Kölelik bürolarına karşı eylem zamanı

İşçiler, kölelik büroları olarak adlandırılan yasa tasarısına karşı bugün alanlara çıkıyor. Tasarıya ilişkin pazarlık yapmayacaklarını açıklayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ‘Talebimizi nettir. Tasarı kayıtsız şartsız TBMM gündeminden çekilmelidir’ dedi

Kölelik bürolarına karşı eylem zamanı
06 Nisan 2016 Çarşamba 11:19

Aydınlık / Ankara
İşçiler, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısının geri çekilmesi için bugün Ankara’da bulunan Akay Kavşağı’ndan Meclis’e seslenecek. Eylemin eşzamanlı olarak birçok bölgede yapılacağını açıklayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, yasa tasarısının Meclis’ten geçmesi halinde tarihin en büyük insanlık suçlarından biri olan insan ticaretinin yasal hale geleceğini söyledi.
DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TBMM gündeminde bekleyen özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısıyla ilgili dün Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, BTO-Sen Genel Başkanı Ayvaz Şeker, Genel-İş Genel Yönetim Kurulu, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ile çok sayıda işçi katıldı.

‘İŞ GÜVENCESİ ORTADAN kALKACAK’
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına karşı olmalarının gerekçelerini açıklayan Beko, “İş Güvencesi ortadan kalkacaktır. Kıdem tazminatı fiili olarak yok edilecektir. 1-9 arasında işçi çalıştıran işyerlerinde 5 işçiye kadar, 10’un üzerinde işçi çalıştıran işyerlerinde yüzde 25 oranında kiralık işçi çalıştırılabilecektir. Böylece kayıtlı istihdamın neredeyse yarısı bu kölelik büroları aracılığı ile güvencesiz çalıştırılacaktır. Sendikal örgütlenmeler çok ciddi kan kaybedecektir. İşçi sınıfı kiralık işçilik adı altında kölelik ilişkilerine mahkum edilecektir. Gelir, emeklilik, yıllık izin ve sağlık ile ilgili bütün haklar tamamen ortadan kalkacaktır. Kiralık işçiler aynı işi yapan diğer işçilere göre çok daha düşük ücrete mahkum olacaktır” dedi.

‘İTİRAZLAR DİKKATE ALINMADI’
Beko, “Özel istihdam bürolarına geçici iş ilişkisini de kapsayacak biçimde işçi kiralama yetkisi verilmesi ile Türkiye’de emeği ile geçinen milyonlar köle haline getirilmek istenmektedir. Konuyla ilgili olarak toplanan Üçlü Danışma Kurulu’nda hiçbir mutabakat olmamasına rağmen, bu yasa teklifi Meclis’e gönderilmiş, komisyonlardan apar topar geçirilmiştir. Bir avuç işçi simsarının ve onlardan işçi kiralayacak bir avuç sermayedarın talebini acele bir biçimde Meclis’ten geçirmek isteyen AKP iktidarı, başta DİSK olmak üzere, işçi kesiminden gelen hemen hiçbir itirazı dikkate almamıştır” ifadelerini kullandı.
Özel istihdam bürolarıyla ilgili pazarlığın söz konusu olmadığını vurgulayan Beko, “Özel istihdam büroları köleliktir, insan ticaretidir. Hiç kimse bizden köleliği kabul ederek, köleliğin koşullarıyla ilgili pazarlık yapmamızı beklemesin.
Biz böylesi bir pazarlık içinde olmayacağız. Talebimizi nettir: Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısı kayıtsız şartsız TBMM gündeminden çekilmelidir” şeklinde konuştu.

EŞZAMANLI EYLEM YAPACAKLAR
Beko, eylem planlarını şöyle açıkladı: TBMM gündemine getirdikleri ‘kiralık işçilik’ yasa tasarısına karşı bugün Ankara’ya gelecek sendika yöneticisi, temsilci arkadaşlarımız ve DİSK’li işçiler ile beraber hem alanlarda hem de TBMM’de bu yasanın geçmemesi için direneceğiz. Ankara’da Akay Kavşağı’nda gerçekleştireceğimiz merkezi etkinlikle eşzamanlı olarak, örgütlü olduğumuz işyerlerinde iş yavaşlatma, basın açıklaması gibi etkinlikler yapılacaktır. Bölge temsilciliklerimiz tarafından da kent merkezlerinde etkinlikler gerçekleştirilecektir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.