'Hayatımızı ortaya koyduk'

Sakarya’da işçiler daha iyi bir ücret ve insanca yaşamak için 60 gündür grevde... ‘Çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz’ diyen emekçiler, haklarını alana kadar direnişi sürdürmeye kararlı

'Hayatımızı ortaya koyduk'
29 Mayıs 2016 Pazar 11:46

Seda Dağlar / Sakarya
Sakarya’nın Arifiye ilçesinde faaliyet gösteren otomotiv yan sanayi fabrikası Başkurt Motor işvereniyle yapılan toplusözleşme sürecinde anlaşmaya varılamaması üzerine greve çıkan işçiler işyerinde baskılara uğradıklarını ve katı kurallar altında çalıştıklarını söyledi. Aydınlık’a konuşan işçiler, “Çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz. Biz buraya hayatımızı koyduk” dedi.
Başkurt Motor’da çalışan 95 işçi, işverenle Hak-İş’e bağlı Çelik-İş Sendikası arasında devam eden toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 29 Mart’ta greve çıktı. 15 işçi ise 17 Mayıs’ta açlık grevine başladı. Bu süreçte açlık grevindeki işçilerden 11’i fenalaşarak hastaneye kaldırıldı ve doktorların ısrarı üzerine açlık grevini bırakmak zorunda kaldı.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN...
Sendika temsilcilerinden ve açlık grevindeki işçilerden İsmail Varlıca, “Fabrika yönetimi bizi bir türlü dinlemedi. Bunun üzerine 15 arkadaşımızla açlık grevine başladık. 11 arkadaşımız bir süre sonra hastaneye kaldırıldı. Doktorların ısrarı üzerine bırakmak zorunda kaldı” dedi ve ekledi: “Biz mücadelemize devam ediyoruz.”
Grevdeki işçilerden bir diğeri ise “Çocuklarımızın geleceği için mücadele ediyoruz. Biz hayatımızı koyduk buraya” dedi. İşçi, fabrikada ağır çalışma koşullarının ve baskıcı uygulamaların da olduğunu söyledi. Çalışanlara tuvalet ihtiyacı için 5 dakikalık süre sınırlaması konulduğunu aktaran işçi, çalışma saatleri içerisinde işçilerin telefonlarının toplanacağına ilişkin söylemlerle baskı altına alınmak istendiklerini kaydetti.
Açlık grevindeki Erdoğan Gündüz de işverenin işe aldığı 30 işçiyi yasadışı olarak grevdeki işçilerin yerine çalıştırdığını öne sürdü. Farbika yönetiminin işçilere karşı duyarsız kaldığını belirten Gündüz, “Biz grevdeyken 3 arkadaşımıza iftira atılarak tek taraflı iş akitleri feshedildi” dedi.
Öte yandan işçiler önceki gün fabrika önünde toplanarak yürüyüş yaptı. Türkiye Gençlik Birliği ve Taşeron İşçileri Derneği’nin de destek verdiği yürüyüşün ardından bir açıklama yapan Çelik-İş Sendikası Şube Başkanı Rıfat Kurt, şöyle konuştu:

MOBBİNG UYGULANIYOR
“Greve çıkmamızın en önemli sebebi ücretler ancak fabrikada çok ciddi mobbing de var. Biz insan için varız. İnsanca yaşamak için de önce insana değer verilmesi gerekiyor. Bunu da fabrika yöneticilerine ilettik. 3 yıldan bu yana, özellikle işveren vekilleri ile görüştük. Eksik olan noktaları da konuşup iyi bir noktaya getirmeye çalıştık. Bizim mücadelemizi gören arkadaşlarımız da sendikaya sahip çıktı. Yılbaşından önce sözleşme görüşmelerine başladık. İşvereni üzmeyecek, işçi arkadaşlarımızı sıkıntıya sokmayacak şekilde bir düzenleme yapmaya çalıştık. Maalesef asgari ücretin ne olacağı belli olmadığı için, ücret konularını yılbaşından sonraya bıraktık. Bizim taleplerimiz anlaşılamayacak talepler değildi. İsteklerimize itiraz edileceğini düşünmüyorduk. Aralık sonunda 5 yıllık işçinin aldığı ücret bin 382 TL idi. Biz asgari ücretin artışıyla, bin 650 TL istedik. Bu ücret 5 yıllık bir işçi için çok yüksek bir ücret değil. Ama çalışan arkadaşlarımız bunu kabul etti. İşveren bin 430 TL verdi. Sanki biz kamuoyunu kandırıyormuşuz gibi bir algı oluşturuldu. 10 yıllık işçi için bin 800 TL istedik.”

‘HER ZAMAN YANINIZDAYIZ’
Sakarya Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Bahtiyar Bodur da açıklama yaptı. Bodur şunları söyledi: “Emek dostlarının bir arada olması mutluluk vericidir. Emek mücadelesi birlik ile başarıya ulaşacaktır. Hangi konfederasyona bağlı olursa olsun, tüm sendikalar, dernekler ve emek dostları birlikte mücadele etmelidirler. Bu hareketi alanlara taşımalıyız. Sakarya Taşeron İşçileri Derneği olarak her aşamada mücadele eden emekçilerin yanında olacağız.”

İŞÇİ GENÇLİK ELELE
TGB Sakarya da destek vermek için işçilerin yanındaydı.
Basın açıklaması ve yürüyüşe dahil olan gençler, işçilerle sohbet ederek haklı mücadelelerinde yanlarında olduklarını belirtti. TGB Sakarya İl Başkanı Utku Güngör sohbet sırasında işçilere “Türkiye’de emek mücadelesi vatan mücadelesinden ayrı tutulamaz. Var olan mafya rejimi, üreten yerli ekonomiyi tarumar etmiştir. Mafya ekonomisini eline geçiren sermaye sahipleri bugün işçimizin toplusözleşme haklarını yok saydığı gibi kanunsuz işler yapmaktadır. Gençlik bu haksızlığın yanında işçimizin ekmek kavgasında hiçbir zaman yalnız bırakmayacaktır” diyerek desteklerini dile getirdi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.