Haklarınız için mücadele edin

Kamuda çalışan taşeron işçilerinin emeği yıllardır sömürülüyor. Hükümet içine girdiği bu açmazdan yine emekçinin cebinden çalarak çıkmaya çalışıyor. Sezgin Mercan, işçilere seslenerek ‘Bu oyuna gelmeyin, dava açın’ dedi

Haklarınız için mücadele edin
19 Haziran 2016 Pazar 11:03

Deniz Bilici
AKP hükümeti kamuda çalışan 720 bin taşeron işçisini geriye dönük haklarından vazgeçmeleri kaydıyla ve birçok şart öne sürerek özel sözleşmeli personel statüsüne geçirmeye yönelik çalışma yürütüyor ancak muvazaa davaları açan işçiler haklarına kavuşuyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde taşeron firmaya bağlı olarak çalışan müzisyen Sezgin Mercan asıl işi yaptığını kanıtlayarak geriye dönük alacaklarına kavuştu. Mercan, 2 arkadaşıyla birlikte muvazaa davası sonucu geriye dönük 5 yıllık alacak farkı olan 81 biner lirayı almaya hak kazandı.
Mercan, haklarına nasıl kavuşutuğunu Aydınlık’a anlattı.

‘HAKLARIMIZI BİLMİYORDUK’
Mercan, yaşadıklarını şöyle anlattı:
“Ordu Belediyesi’nde taşeron şirkete bağlı müzisyen olarak çalışıyordum. Ama bizi işe temizlik kadrosunda göstererek işe almışlardı. Bu şekilde 14 yıl çalıştım. Sözleşmemiz bitince bize bin 740 lira olan maaşımızı bin 080 liraya düşüreceklerini söylediler. Gerekçe olarak da ‘Çünkü siz müzisyen olsanız da aslında temizlik elemanı olarak görünüyorsunuz’ dediler. Biz de bunu kabul etmedik. Kabul etmeyince ‘Ya kabul edersiniz ya da işten çıkarsınız’ dediler ve bizi çıkarttılar. İşçilerin en büyük kaybıdır; yasal haklarını doğru düzgün bilmez. Biz de o süreçte öğrendik.

‘İŞ KANUNU HATMETTİK’
Başımız sıkışınca 4857 sayılı İş Kanunu kitapçığını aldık elimize, okumaya başladık. Hatmettik hatta. O arada muvazaanın ne olduğunu keşfettik. Bununla ilgili araştırma yaparken bir arkadaşımızla tanıştık. O bizi avukata yönlendirdi. Dava açtığımız zaman kazanabileceğimizi öğrendik. 3 kişi dava açtık. İlk duruşmada ifadelerimizi verdik. İkinci duruşmada şahitler dinlendi. Hakim bilirkişi incelemesine karar verdi. Bilirkişi de inceleyince bizim haklı olduğumuz ortada olduğu için lehimize bir rapor hazırladı. Hatta bilirkişi raporuna bu konuyla ilgili kazanılmış örnek kararları da eklemiş. Sonuç itibarıyla davayı, açtıktan yaklaşık 10 ay sonra kazandık.”

‘HAKLARINIZI ÖĞRENİN’
Sezgin Mercan muvazaalı çalıştırılan diğer taşeron işçilerine de çağrıda bulundu: “İşçiler, kesinlikle özel sözleşmeli personel statüsü düzenlemesini kabul etmesinler. ‘Haklarınızdan vazgeçin, sizi kadrolu yapalım’ kandırmasına gelmesinler. İş Kanunu’nu okuyup haklarını öğrensinler.”
“Eğer biz haklarımızı daha önce biliyor olsaydık, işten ayrılmadan da dava açılıyormuş. Hatta kazanılmış haklarınızla çalışmaya devam ediyorsunuz. Kadro yolu da açılıyor” diyen Mercan, aynı durumda olan arkadaşları için de ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
24 arkadaşının daha dava açtığını belirten Mercan şöyle konuştu: “Şu anda biz burada bu durumda olan arkadaşlarımıza ‘Size kimsenin kadronuzu vermesini beklemeyin. Siz zaten kadrolunun işini yapıyorsunuz sadece dava açmanız gerekiyor’ diyoruz. İnsanlara bunu anlatmak lazım. Bu şekilde kazanılmış bir sürü örnek var. İşçi arkadaşlarıma, haklarınız için sonuna kadar, kanınızın son damlasına kadar mücadele edin diyorum ben. Bu sizin rızkınız. 10 yıl çalışan bir işçiyi düşünün; 10 yıllık maaş farkını ve nasıl kandırıldığını, çoluğunun çocuğunun rızkının nasıl elinden alındığının hesabını yapsın herkes.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.