Kamu-İş yönetimi'nden terör eleştirisi

Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu’nun “Ülkemiz Adına Tedirginiz, Kaygılıyız, Endişeliyiz” başlıklı bildirisine tepki geldi.

Kamu-İş yönetimi'nden terör eleştirisi
22 Aralık 2015 Salı 11:58

Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu’nun “Ülkemiz Adına Tedirginiz, Kaygılıyız, Endişeliyiz” başlıklı bildirisine tepki geldi. Eğitim-İş Sendikası Adana Şube üyesi Ayla Uğur yaptığı açıklamada, Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu’nca yayımlanan bildiriyi kastederek, “PKK’nın bölge halkını bir kalkan olarak kullanmasına, okulları-hastaneleri yakmasına, halkın yürüdüğü sokaklara, mahalle aralarına mayınlar döşemesine, halkı tehdit etmesine, onlarca asker ve polisimizin şehit edilmelerine hiçbir surette değinmemekte, olup bitenin tek sorumlusu olarak açıkça Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hedef göstermektedir” ifadeleriyle tepki gösterdi.
Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu, 19 Aralık tarihinde “Ülkemiz Adına Tedirginiz, Kaygılıyız, Endişeliyiz” başlıklı bir bildiri yayımladı. Bildiride, “Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşanan sokağa çıkma yasakları”nın, “harabeye dönen şehirler ile şehirde yaşanan göç manzaraları”nın, “askeri yığınaklar ve artan terör olayları”nın tedirginlik yarattığı belirtildi. 7 Haziran seçimlerinden bu yana 7 kentte 19 ilçede sokağa çıkma yasağının uygulandığının hatırlatıldığı bildiride, bu yasak kararının 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 11/C ve 32/Ç maddelerine dayandığını söyleyen bölge valiliklerin yasal düzenlemede yer almayan sokağa çıkma yasağını yorum yoluyla uyguladığı ileri sürüldü. Ayrıca Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü hal veya sıkıyönetim ilan etmesiyle sokağa çıkma kararı alınabileceğinin belirtildiği bildiride, “Bölgede ilan edilen sokağa çıkma yasakları açıkça anayasaya aykırıdır!” denildi. Bildiride, devleti yöneten siyasal iktidarın, “terörle mücadele” adı altında bölgede yaşanan kitlesel göçün sorumlusu olduğu da savunuldu.
“Rusya’yla yaşananlar, Suriye mezhep politikası, Musul’a asker gönderilmesi ile AKP, ülkemizi sonu belli olmayan bir savaşa sürüklemektedir. Bütün bunlar ABD emperyalistlerinin ülkemizi üçe bölme planının yani Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) bir parçasıdır” ifadelerine yer verilen bildiride, Türkiye’nin tehlikeli bir gidişata sürüklendiği vurgulandı. Birleşik Kamu-İş Yönetimi ayrıca AKP iktidarını, sivillerin can güvenliğini sağlamaya, “tehlikeli savaş politikası”ndan vazgeçmeye çağırdı.

‘GERİ ÇEKİN’
Birleşik Kamu-İş Yönetim Kurulu’nca yayımlanan bu bildiriye Eğitim-İş Sendikası Adana Şube üyesi Ayla Uğur’dan tepki geldi. Uğur açıklamasında, Birleşik Kamu-İş Yönetimi’nin “Ülkemiz Adına Tedirginiz, Endişeliyiz, Kaygılıyız” başlıklı bildirisiyle ABD’nin “kara gücüm” dediği PKK-PYD’nin güneydoğu ve ilçelerinde kazdıkları hendeklerin PKK’nın bulunduğu öbür tarafında yer aldığını gösterdiğini savundu. Ayla Uğur’un açıklamasında şunlar yer aldı: “Öldürülen baro başkanının gösterdiği cesaretin zerresini bile gösterememekte, PKK’nın bölge halkını bir kalkan olarak kullanmasına, okulları-hastaneleri yakmasına, halkın yürüdüğü sokaklara, mahalle aralarına mayınlar döşemesine, halkı tehdit etmesine, onlarca asker ve polisimizin şehit edilmelerine hiçbir surette değinmemekte, olup bitenin tek sorumlusu olarak açıkça Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni hedef göstermektedir. Münferit bazı duvar yazılarını gören ve bildirisine yazan Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Yöneticileri askerlerimizin ve polisimizin il ve ilçe merkezlerinde operasyon yaparken kendi güvenliklerini hiçe sayarak halkın güvenliği için gösterdikleri hassasiyeti yok saymaktadır. Bu bildiri ile ABD destekli PKK bölücü kalkışması meşru gösterilmektedir. Bu bildiri derhal çekilmelidir.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.