Grev ertelenen yerlerin yüzde 95’inde anlaşma

Binlerce metal işçisinin 29 Ocak’ta başlattığı greve karşı, hükümetin uyguladığı iki aylık erteleme süresi doldu. Sendika, bu süreçte işyerleriyle anlaşmaya varıldığını ileri sürdü

Grev ertelenen yerlerin yüzde 95’inde anlaşma
01 Nisan 2015 Çarşamba 12:49

Tarık Tekgözli
Metal işçilerinin 29 Ocak’ta başlattığı grevi için Bakanlar Kurulu’nun “milli güvenliği” bozucu nitelikte bularak aldığı erteleme kararındaki 2 aylık süre önceki gün doldu. Birleşik Metal-İş, erteleme kararının ardından 2 Şubat’ta yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay’a açtığı dava da henüz sonuçlanmadı. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’na göre bu durumda sendika yetkisi düşmemesi için 6 işgünü içinde Yüksek Hakem Kurulu’na (YHK) başvurması gerekiyor. YHK’nın 60 gün içinde hazırladığı toplusözleşmeye ise itiraz hakkı bulunmuyor. 
Konuya ilişkin Aydınlık’a konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, grev ertelenmeye ilişkin yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay’a açtıkları davanın bilinçli şekilde uzatıldığını düşündüklerini belirterek, “Açtığımız dava bugüne kadar sonuçlanmış olsaydı, aleyhte bir karar doğrultusunda üst kurula müracaat edecektik. Büyük ihtimalle hükümetin erteleme kararında yürütmeyi durdurtacaktık. Bunu bildikleri için davayı sonuçlandırmadılar. Ama biz hükümetin işlemiş olduğu suçtan dolayı cezalandırılmasını bir şekilde sağlayacağız” dedi. 
‘İŞÇİLERİ KAZANÇLI ÇIKARACAĞIZ’
Grev ertelendiği andan itibaren boş durmadıklarını, mücadeleyi sürdürdüklerini ifade eden Serdaroğlu şöyle konuştu: “Henüz kamuoyuna açıklamadık ama işçi arkadaşlarımızın onayı doğrultusunda işyerlerimizin büyük bölümünde birtakım görüşmeler yaptık. Bu görüşmeler sonucunda kazanımlar elde ettik. Aşağı yukarı işyerlerimizin yüzde 95’inde çeşitli anlaşmalar sağlandı. Şu anda işyerleri tehdit ediliyor. Toplusözleşme, Yüksek Hakem Kurulu’ndan geldikten sonra işyerlerindeki anlaşmaları tek tek kamuoyu ile paylaşacağız. Bu süreçten metal işçilerini mutlaka büyük oranda kazançlı çıkaracağız.”
SÜREÇTE NELER YAŞANDI?
DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında sürdürülen grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca binlerce işçi 29 Ocak’ta greve çıkmıştı. Grev, 30 Ocak’ta “milli güvenliği” bozucu nitelikte bulunarak Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle ertelenmişti. Sendika, grev ertelemesinde yürütmenin durdurulması istemiyle 2 Şubat tarihinde Danıştay 10. Dairesi’nde dava açmıştı. Danıştay, 9 Şubat tarihli ara kararında Başbakanlık’tan metal grevleri ertelenirken gösterilen “milli güvenlik” gerekçesine ilişkin savunma istemişti. Başbakanlık savunmayı 23 Şubat tarihli yazısıyla Danıştay’a iletmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.