İşten çıkarmalara karşı iş güvencesi artırılmalı

Asgari ücretin 1300 TL olması gündeme gelince işveren kesimlerinden ‘İşten çıkarmalar artar’ şeklinde tehditler gelmeye başladı. Uzmanlar işçilerin mağdur olmaması için iş güvencesinin artırılması gerektiğine dikkat çekti.

İşten çıkarmalara karşı iş güvencesi artırılmalı
11 Kasım 2015 Çarşamba 15:08

Sinem Gülcan / Ankara

Hükümet yetkilileri yaptıkları açıklamalarda asgari ücret konusunda geri adım atılmayacağını, asgari ücretin söz verildiği gibi bin 300 TL olacağını belirtiyor. Ancak bu durum işveren kesimini rahatsız etti. İş dünyası temsilcileri asgari ücretin artmasıyla bu ücreti veremeyen işverenin işten çıkartmaya gidebileceğini söylüyor. Çalışma hayatı uzmanları ise böyle bir tehlikeye karşı iş güvencesi hükümlerinin tekrar ele alınması gerektiğine dikkat çekti.
DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Eğitim Dairesi Müdürü Faruk Özdemir, “Bu bir tehdittir. İşverenler bunu zaman zaman yaparlar. Burada yapılacak şey iş güvencesini güçlendirecek hükümlerin tekrar ele alınmasıdır. Hatta bu kanunda 30 işçiden fazla çalıştıran işyerlerinde 6 aydan fazla kıdemi olan işçiler için geçerli işe iade davalarını genişletmek lazım. Yani 6 ay kıdem şartını ortadan kaldırarak bütün işçilere bu hakkı tanımak gerekiyor. Bunu güçlendirmek ve denetimleri arttırmak ve bununla paralel iş güvencesi hükümlerini de arttırmak lazım” dedi. 

‘ÇABA GÖSTERİLMELİ’
ODTÜ İktisat Bölümü Öğretim Görevlisi, Aydınlık gazetesi yazarı Yıldırım Koç da şöyle konuştu: “Asgari ücretin artması sonrasında bazı işverenlerin işçileri çeşitli yollarla tehdit ederek asgari ücret miktarında ücretin bankaya yatırılmasına ancak yatan paranın bir bölümünün işverene iadesine zorlama uygulaması yaygınlaşacaktır. Günümüzde bile bu düşük miktardaki asgari ücret yürürlükteyken bu uygulama bazı bölgelerde önemli ölçüde yaygındır. Asgari ücretin arttırılması bir taraftan iş güvencesi konusunda sıkıntı yaratacak ancak daha yaygın bir biçimde işçilerin asgari ücretin bir bölümünü işverene iade etmeye yönelik zorlamaları daha yaygın biçimde gündeme getirecektir. Yapılması gereken, işverenler üretkenliği arttırıcı işletmeleri daha verimli çalışır hale getirici düzenlemelere gitmelidir. İşçiler daha ziyade sendikalar da bu verilen sözün tutulması için çaba göstermelidir.”

İTO: ASGARİ ÜCRETİN ARTMASI İÇ PİYASAYA CAN VERİR
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, asgari ücretin bin 300 liraya çıkarılması çalışmalarını desteklediklerini ancak oluşacak ilave kazanç piyasaya tekrar dönene kadar, asgari ücretteki SGK primi işveren payında 3 puanlık bir indirim yapılmasını istedi. Çağlar yaptığı yazılı açıklamada asgari ücretin artırılması çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Asgari ücretin artması hem çalışana hem de iç piyasaya can verir” diyen Çağlar, “Öte yandan borcunu düzenli ödeyen mükellefe asgari ücret üzerindeki SGK primi işveren payında üç puanlık indirim sağlanarak yüzde 12.5’lik oranın uygulanması işverene nefes aldırır. Biz yatırımımıza, ticaretimize devam edeceğiz, bundan kuşku duyulmasın ancak hükümetimiz tulumbaya su koyarsa, biz de yatırımlarımızı daha rahat yaparız” ifadelerini kullandı. Çağlar, şunları kaydetti: “Asgari ücrette elbette artış yapılsın ama bu paranın harcama şeklinde piyasaya dönmesi belli bir süre alacaktır. Her KOBİ’ye de eşit derecede dönmeyecek. Ayrıca dünyada rekabet üstünlüğümüzü de etkileyecek. Bu nedenlerle hükümetimizden destek beklentimiz var. Borcunu düzenli ödeyen mükellef için SGK primi işveren payı şu anda yüzde 15.5. Bu oran üzerinde 3 puanlık bir indirim sağlanması büyük katkı olur. Bu katkıyı sürekli değil, belirli bir süre için istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.