Kıdem tazminatında geriye gidiş itirafı

Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, öngörülen düzenlemeyle kıdem tazminatında ‘çok’ olmasa da geriye gidiş yaşanacağını söyledi, çalışan kesimin hak kaybına uğrayacağını bir kez daha itiraf etti

Kıdem tazminatında geriye gidiş itirafı
10 Haziran 2016 Cuma 11:36

Emek Servisi
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İstanbul İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen “İstanbul Kariyer ve İstihdam Fuarı”nın açılış törenine katılan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, bir gazetecinin “Taşeron işçilerin kadro alması halen Meclis’e sunulmadı, gidişatı nedir? Kıdem tazminatının hesaplanmasına ilişkin maddi, somut bir detay var mı?” şeklindeki sorusuna taşeron işçileri konusundaki çalışmanın devam ettiğini belirtti, kıdem tazminatına ilişkin ise şu yanıtı verdi: “Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda çok geriye gidiş olmayacağı görülmektedir.”

‘TEKNİK ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK’
Bakan Soylu, kıdem tazminatına ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
“Biz kendi açımızdan teknik çalışmalarımızı tamamladık. Ama bizim çalışmamız ancak teknik bir çalışmadır. Hem hükümetimizle hem de biliyorsunuz, bizim Bakanlığımız sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı değil, aynı zamanda sosyal diyalog bakanlığıdır. Bu sosyal diyaloğu kurarak, çünkü kıdem tazminatının işveren, çalışan, kıdem tazminatını alamayan sessiz çoğunluk tarafı var. Kıdem tazminatını almış gibi gösterilenler var. Kıdem tazminatının sendika tarafı, hukuk, yargı tarafı var. Bütün bu taraflarla bir araya gelip bu değerlendirmeleri gerçekleştireceğiz. Dünyada birçok ülkeyi izledik, değerlendirdik. Çok kapsamlı bir çalışmayı kendi açımızdan çok kapsamlı bir şekilde yaptık. Sendikalarımızın çalışmaları var, bazı sanayi ve ticaret odalarımızın çalışmaları var, TOBB’nin çalışmaları var, işçi sendikalarının çalışmaları var. Bütün bunları sosyal diyalog ortamında, bugüne kadar götürdüğümüz gibi devam ettireceğiz. Bir arada ortaya koyup değerlendirdikten sonra güzel bir sonuca ulaşacağız.”
Konuşmasında Türkiye’de çalışanların yüzde 86’sının kıdem tazminatı alamadığını ileri süren Bakan Soylu, “Önemli araştırmalar yaptık, önemli görüşmelerimiz söz konusu, önümüzdeki dönemlerde bunu toplumumuzla ve kamuoyumuzla paylaşacağız. Orada da bu söylediklerimizin aslında neyi ihtiva ettiği daha net bir şekilde anlaşılacaktır. Ama bugün bu yaptığımız çalışmaları elbette ki sosyal diyalog ortamı ile paylaşacağımızı ifade etmekle sınırlı kalayım. Zannediyorum ki iyi bir neticeye ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

‘SENDİKALARA KAYITSIZ KALMAYIZ’
Bakan Soylu, kıdem tazminatında orta yolun gün konusunda da geçerli olup olmadığı sorusuna ise, “Özellikle sendikalarımızın kendi ortaya koydukları çok uzun zamandan beri değerlendirmeler mevcut. Bizim o değerlendirmelere elbette ki uzak kalmamız, onların söylediklerine kayıtsız kalmamız söz konusu değildir. Bir taraftan sendikasız olan çalışanlar var, sendikalılar var; bütün bunlarla oturup bu değerlendirmelerin tamamını yapacağız. Ama bugünden geriye gidiş konusunda ortaya konan değerlendirmelerde de, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda da çok geriye gidiş olmayacağı görülmektedir” diye yanıtladı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.