İşten çıkarmalar kolaylaşacak

Sendikalar ve çalışanların tepkileri sonucunda 7 Haziran seçimleri öncesi rafa kaldırılan kıdem tazminatının bireysel fona devredilmesi yeniden gündeme geldi.

İşten çıkarmalar kolaylaşacak
17 Ekim 2015 Cumartesi 19:24

Aydınlık / Ankara
Sendikalar ve çalışanların tepkileri sonucunda 7 Haziran seçimleri öncesi rafa kaldırılan kıdem tazminatının bireysel fona devredilmesi yeniden gündeme geldi. AKP, kıdem tazminatı düzenlemesinden geri adım atmayacağını 11 Ekim’de Resmi Gazate’de yayımlanan 2016-2018 Orta Vadeli Programı’yla açıkladı. Programda buna ilişkin “Sosyal taraflarla diyalog içerisinde tüm işçilerin erişebilirliğini güvence altına alan ve bireysel hesaba dayanan bir kıdem tazminatı sistemi geliştirilecektir” ifadeleri yer aldı. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren kıdem tazminatı tartışmaları 1975 yılından bu yana gündeme getirilmiş ancak tepkiler sonucunda tasarı yasalaşamamıştı. Kıdem tazminatı ile ilgili herhangi bir değişikliği, işçi konfederasyonlarından Türk-İş ile DİSK genel grev nedeni sayarken, Hak-İş ise tasarıya destek verdiğini açıklamıştı.

ELE GEÇEN PARA AZALACAK
Programda yer alan bu madde yasalaşırsa, kıdem tazminatının fona devredilmesi ile işçinin eline geçecek para yarı yarıya azalacak, ayrıca işten çıkarmalar kolaylaşarak güvenceli çalışma ortadan kalkacak. İşçinin hesabında daha önce kıdem tazminatı ödenmiş süreler dikkate alınmayacak, aynı kıdem süresi için bir defadan fazla kıdem tazminatı ödenmeyecek. İşçinin kusuruna dayanmadan işten çıkarılan işçi, askere giden işçi, evlenen kadın işçi kıdem tazminatından mahrum kalacak. Bu dönemlere ilişkin kıdem tazminatı emeklilik veya ölüm durumunda ödenecek. Bu arada işverenlerin temel talebi kıdem tazminatı miktarının her kıdem yılı için 30 günden 15 güne indirilmesiydi.

DEMİRYOLLARI ÖZELLEŞTİRİLECEK
AKP yeni dönemde de özelleştirmeleri devam ettirmeyi amaçladığını programıyla ilan ediyor. Buna ilişkin programda şu ifadelere yer verildi: “TCDD’nin yeniden yapılandırılması tamamlanacak, demiryolu yük ve yolcu taşımacılığı özel demiryolu işletmelerine açılacaktır. TCDD’nin kamu üzerindeki mali yükü sürdürülebilir bir seviyeye çekilecektir.”

‘KÖLE TİCARETİ’ YİNE GÜNDEMDE
Programda yer alan “Özel istihdam bürolarının faaliyet alanları yaygınlaştırılacak ve geçici ilişkisini de kapsayacak şekilde şekilde genişletilecektir” maddesine göre, İŞKUR tarafından faaliyet yapma yetkisi verilen 440 özel istihdam bürosuna işçi kiralama yetkisi veriliyor. Sendikaların “köle ticareti” olarak nitelediği bu madde yasalaşırsa işçilerin kıdem tazminatı, sendikal örgütlülük, yıllık izin, toplusözleşme, işe iade davası gibi birçok hakkı ortadan kalkacak. Programda “İthal işçi dönemi” de şu maddeyle ifade edildi: “İşgücü piyasasının niteliğini artırmak ve sanayide teknolojik dönüşüm ve ilerlemeyi sağlamak amacıyla başta araştırma alanları olmak üzere yurt dışından nitelikli işgücü için Türkiye’nin cazibesinin artırılması sağlanacaktır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.