‘İş bırakma’ suç değil sendikal bir haktır

Anayasa Mahkemesi, üyesi bulunduğu sendika kararına uyarak 2 gün işe gitmeyen öğretmene verilen kınama cezasını haksız buldu

‘İş bırakma’ suç değil sendikal bir haktır
19 Eylül 2015 Cumartesi 19:44

Olcay Kabaktepe / Ankara
Anayasa Mahkemesi, 2 günlük iş bırakma eylemi nedeniyle hakkında kınama cezası verilen Selda Demir Taze’nin anayasanın 51. maddesinde güvence altına alınan sendika hakkının ihlal edildiğine hükmetti. Yüksek Mahkeme kararında, “Demokrasilerde vatandaşların bir araya gelerek ortak amaçları izleyebileceği örgütlerin varlığı, sağlıklı bir toplumun önemli bir bileşenidir. Demokrasilerde böyle bir ‘örgüt’ devlet tarafından saygı gösterilmesi ve korunması gereken temel haklara sahiptir” ifadelerini kullandı.
Mersin’in Tarsus ilçesinde Pakize Bayraktar İlkokulu’nda öğretmen olarak görev yapan Eğitim-Sen üyesi Selda Demir Taze, sendikasının aldığı karar doğrultusunda 28 ve 29 Mart 2012 tarihinde 2 gün iş bırakma eylemine katıldı. Taze hakkında daha sonra disiplin soruşturması açılarak hakkında kınama cezası verildi.
Taze’nin Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yapması sonucunda Yüksek Mahkeme’den sendikal faaliyetlerle ilgili ders gibi bir karar çıktı. Anayasa Mahkemesi, sendika hakkına yapılan müdahale nedeniyle anayasanın 51. maddesinin ihlal edildiğine karar vererek, ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması bakımından yeniden yargılama yapılmak üzere kararın Adana Bölge İdare Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

‘DEVLET TARAFINDAN SAYGI GÖSTERİLMELİ’
Anayasa Mahkemesi kararında, “Örgütlenme özgürlüğü, bireylerin kendi menfaatlerini korumak için kendilerini temsil eden kolektif bir oluşum meydana getirerek bir araya gelme özgürlüğünü ifade etmektedir. Demokrasilerde vatandaşların bir araya gelerek ortak amaçları izleyebileceği örgütlerin varlığı, sağlıklı bir toplumun önemli bir bileşenidir. Demokrasilerde böyle bir ‘örgüt’ devlet tarafından saygı gösterilmesi ve korunması gereken temel haklara sahiptir” denildi.

‘SENDİKA HAKKINA YÖNELİK BİR MÜDAHALE’
Genel olarak örgütlenme özgürlüğünün ve özel olarak da sendika hakkının anayasada benimsenen temel değerlerden biri olan siyasal demokrasiyi somutlaştıran özgürlükler arasında yer aldığı ve demokratik toplumun temel değerlerinden birini oluşturduğu belirtilen kararda, “Eğitim-Sen’in bu eylemi sendikal bir faaliyettir. Başvurucu bu eyleme katılarak sendikal hakkını kullanmıştır.
Ceza hafif olsa da sendikaya üye kişileri, çıkarlarını savunmak amacıyla yapılan meşru sendikal faaliyetlere veya eylem günlerine katılmaktan vazgeçirecek bir niteliğe sahiptir. Şiddete teşvik etme veya demokratik ilkelerin reddi söz konusu olmadığı sürece, sendika hakkı çerçevesinde dile getirilen bazı görüşler veya bunların dile getirilme biçimi yetkili makamların gözünde kabul edilemez olsa dahi; ifade, örgütlenme ve sendikal özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik tedbirler demokrasiye hizmet edemez ve hatta tehlikeye düşürür.
Başvurucunun sendikal faaliyet kapsamında ülke çapında yapılan bir eyleme katılması nedeniyle cezalandırılması ile başvurucunun sendika hakkına yönelik bir müdahale yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ
Eğitim-Sen tarafından, İlköğretim ve Eğitim Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’na sevk edildiğinde, ülke genelinde 28 ve 29 Mart 2012 tarihlerinde 2 günlük iş bırakma eylemi yapılması kararı alınmış, Selda Demir Taze de bu eyleme katılmıştı. Taze hakkında bu tarihlerde işe gelmediği için disiplin soruşturması açıldı. Taze ile ilgili daha sonra Tarsus Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kınama cezası verildi. Taze’nin bu cezaya yaptığı itiraz Mersin Valiliği tarafından reddedildi. Cezanın iptali istemiyle açılan davada Mersin 2. İdare Mahkemesi, Taze’nin itirazının reddine dair işlemin iptaline karar verdi.
Daha sonra Adana Bölge İdare Mahkemesi ilk derece mahkemesinin kararını bozarak davanın reddine karar verdi. Selda Demir Taze de bunun üzerine 28 Mayıs 2014 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.