IKEA’da ilk toplusözleşme

Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası, IKEA Türkiye’de 4 yıldır sürdürdüğü örgütlenme mücadelesini toplusözleşmeyle taçlandırdı.

IKEA’da ilk toplusözleşme
17 Haziran 2015 Çarşamba 10:32

Emek Servisi
1 Haziran’da taraflar arasında başlayan görüşmelerde tüm maddeler üzerinde mutabakat sağlanınca toplusözleşme 15 Haziran’da imzalandı. Sendikanın hesabına göre ücretlerde yüzde 22 ila yüzde 29 arasında artış sağlandı. 
Koop-İş Sendikası, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da toplam 5 mağazası bulunan IKEA’da kurumsal olarak 2011 yılından itibaren örgütlenmeye başlamıştı. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanuna göre, bir işçi sendikasının bir işletmede toplusözleşme yetkisini alabilmek için o işletmede çalışanların en az yüzde 40’ını sendikaya üye yapması gerekiyor. Koop-İş Sendikası yaklaşık 2000 işçinin çalıştığı İsveç kökenli uluslararası bir mobilya mağazası olan IKEA’da bu oranı yeni bir örgütlenme stratejisi ile kısa zamanda yakalamayı başarmıştı.
Koop-İş, iki vardiyalı şekilde çalışan işçilerin sendika ile daha kolay temasa geçmesi için İstanbul’daki iki mağazanın yakınına Kasım ve Aralık ayında irtibat bürosu kurdu. İşçilerle teması artırmak için de yeni sendika uzmanları işe alarak irtibat bürolarında görevlendirdi. Sendika kısa zamanda IKEA’da çoğunluğu sağlayarak Çalışma Bakanlığı’na başvurdu. Bakanlık, 9 Ocak 2015 tarihinde sendikanın çoğunluğu sağlayarak toplusözleşme yetkisine sahip olduğunu bildirdi. Ancak IKEA işvereni yetkiye itiraz etti. Uluslararası ilişkileri değerlendiren sendika, işverene geri adım attırarak, itiraz başvurusunu geri çektirdi. 
İKRAMİYE MÜJDESİ
Koop-İş Sendikası ile IKEA Türkiye arasında 1 Haziran’da başlayan 1. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri 15 Haziran’da yapılan anlaşma ile sonuçlandı. 1 Ocak 2015-31 Aralık 20 17 tarihlerini kapsayan 3 yıllık toplusözleşmeye göre, birinci 6 ay için tam süreli olarak çalışanlara seyyanen brüt 145 TL, kısmi süreli çalışanların saat ücretlerine ise 60 kuruş, ikinci 6 ay için yüzde 4, ikinci yıl için Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) artı yüzde 0.5 puan, üçüncü yıl için TÜFE artı 1 puan oranında zam yapılacak. 
İşçilere toplusözleşmenin birinci yılında toplam 1 maaş, ikinci yılında 1.5 maaş, üçüncü yılında 2 maaş ikramiye ödemesi yapılacak. 
Toplusözleşmenin 1. yılında ilk 6 ay boyunca her ay brüt 45 TL, ikinci 6 ay boyunca her ay brüt 55 TL, diğer yıllarda TÜFE oranında sosyal yardım yapılacak. Sendika üyelerine çocuk, giyim, eğitim, yakacak, bayram, evlenme, doğum adı altında ayrı yardımlar da yapılacak. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.