iş artışları halinde işçi kiralayabilecek. İş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması hali hariç işyerinde kaç geçici işçi çalıştırılacağına ilişkin bir sınır olmadığından işverenlere kiralık işçi çalıştırma yolunda adeta açık çek verilmiş durumda. Kiralık işçiler sendikaya üye olamayacak, toplu iş sözleşmesinden yararlanamayacak güvencesiz, kıdem tazminatı hakkı fiilen olmayan ve emekli hakkı gasp edilmiş kölelere dönüştürülecek.”

‘İZİN VERMEYECEĞİZ’
Serdaroğlu, yasanın henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadığını ve yasaya karşı her koşulda mücadele etme kararlılığında olduklarını berliterek, “Bir yandan yasanın onaylanması halinde Anayasa’ya aykırılığı konusunda dava açılması noktasında basınç oluşturacağız. Diğer yandan yasa onanır ve yürürlüğe girerse, örgütlü olduğumuz işyerlerinde geçici iş ilişkisi ile kiralık işçi çalıştırılmasına asla izin vermeyeceğiz. İşverenler ile bağıtlayacağımız tüm toplu iş sözleşmelerine ilişkin taslaklarımıza ‘geçici iş ilişkisini’ engelleyen maddeler koyacağız ve bu maddeleri tartıştırmayacağız” ifadelerini kullandı.

İŞ KAZALARINI ARTIRIYOR
Serdaroğlu konuşmasında, Dünya’daki işçi kiralama büroları uygulamalarına ilişkin de önemli bilgiler verdi. 2008 yılında Filipinler’deki tüm işçilerin yüzde 10.8’inin işçi kiralama büroları tarafından istihdam edildiğini belirten Serdaroğlu, Filipinler’de işçi kiralama bürosu işçilerine hiçbir sağlık yardımı, iş kazası ve hastalık yardımı, analık ve babalık izni, ulaşım ya da yemek parası verilmediğini söyledi.
Serdaroğlu, kiralık işçi uygulamasının iş kazalarını artırdığını, Dünya’daki istatistiklerden yola çıkarak anlattı. IndustriALL’un Brezilya’dan üyesi FUP’un verdiği bilgileri paylaşan Serdaroğlu, “1995-2009 arasında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden 280 Petrobras işçisinden 226’sı işçi kiralama bürosu işçisiydi.
Peru’dan FNTMMSP’nin verdiği bilgiye göre, 2009’un ilk 9 ayında yaşamını yitiren 49 madenciden 37’si işçi kiralama bürolarınca kiralanmıştı. Brezilya elektrik sektöründen gelen rakamlar, ülkedeki elektrik şirketlerinde 2009’da sürekli işçilere oranla 13 katı fazla kiralık işçinin yaşamını yitirdiğini gösteriyor” dedi.

‘ÜCRETLER, KADROLUYA GÖRE DÜŞÜK’
Leibniz Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Jürgen Ulber de kiralık işçi uygulamalarının Almanya’daki örneklerine ilişkin bir sunum yaptı. Ulber, Almanya’da özel istihdam bürolarının, çalışmadığı dönem için de kiralık işçinin ücretini ödemek zorunda olduğunu ancak pratikte bunun uygulanmadığına dikkat çekti. İnanılmaz bir utanmazlıkla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Ulber, firmaların yasadaki bu maddeden “Nasıl kaçabilirim”i derin derin düşündüğünü, ya kiralık işçiyi işten çıkardıklarını ya da esnek çalışma saatleriyle çalışıyormuş gibi göstererek kişiye az para ödediğini söyledi. Almanya’da kiralık işçilerin aldıkları ücretlere dair bilgi veren Ulber, “Elimizde Federal İstatistik Kurumu’nun verileri var. Kiralık işçilerin ortalama geliri, kadrolulara göre yüzde 35 daha düşük. Metal ve elektrik sektöründe çalışan kiralık işçilerin ücretleri ise kadrolu işçi ücretinin yüzde 41 oranında daha az. Yılbaşı, Noel ikramiyesi gibi haklar bunların içerisinde yok. Zaten kiralık işçiler bu hakları alamıyor. Bunları eklersek aslında kiralık işçi ile kadrolu işçi arasındaki uçurum daha büyük” diye konuştu.

‘TOPLUMU AYAĞA KALDIRMALIYIZ’
Etkinlikte Aydınlık gazetesi yazarı Mehmet Akkaya da bir konuşma yaptı. Akkaya, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren tasarının emperyalist merkezlerce dayatıldığına, meseleyi bu çerçevede ele almak gerektiğine, bunun sendikalar tarafından gözardı edildiğine dikkat çekti. Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren tasarının Meclis’ten geçtiğini ancak bunun, her şeyin bitmiş anlamına gelmediğini söyleyen Akkaya, bugünden itibaren sendikaların toplumu ayağa kaldırmak için seferberlik ilan etmesi gerektiğini söyleyerek, “Birlikte hareket edip Ankara’da büyük bir gösteri yapmak gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.