İşçi sınıfını köle yapmak istiyorlar

Taşeron işçilerinin kamuda ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilmesini öngören düzenlemeyi değerlendiren Arda, ‘AKP’nin bu uygulamaları, kendine biat eden işçi sınıfı yaratmak istediğinin göstergesidir’ dedi.

İşçi sınıfını köle yapmak istiyorlar
11 Nisan 2016 Pazartesi 13:14

Servet Şenyiğit / Kırklareli

AKP hükümetinin çalışma hayatını altüst edecek girişimlerine sendikalar ve işçi kesimi tepkili. Önümüzdeki günlerde Meclis’te görüşülmesi beklenen özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısına ilişkin tartışmalar sürerken yıllardır kadro hakkını almak için mücadele eden taşeron işçilerinin kamuda ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilecek olması da emek dünyasının tepkilerini artırdı. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Trakya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Necmi Arda, hükümetin bu hamlelerine yönelik “İşçi sınıfını köle yapmak istiyorlar” dedi.
Aydınlık’a konuşan Necmi Arda ile Lüleburgaz Belediyesi işyeri temsilciliğinde görüştük. İşçilerin, taşeron firmada çalışması ile özel sözleşmeli personel olması arasında bir fark olmadığını, yeni düzenlemenin daha da geri olduğunu söyleyen Arda, “AKP’nin bu uygulamaları, kendine biat eden işçi sınıfı yaratmak istediğinin göstergesidir. ‘Özel sözleşmeli personel’ ile üç yıllık sözleşme yapacaklar, sonrasında ne olacak? Performansını beğenmedim diyerek yeni sözleşmeyi imzalamayacak. Bu çalışanları kandırmaktır” diye konuştu.

‘İŞÇİLER ÖRGÜTSÜZ OLACAK’
İşçilerin kamuda ‘özel sözleşmeli personel’ olarak istihdam edilerek 3 yıllık sözleşme imzalanmasının asıl nedeninin hükümetin işçi sınıfının kendisine biat etmesini sağlamak olduğunu savunan Arda “Kadro verilecekse herkese eşit bir şekilde verilmelidir. Şimdi burada ben kadrolu işçiyim, arkadaşım olan taşeron işçisi de benimle aynı haklara sahip olmalıdır. Ayrıca bu emekçiler, 4B’ li mi, 4C ‘li mi, 4G’li mi? Ne oldukları da belli değil. Örgütsüz bir şekilde çalıştıracaklar” ifadelerini kullandı.
Necmi Arda sözlerine şöyle devam etti: “10 yıldır taşeron işçisi olarak çalışan bir işçi ne yapacak? 10 yıllık kıdem tazminatını ve tüm haklarını bırakarak ‘özel sözleşmeli personel’ olacak. Hani kadrolu yapılacaklardı? Burada işçileri aldatma var, kandırma var. Biz bunları DİSK olarak, DİSK’e bağlı sendikalar olarak anlattık, anlatıyoruz. Belediyede çalışan taşeron işçileri; belediye, belediye başkanının kendi kurduğu taşeron şirketlerde çalıştırılacak. Bunlarla da yetinmeyecekler; sınav yapacaklar. Sınavda kimleri alacaklar; kendi yandaşlarını...”

‘KÖLE TİCARETİ’
TBMM’de görüşülmesi beklenen “özel sözleşmeli personel” tasarısına da tepkili olduklarını vurgulayan Arda, “Bu uygulamayı esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma dayatması olarak nitelendiriyoruz. Düzenleme yasalaşırsa, özel istihdam büroları tam anlamıyla köle ticareti yapacaklar. İşçi sınıfını köle yapmak istiyorlar. Kölelik düzenini ve kendine biat eden işçi sınıfını oluşturmak istiyorlar” değerlendirmesinde bulundu.
Arda, hükümetin çalışma hayatını zedeleyecek bu düzenlemelerine ilişkin örgütlü oldukları belediyelerde üyeleri bilgilendirme toplantıları yaptıklarını belirtti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.