İşçiye ‘Sendikalı olma!’ baskısı

TEKSİF Sendikası’nın örgütlü olduğu Hugo Boss Fabrikası’nda çalışanlara yönelik baskı arttı. İddiaya göre sendikalı işçiler hakkında tutanak tutuldu bazı işçilerle yapılan toplantılarda sendikaya üye olmamaları uyarısı yapıldı

İşçiye ‘Sendikalı olma!’ baskısı
19 Ekim 2015 Pazartesi 15:39

Aydınlık / İzmir
Alman tekstil markası Hugo Boss’un İzmir Gaziemir Ege Serbest Bölgesi’ndeki fabrikasında 2011 yılında yaşanan işçi kıyımının ardından şimdi de işyerindeki çalışanlara yönelik baskılar arttı. Edinilen bilgiye göre, işyerinde 4 yıl önce yaşanan işçi kıyımının ardından Türk-İş’e bağlı TEKSİF Sendikası, bağlı bulunduğu uluslararası federasyon olan IndustriALL’ı devreye soktu. Federasyon, Hugo Boss Almanya yönetimine bir mektup yazdı, şirketi baskıları sonlandırmaya, işten atmaları durdurmaya ve sendikal hak ve özgürlüklere saygı duymaya davet etti. Federasyonun uluslararası alanda başlattığı çalışmalar sonucunda Clean Clothes Compaing (CCC) öncülüğünde yapılan çağrılar sonuç verdi, Hugo Boss Almanya yönetimi ile IndustriAll Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan 2015 yılının Nisan ayında bir araya geldi. Bu toplantıda, işten çıkartılmanın durdurulması, çıkartılan işçilerin işe geri alınması, sendikal hak ve özgürlükler konusunda baskıların durdurulması ve Hugo Boss’un tarafsızlığını ilan etmesi konusunda taraflar anlaştı.

TEHDİT VE BASKI BİR ARADA
Bu gelişmeler sonrası TEKSİF Sendikası’na üye olan işçi sayısı arttı. Ancak baskılar da beraberinde geldi. İddiaya göre Hugo Boss İzmir yönetimi sendikanın öncü işçilerine yönelik baskıları artırdı, vardiya bölümlerini değiştirdi. Yetmedi, işyerindeki grup ve ekip başları vasıtasıyla sendika üyelerine çeşitli tehditler savurdu. İşçilerin yapmadıkları işlerden dolayı haklarında tutanaklar tutuldu, ihtarlar verildi. Bazı müdürler, işçilerin sendikaya üye olmamaları konusunda toplantılar yaptı. TEKSİF Sendikası İzmir Şubesi önceki gün Ege Serbest Bölge girişinde yaptığı eylemle işvereni uyardı. Eyleme Türk Metal, Belediye-İş, TES-İŞ, Tez Koop-İş, Hava-İş, TÜMTİS, Deriteks, Birleşik Metal-İş, Gıda-İş sendikaları ile Türk-İş İzmir 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç ve IndustriALL yöneticileri destek verdi.

‘ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINSIN’
TEKSİF İzmir Şube Başkanı Faruk Aksoy yaptığı açıklamada, “Sürecin en başından beri diyalog ve barışçıl bir çözüm içinde olmamıza rağmen, sendika olarak üyelerimizin haklarını koruma ve gözetme hakkımız vardır. Hugo Boss İzmir yönetimi barışcıl ve diyalog önerilerimizin karşısında durarak süreci baltalamaya ve baskılara devam ettiği gerçeğidir. Endüstriyel ilişkiler sisteminde yaşanan krizler göstermektedir ki sorunlar diyalogsuz çözülmüyor. En iyi çözüm tarafların birbirleriyle yapıcı ilişki içinde hareket etmesidir. TEKSİF Sendikası olarak üyelerimize yapılan baskıların son bulması ve atılan işçilerin işe geri alınması Hugo Boss işçilerinin sendikal haklara ve iş güvencesini kazanıncaya kadar mücadelemizin devam edeceğini bir kez daha haykırı-yoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.