İşçi eylemine OHAL engeli

Düzce’de sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan 9 işçi sendika yetkilileriyle birlikte fabrikanın önünde eylem yapmak isteyince işveren jandarmaya haber verdi.

İşçi eylemine OHAL engeli
15 Ağustos 2016 Pazartesi 11:39

Mehmet Esmer / Düzce
Düzce’nin Gümüşova ilçesinde bulunan Ukinox fabrikasında çalışan 9 işçi Türk Metal Sendikası’nda örgütlendikleri gerekçesiyle işten çıkarıldığı öne sürüldü. Jandarma, OHAL’i gerekçe göstererek, fabrika önünde eylem yapmak isteyen işçilerin basın açıklaması yapmasına izin vermedi.
250 işçinin çalıştığı Ukinox’ta, işçilerin Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası’nda örgütlenmeye başlamasının ardından bir süre önce 4 işçi, iki gün önce de 5 işçi iddialara göre çeşitli bahanelerle işten çıkarıldı. İşçiler iki gün önce, Türk-İş Düzce İl Temsilcisi Murat Ardıç ve Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi ile birlikte durumu protesto etmek için fabrika önünde toplandı. İşveren temsilcileri, bu sırada fabrikada mesaide olan arkadaşlarına da megafonla seslenen işçilere “Şu anda eğitim çalışması yapıyoruz, bunu engelliyorsunuz” diyerek fotoğraflarını çekmeye başladı. İşçiler ise işverenin bu sözlerine “Biz burada sendikal eğitim yapıyoruz. ‘İşçinin hakkını nasıl aldınız?’, onun eğitimini yapıyoruz” dedikten sonra “İşçiyiz, güçlüyüz, kazanacağız” sloganını atarak cevap verdiler.

‘OHAL VAR AÇIKLAMA YAPAMAZSINIZ’
Daha sonra işveren vardiyadan çıkan işçilerin eylemdeki arkadaşlarıyla buluşmasına engel olmak amacıyla işçi servislerini fabrikanın içinden kaldırdı. Ancak tüm engelleme çabalarına karşın işçiler bir araya gelince işveren temsilcileri Jandarma’ya haber verdi. Fabrika önüne gelen Jandarma, burada basın açıklaması yapmak isteyen işçilere, OHAL Yasası gereği basın açıklaması yapamayacaklarını ve fabrika önünde toplanamayacaklarını söyleyerek engel oldu.

KAYMAKAMLIK’TAN TALİMAT
Türk Metal Sendikası Bolu Şube Başkanı Özgür Elçi Jandarma Komutanı’na “Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı’ndan bu konuda yollanmış herhangi bir genelgenin olmadığını, normal yaşamı etkileyecek herhangi bir eylem içinde olmadıklarını ve en doğal hakları olan basına bir açıklama yapmak için toplandıklarını” belirtti. Yapılan itirazlara rağmen Jandarma, “Gümüşova Kaymakamı’nın OHAL yetkisini kullanarak basına açıklama yapılamayacağı ve fabrika önünde toplananların dağıtılması gerektiği talimatı aldığını” bildirdi.
Sendika önlüklerini çıkaran Özgür Elçi ve işçiler “Vatandaş olarak memleketin her yerinde beklemek, durmak, üyelerimizle dayanışma içinde olduğumuzu göstermek yasadışı değildir” diyerek bir süre daha fabrika önünde beklemeye devam etti.

‘YETKİ ALANA KADAR BURADAYIZ’
Daha sonra Aydınlık’a konuşan Özgür Elçi şu açıklamayı yaptı: “Ukinox işyerinde üç aydır örgütlenme mücadelesi içindeyiz. Arkadaşlarımızın işten çıkarılması üzerine bir grup arkadaşla fabrika önüne geldik. Halen çalışmakta olan işçi arkadaşlarımızda yanımıza geldiler. Kendilerine teşekkür ediyorum. Gelişmeleri basınla paylaşmak istedik. OHAL gerekçesiyle açıklama yapmamız engellendi. Biz bu mücadeleyi bırakmayacağız. Türk Metal Sendikası burada yetki alıncaya kadar buradayız. İşveren de ülkemizin şu sıkıntılı günlerinde anayasal hakkımızı kullanmamıza engel olmasın. Bu eylemimiz bir uyarı mahiyetindeydi. Bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz.”

PSİKOLOJİK BASKI
Ukinox fabrikasında çalışırken işten atılan Özgür Karalar ise “Bir yıldır çalışıyorum. Arkadaşımın bir davasında ona şahitlik yaptığım için işten çıkardıklarını söylediler ama esas gerekçeleri sendikalı olmam. İçeride arkadaşlarımıza psikolojik baskılar, tehditler yapıyorlar. Ekmeğimizin peşindeyiz. Yaptığımız, yasal hakkımızı kullanmak. Arkadaşlarıma sesleniyorum; haklarını yedirmesinler. Mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu

Etiketler; #Düzce #Ukinox

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.