Hak-İş de taşeron tasarısına karşı çıktı

Kamuda çalışan tüm taşeron işçilerinin kadrolu işçi olarak çalıştırılmasını istediklerini belirten Arslan, ‘Özel sözleşmeli personel statüsünü kabul etmeyiz’ dedi

Hak-İş de taşeron tasarısına karşı çıktı
03 Nisan 2016 Pazar 11:55

Aydınlık / Ankara
Hak-İş Genel Başkanı ve Hizmet-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron işçilerinin kamuda istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hizmet-İş Sendikası Olağanüstü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Arslan, özel sözleşmeli personel statüsünün kabul edemeyecekleri bir statü olduğunu söyledi.

‘TAŞERON SİSTEMİ İFLAS ETMİŞTİR’
Arslan, “Taşeron sistemi sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Artık iflas etmiştir. Kamuda bu sistemin sürdürülmesinin hiçbir gerekçesi kalmamıştır. Kamu daha çok maliyet ödemektedir. Çalışanlar daha fazla mağdur edilmektedir. Sendikacılık yapılamaz, sürdürülemez noktaya getirilmiştir. Bütün bunlarda ısrar etmenin hiçbir mantığı olmadığını ve sistemin artık iflas ettiğini, yeni bir çözüm bulunması gerektiğini söyledik. Bu çözüm taşeron sisteminden vazgeçip, bütün kamudaki taşeron işçilerin kamudaki kadrolara kadrolu işçi olarak alınmasıdır” dedi.

‘SORUNLU BİR DÜZENLEME’
Getirilmek istenen özel sözleşmeli personel statüsünü değerlendiren Arslan, “Getirilen düzenleme vazgeçilen sisteme rağmen maalesef sorunlu bir düzenlemedir. Biz meseleye böyle bakıyoruz. Taşeron sistemini çöpe attık. Bu hepimizin başarısıdır. Taşeron işçilerinin asıl işte-yardımcı işte çalışma ayrımı gibi haksız, adaletsiz bir ayrımı çöpe attık. Bunların hepsinin kamuda istihdam edilecek olması bizim başarımız. Sorun nasıl istihdam edileceğiyle ilgili noktada düğümleniyor. Bizim itirazımız statü konusundaki belirsizlik. Bizim kabul edemeyeceğimiz bir statüden bahsediyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİZ ARKADAŞLARIMIZI İŞÇİ OLARAK TANIDIK’
Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Biz yıllardır bu arkadaşlarımızı SGK bünyesinde çalışan işçi olarak tanıdık. Onun için sendikalara üye yaptık. Bu arkadaşlarımız başka bir statüdeydi de işçilik statüsüne dönsün istemiyoruz ki. Kamuda çalışan bir kısım işçilik görevi yapan arkadaşlarımızın memur statüsünden işçi statüsüne alınmasını da talep etmiyoruz. Ne talep ediyoruz? 10 yıllardır işçi olarak sürdürdükleri mücadelenin devam etmesini istiyoruz. Bundan daha doğal, makul bir talep olabilir mi? Bu arkadaşlarımızın hâlâ binlerce toplusözleşme müzakeresi devam ediyor. Toplusözleşme müzakeresi süren, yıllardır toplusözleşme kapsamında olmak için mücadele eden, bu konuda kadro talep eden insanların bir anda açıklamayla ‘hadi siz bundan sonra özel sözleşmeli personel oldunuz’ denmesini kabul etmemizi kimse bizden beklemesin. Getirilmek istenen düzenlemenin, statünün tamamen karşısındayız.”

‘ORTAK BİLDİRİDE UZLAŞMAK İSTİYORUZ’
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısı konusunda da görüşlerini aktaran Arslan, bu konuda üç konfederasyon olarak bir ortak bildiride uzlaşmak istediklerini belirtti.
Türk-İş ve Hak-İş olarak mutabakat sağladıklarını, ancak DİSK yönetim kurulundan bir haber gelmediğine işaret eden Arslan, “Eğer gelirse üç konfederasyon parlamento aşamasında komisyondan geçen şeklinde değişiklik yapılması konusunda bir ortak mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.