İşçiden çok sendikacının bilince ihtiyacı var

Çorlu’da, işçi sınıfına yönelik saldırıların tartışıldığı söyleşide Tarık Tekgözli, AKP hükümetinin emekçilerin haklarını bir bir ellerinden alan düzenlemelerine karşı sendikaların iyi bir sınav veremediğini vurguladı

İşçiden çok sendikacının bilince ihtiyacı var
30 Mayıs 2016 Pazartesi 11:43

Cemal Dalar / Çorlu
Tekirdağ Çorlu’da faaliyet gösteren Çorlu Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, işçi sınıfına yönelik saldırıları masaya yatırdı. Aydınlık gazetesi Emek Servisi Müdürü Tarık Tekgözli önceki akşam dernek binasının bulunduğu Vakıflar İş Merkezi’nde yapılan eğitim toplantısına konuşmacı olarak katıldı. Tekgözli toplantıda, Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa ile kamuda çalışan taşeron işçilerinin özel sözleşmeli personel statüsünde istihdamını öngören yasa tasarısıyla ilgili bir sunum yaptı.

İŞÇİ SİMSARLIĞINI YASALLAŞTIRAN DÜZENLEME
Tekgözli, “İşçi Sınıfına Yönelik Saldırılar” başlıklı sunumunda, “kölelik büroları” yasasıyla emekçilerin her türlü istismara açık olduğunu ifade ederek, “Gelecekte taşeron işçiliğinin yerini kiralık işçiliği alacak. Bu yeni düzenleme taşeron işçiliğini de aratacak düzeyde. Açıkça işçi simsarlığını yasallaştıran bir düzenleme” dedi.

TAŞERON İŞÇİSİNE KADRO YOK
Taşeron yasa tasarısına da değinen Tarık Tekgözli, tasarıda kadronun söz konusu olmadığını belirterek, Özel Sözleşmeli Personel (ÖSP) adı altında yeni bir statü icat edildiğini ve bu statü ile işçilerin çalıştıkları kurumda yapılan toplu iş sözleşmelerinden yararlanamayacaklarının altını çizdi. Tasarının mevcut yasanın gerisinde olduğunu söyleyen Tekgözli, çalışanların ÖSP olabilmeleri için sınava tabi tutulacaklarını, güvenlik soruşturmasından geçirileceklerini, bağlı bulundukları kamu kurumunun ihtiyacı kadar çalışanın ÖSP statüsünde 3 yıllık sözleşme imzalayacağını anlattı.
Yasa tasarısında birçok belirsizliğin olduğunu, taşeron çalışanlarına sınavda nasıl sorular sorulacağının, 3 yılın sonunda sözleşmelerin yenilenip yenilenmeyeceğinin muamma olduğuna dikkat çeken Tekgözli, taşeron işçisinin 4857 sayılı İş Kanunu’ndaki haklarını da kaybedeceğini vurguladı.

EMEKLİLİK İMKANSIZ
Söyleşiye katılan işçilerin sorularını da yanıtlayan Tekgözli, kiralık işçinin ne tür hak kayıpları yaşayacağına yönelik bir soruyu şöyle yanıtladı: “Kiralık işçi kiralanmadığında ücret alamayacak. Kiralık işçinin sözleşmesi belirli süreli olduğu için kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak. Senelik ücretli izin hakkı olmayacak. Sendikalılaşamayacak, greve katılamayacak. Sadece çalıştığı süre için sigorta pirimi yatırılacağı için emekliliği imkansız olacak.”
Etkinliğe katılan emekçiler, Aydınlık gazetesine ve Çorlu Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ne teşekkür ederek, Aydınlık’ın haberleri sayesinde bilgilendiklerini belirtti.

‘PREKARYALAR ORDUSU YARATILMAK İSTENİYOR’
Sunumun sonunda bir değerlendirme yapan Tarık Tekgözli, şöyle konuştu: “Her iki düzenlemeyle Türkiye’de güvencesiz işçiler yani prekaryalar ordusu yaratılmak isteniyor. Örgütlenemeyen, kendi içinde katmanlara ayrılan, İş Kanunu’nda var olan temel ve hak özgürlükleri kullanamayan bir işçi kitlesiyle, örgütlü emek hareketini kontrol altına almaya çalışacaklar. Böylece Türkiye’nin, özellikle uluslararası sermayedar sınıf için, ucuz işgücü cenneti olmasını kalıcılaştırmış olacaklar. Hedeflenen bu.”

İŞÇİYE DÜŞEN GÖREV
İşçilerin dışında birçok sendika başkanının da bilinçlenmeye ihtiyacı olduğunu belirten Tekgözli, sözlerine şöyle devam etti: “Sendikalar, kiralık işçi büroları yasasına karşı gereken mücadeleyi vermedi.
Yasanın ne getirdiğini işçiye dahi anlatmadılar. İşçiyi alanlara dökmeden bu saldırıları püskürtmek mümkün değildi, öyle de oldu. İşçi sınıfı bugünkü sendikal anlayış ve işleyişin kurbanı durumunda. Bazı sendikacıları ayrı tutuyorum ama sendika başkanları işçilerin sınıf bilinçsizliğinden yakınıyor. Kusura bakmasınlar bana göre işçiden önce sendikacıların bilince ihtiyacı var. Örgütlü olmayan işçiler, bugünden itibaren sendikalara üye olmalı, sendikalı işçiler de alanlara çıkmak için yönetimlerine baskı yapmalı. İşçiler geçen yıl metal sektöründe yaşanan işçi ayaklanmasını unutmamalı. Sendikal bürokrasiye karşı ayaklanan metal işçileri bir yol açtı, bunun devamı gelecek, göreceğiz.”

PREKARYA NEDİR?
Prekarya, İngilizce’de “güvencesiz” anlamına gelen precarious sıfatı ile “proletarya” anlamına gelen proletariat isminin birleşmesiyle oluşturulmuş, Fransız sosyologların 1980’lerde özellikle mevsimlik işçileri ve geçici çalışanları betimlemek için kullandıkları bir terim.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.