İşçiden hükümete ‘genel grev’ uyarısı

Yüzlerce işçi, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren tasarıyı İstanbul’da protesto etti. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar yaptığı açıklamada, ‘Gerekirse iş bırakırız’ dedi

İşçiden hükümete ‘genel grev’ uyarısı
06 Mart 2016 Pazar 12:30

Emek Servisi
Türk-İş’e bağlı sendikalar, kıdem tazminatını fona devretme girişimlerine ve özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisini öngören tasarıya karşı alanlara çıktı. Dün saat 17.00’da İstanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan Tünel girişinde toplanan yüzlerce işçi, “Kölelik yasasına hayır”, “Hükümet yasanı al başına çal” ve “Kıdeme uzanan eller kırılsın” sloganları eşliğinde Galatasaray Lisesi’ne yürüdü.
TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk ile Güvenlik-İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağırıcı’nın da katıldığı yürüyüşte işçiler taşıdıkları “Köle pazarlama büroları istemiyoruz” ile “Köleliğe son” yazılı dövizleriyle önümüzdeki haftalarda Meclis gündemine gelmesi beklenen “kölelik tasarısı”na tepki gösterdi. Türkiye Gençlik Birliği ile Vatan Partisi üyelerinin de kitlesel katıldığı eylemde basın açıklamasını Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Adnan Uyar yaptı.

‘CAYDIRICI EYLEMLER KAPIDA’
Uyar konuşmasında Türk-İş Başkanlar Kurulu kararıyla “kölelik büroları”na karşı 81 ilde başlattıkları imza kampanyasına bu basın açıklamasıyla sona erdirdiklerini belirterek, “Daha sonra olacak gelişmeler üzerine Türk-İş Başkanlar Kurulu bir araya gelerek önümüzdeki günlerde daha caydırıcı, daha yaptırıcı eylemlerin altına imza atacaktır” dedi. Köle ticaretini yasal hale getiren düzenlemenin maden hariç tüm işkollarını kapsayacağına işaret eden Uyar, “İşçiler fiilen örgütlenme ve grev hakkından mahrum edilmektedir. Sürekli istihdam söz konusu değildir. Çalışılmayan dönem için ücret garantisi ve sigorta primi yoktur. Sağlıktan yararlanma, emekli olma şansı yoktur. Taşeron işçilerinin şartlarının zor olduğunu, kötü olduğunu kabul edeceksiniz, onlara bir iyileştirmeden bahsedeceksiniz arkasından 10 milyon işçiyi asrın köleleri haline getireceksiniz. Ne Türk-İş ne diğer konfederasyonlar bunu kabul etmeyecektir” dedi.
Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun bir haftalık imza kampanyasının değerlendirmesini yapacağını belirten Uyar, “Daha sonra ne yapılması gerekiyorsa bunu Türk-İş Başkanlar Kurulu kararıyla yerine getireceğiz. Adı iş bırakmaysa iş bırakılacaktır, genel grevse genel grev yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

‘İKTİDARIN AYRIM YAPMASINDAN BİZ UTANIYORUZ!’
Güvenlik-İş Genel Başkanı Ömer Çağırıcı eylem sonunda yaptığı açıklamada, özel güvenlik işçilerinin yardımcı işçi olarak tanımlanmasına tepki gösterdi. Çağırıcı, şunları söyledi: “Türkiye’de aktif olarak çalışan 352 bin özel güvenlik görevlisinin hakkını aramak için buradayız. Bizler özel güvenlik görevlileri olarak; can, mal, namus gibi değerleri koruyoruz. Oysa bugün hükümet, özel güvenlik işçilerine yardımcı işçi tanımını yapıyor. Bizler devletin ayrım yapmasından utanıyoruz. Özel güvenlik işçileri kamu hizmeti yapmaktadır. Özel güvenlik görevlileri için yapılan yardımcı iş tanımlamasını asla ve asla kabul etmiyoruz. Ayrım yapılmaksızın tüm taşeron işçilerine kadro istiyoruz.”
Çağırıcı, sendika üyesi oldukları için işten çıkarılan güvenlik görevlilerinin de olduğuna dikkat çekerek sözlerine şöyle devam etti: “Bugün anayasal hakkımız olan sendika üyeliği, birçok kamu kurum ve kuruluşunda engellenmektedir. İstanbul Çekmeköy ve Gaziosmanpaşa’da özel güvenlik görevlileri sendikalı oldukları için işten çıkarılmıştır. Anayasal hakkımız olan sendikal örgütlülüğü kullanamıyorsak bu AKP iktidarının ayıbıdır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.