İşsizlik en çok gazetecilik ve bilgisayar mezunlarını vurdu

Türkiye'de geçen yıl yükseköğrenim mezunları arasında işsizliğin en yüksek görüldüğü alan "gazetecilik ve enformasyon" oldu.

İşsizlik en çok gazetecilik ve bilgisayar mezunlarını vurdu
06 Mart 2015 Cuma 14:47

Zeynep Akyıl / Ankara
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014'te işsizlik oranı yüzde 9,9'a yükselen Türkiye'de okuma-yazma bilmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 6,3 olarak belirlendi.
Okuma-yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 11,1'i buldu. İlkokul mezunlarının işsizlik oranı yüzde 7,8, ilköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okullarından mezun olanların işsizlik oranı yüzde 11,8, genel lise mezunlarının işsizlik oranı yüzde 11,9, meslek lisesi mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak tespit edildi.
Geçen yıl itibarıyla 5 milyon 691 bin yüksekokul ve üniversite mezunundan; 606 bini işsiz kaldı, yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 oldu.

7 BİN GAZETECİ İŞSİZ
Yükseköğrenim mezunların arasında işsizliğin en yüksek görüldüğü alan yüzde 29,1 ile "gazetecilik ve enformasyon" oldu.
Toplam 24 binlik iş gücüne rağmen, 17 bin gazetecinin istihdam edildiği sektörde, 7 bin gazeteci işsiz kaldı.
Gazetecilik ve enformasyon alanından mezun olanların işsizlik oranı, yüksekokul veya fakülte mezunlarının ortalama işsizlik oranını neredeyse 3'e katladı.
İşsizlik sıralamasında ikinci sırada yüzde 16,6 ile "bilgisayar" alanı yer aldı. Bu alanda işsiz kalanların sayısı 20 bini buldu. Bunu yüzde 16,3 ile "sanat", yüzde 15,1 ile "yaşam bilimleri", yüzde 14,4 ile "fizik bilimleri", yüzde 14,1 ile de "sosyal ve kişisel hizmetler" izledi.

İşsizlik oranları, ortalamanın üzerinde kalan diğer alanlar ise şöyle:

"İş ve yönetim yüzde 13,6, imalat ve işleme yüzde 13,2, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma yüzde 12,4, tarım,ormancılık ve balıkçılık yüzde 11,7, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 11,2, mimarlık ve inşaat yüzde 11,0."

EN DÜŞÜK İŞSİZLİK GÜVENLİK HİZMETLERİNDE

Öte yandan "güvenlik hizmetleri" yüzde 2,5 ile işsizlik oranının en düşük olduğu alan oldu. 119 binlik iş gücünün sağlandığı alanda sadece 3 bin kişi işsiz kaldı.
"Sağlık" da yüzde 3,2 işsizlik oranı ile şanslı alanlar arasında yerini aldı. Bunu yüzde 7,2 ile "beşeri bilimler", yüzde 7,3 ile "veterinerlik", yüzde 7,5 ile "hukuk", yüzde 8,8 ile "mühendislik ve işleri", yüzde 9,7 ile de "matematik ve istatistik" takip etti.

İSTİHDAMA SAĞLIK 'KAN' VERDİ
Mezun olunan alanlar arasında en yüksek istihdam oranının bulunduğu alanlar ise yüzde 83,1 ile "sağlık", yüzde 83 ile de "veterinerlik" oldu. İstihdam oranı "mühendislik ve işleri"nde yüzde 79,7'yi, "güvenlik hizmetleri"nde yüzde 79,4'ü buldu.
İş gücüne katılımda da ilk sırayı yüzde 89,5 ile "veterinerlik", yüzde 85,8 ile de "sağlık" aldı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.