'Kıdem tazminatı sistemini bozmayın!'

Hükümet cephesinin kıdem tazminatının fona devredileceğine yönelik açıklamaları üzerine konuşan Atalay, ‘Mevcut sisteme razıyız. Kıdem tazminatı alamayanlara yönelik düzenleme yapsınlar, kimsenin elini tutan yok’ dedi

'Kıdem tazminatı sistemini bozmayın!'
30 Ocak 2016 Cumartesi 12:41

Tarık Tekgözli
İşçi konfederasyonları, Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun milyonlarca işçinin iş güvencesi olan kıdem tazminatına yönelik yaptığı açıklamaları Aydınlık’a değerlendirdi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, “29.5 gün olursa bu işin içinde yokuz” derken, Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Torumtay, “Yıllardır fon sistemini savunuyoruz ancak kazanılmış haklarımıza dokundurtmayız” dedi.
Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, işverenlerin “kıdem tazminatı yükü” nedeniyle işçiyi istediği zaman işten atamadığını ve bu nedenle çalışma barışının ortadan kalktığını ileri sürmüştü. Kıdem tazminatını fona devredeceklerini net olarak belirten Soylu, fon yönetiminin özel şirketlerin elinde olabileceğini de ifade etmiş ancak bu şirketlerin iflası durumunda işçinin kıdem tazminatının ne olacağına ilişkin bir şey söylememişti. Soylu, esnek çalışmayı da özel istihdam büroları aracılığıyla yaygınlaştıracaklarının sinyalini vermişti. Bu açıklamaları değerlendiren Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatıyla ilgili olarak “Mevcut sistemde her ne kadar noksanlık olsa da biz bu sistemden memnunuz, razıyız” ifadelerini kullandı.
Mevcut sistemde işçinin 1 yıllık çalışmaya karşılık 30 günlük kıdem tazminatı hakkına kavuştuğunu hatırlatan Atalay, “29.5 gün olsa da biz bu işin içinde yokuz. Bize diyorlar ki; mevcut sistemde kıdem tazminatından yararlanabilenlere dokunmayacağız. Siz bu sisteme devam edin. Türk-İş Başkanı, mevcut sistemde olmayan ve yeni sisteme gireceklerle ilgili bir hak kayıplarına yol açacak bir işin içinde olmaz” dedi. Kıdem tazminatının çalışanların anasigortası olduğuna da dikkat çeken Atalay, “Bundan başka dayanacağımız bir şeyimiz yok. 25 sene çalışmış asgari ücretli emekli olunca alacağı para 40 bin lira. Günahtır, yazıktır, ayıptır, biz neyi konuşuyoruz. Ben 25-30 sene çalışıcam, 55-60 yaşına gelicem, alacağım para 40 bin lira. Bir apartman dairesi alma imkanım yok. Bizim hak kayıplarıyla ilgili, iş güvencesiyle ilgili sıkıntıya girecek bir iş olursa o işin Türk-İş olarak olmayız” ifadelerini kullandı.

‘ALMAYANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME YAPSINLAR’
Çalışma Bakanı Süleyma Soylu’nun fon sistemine gerekçe olarak sunduğu “Türkiye’de çalışanların yüzde 86’sı kıdem tazminatından yararlanamıyor” iddiasının doğru olmadığını vurgulayan Atalay, şunları söyledi: “Doğru bir rakam değil. Kayıtdışı çalışanlar hariç kim hukuki süreci başlatıyorsa netice alıyoruz. Almayanlarla ilgili düzenleme yapsınlar, kimsenin elini tutan yok. Onlar da alsın. Onlar da bizim insanımız, onlar da mağdur tamam bu sistemi bozmadan çalışma yapsınlar.”

HAK-İŞ DEVLET GÜVENCESİ İSTEDİ
Konfederasyonun kurulduğundan beri fon sistemini savunduğunu hatırlatan Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Torumtay da, adaletli, kontrol edilebilir, kimsenin mağdur olmadığı bir fon sistemi istediklerini ve kazanılmış haklara dokundurtmayacaklarını vurguladı. Fon yönetiminin özel şirketlerin elinde olmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Torumtay, “Fonu kurduk, kim kontrol ederse etsin, kim ne yaparsa yapsın şeklinde olmaz. Nasıl ki sigorta primi ödenmediğinde kim sorumluysa bu işi öyle yapmamız lazım. Mutlaka devlet güvencesi olmalı” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.