Köleliğe karşı 81 ilde imza masası

Ergün Atalay başkanlığında Bursa’da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu toplantısından, dün Meclis alt komisyonundan geçen ‘esnek çalışma’ modeline karşı 81 ilde imza kampanyası başlatma kararı çıktı

Köleliğe karşı 81 ilde imza masası
25 Şubat 2016 Perşembe 12:41

Sevim Erol / Bursa
Türk-İş Başkanlar Kurulu, Genel Başkan Ergün Atalay başkanlığında dün Bursa’da toplandı.
23. çalışma döneminin ilk Başkanlar Kurulu toplantısını Bursa’da gerçekleştiren konfederasyonun sonuç bildirgesinde kıdem tazminatı ile ilgili Genel Kurul kararı hatırlatılarak, kazanılmış haklardan geri adım atılmasına asla izin verilmeyeceği vurgusu yapıldı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Başkanlar Kurulu üyeleri, 800 işçi ve sendika şube başkanlarıyla birlikte toplantı sonrası yaptığı açıklamada ise önümüzdeki hafta pazartesi gününden itibaren tasarıya karşı 81 ilde imza masaları açmaya başlayacaklarını belirtti. Toplanan imzaları AKP il başkanlıklarına teslim edeceklerini söyleyen Atalay şöyle konuştu:

‘SONUÇ İÇ AÇICI DEĞİL’
“Türkiye’nin içinde bulunduğu bu dönemde Türk-İş olarak bölücü terör örgütü ile mücadelenin destekçisiyiz. Böyle kritik bir dönemde yeni sorunlar yaratılmasını istemiyoruz ancak Meclis alt komisyonlarında görüşülen bu tasarıya da karşıyız. Pazartesi günü itibarıyla 81 ilde imza masaları açılacak. Toplanan imzalar AKP il başkalıklarına teslim edilecek. Çalışma hayatını altüst edecek esnek çalışma, kiralık işçilik denilen bela Meclis’in gündeminde. 20 gündür basında, her yerde Çalışma Bakanına, Başbakan Yardımcımıza, Cumhurbaşkanına kiralık işçiliğin, esnek çalışmanın, taşeron işçilikten daha bela olduğunu, daha kötü koşullarda çalışmaya mahkum edileceğimizi, bunun ülkenin gündemine getirilmemesi gerektiğini anlattık. Malesef bugüne kadar aldığımız netice iç açıcı değil. Tasarı bir ay içinde Meclis gündemine gelecek, görüşmeler yapılacak. Mevcut on milyon çalışana kiralanma yolunu açacak böyle bir yasa çıkarsa işçiye ayrım yasallaşıyor demektir.”
Türk-İş Başkanlar Kurulu bildirisinde ise kıdem tazminatına vurgu yapılarak Genel Kurul’da alınan ‘genel grev’ kararı hatırlatıldı. Bildiride, “Kazanılmış haklardan geri adım atılmasına asla izin verilmeyeceği noktasında kararlılığımız ortadadır ve göz ardı edilmemelidir” açıklaması yer aldı.

TAŞERONA AYRIMSIZ KADRO
Taşerona ayrımsız kadro talebinin yinelendiği Başkanlar Kurulu sonuç bildirgesinde şu ifadeler kullanıldı: “Alt işverenlik (taşeron) uygulamasının yol açtığı sorunları çözmek için kamuda çalışan tüm taşeron çalışanları, asıl işçi-yardımcı işçi ayırımı yapılmadan kadroya geçirilmelidir. Taşeron işçilerinin haklarının sağlanması ve korunması için bir ‘çerçeve protokol’ yapılmalıdır. Kamuda geçici işçi statüsünde 6 aydan az çalıştırılan işçilerin daimi kadroya geçirilmeleri için gerekli yasal düzenleme bir an önce yapılmalıdır. Asgari ücretin net 1300 TL olmasından sonra Yüksek Hakemlik Kurulu tarafından alınan kararlar özellikle taşeron işçisi sözleşmelerine olumsuz yansımış, ücret zammı ve sosyal yardım ödemelerini düşürmüştür.
Ayrıca bazı işverenler toplu iş sözleşmesini bahane ederek ihale sözleşmesindeki ücreti ve sözleşme farklarını ödememektedir. Sendika üyesi olmayı ve toplu iş sözleşmesine tabi olmayı cezalandıran, dolayısıyla sendikal örgütlenme konusunda caydırıcı etki yapan bu uygulamaya son verilmelidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.