Grev, biz işçilere dayanışmayı öğretti

Çayeli Bakır İşletmeleri’nde greve çıkan ve işverenin sıfır zam teklifine öfkeli olan işçiler, ‘Hakkımızı alana kadar buradayız. Biz grev sayesinde dostluğu ve dayanışmayı öğrendik’ diyor.

Grev, biz işçilere dayanışmayı öğretti
08 Kasım 2015 Pazar 19:50

İlyas Gümrükçü / Rize

Rize’de faaliyetini sürdüren Çayeli Bakır İşletmeleri’ndeki 320 bakır maden işçisinin grevi 9’uncu gününü geride bıraktı. Çayeli Bakır İşletmeleri ile Maden-İş Sendikası arasındaki toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca işçiler 30 Ekim’de greve çıkmıştı. Grevin nabzını tutmak için gittiğim Rize’de işçilerle sohbete koyuldum. İlginç ama esprili diyaloglara, kararlı duruşa şahit oldum. Solugu önce grev alanında tulum çalan işçinin yanında aldım. Beni görür görmez tulum çalmaya ara verdi Abdullah Taşçı. “Neden grevdesiniz?” soruma da gülerek esprili bir yanıt verdi: “Biz grevde değiliz, hakkımızın peşindeyiz.” “Ne kadar sürecek greviniz?” soruma da Taşçı, “İşveren parayı verene kadar greve devam” şeklinde yanıtladı.

‘BİRBİRİMİZİ YENİ TANIDIK’
Daha sonra gözüm, otomobilin arkasında çay demlemeye çalışan işçiye ilişti. Adının Ömer Taşçı olduğunu öğrendiğim 12 yıllık maden işçisine de aynı soruyu sordum: “Neden grevdesiniz?” O da Karadeniz şivesi ile şöyle yanıt verdi: “Torunlaruma bir şeyler anlatmak içun greve çiktuk daa. Yahu niçun olacak, hak aramak içun grevdeyiz. Hakkumuzi almak içun buradayız.” Ömer Taşçı sonra şöyle devam etti: “Bizim işverene yaptığımız çok önemli şeyler var burada (işyerini kastediyor). Biz başarı rekorları kıran işçi sınıfıyız. Bunlar hep işverenin hanesine yazıldı. Bizim hanemize yazılan ise sıfır zam! Bunu kimse kabul edemez.”

‘HA BURADAYIZ HA EVDE’
Maden-İş Sendikası’nın işyeri temsilcisi Nevzat Yılmaz da sohbetimizde ilginç şeyler söyledi. Yılmaz, bakır madeninde çalışan 320 işçinin greve kadar birbirini doğru dürüst tanımadığına dikkat çekerek, “Bu grev biz işçilere çok önemli bir şey öğretiyor aslında. Biz 320 işçi birbirimizi doğru dürüst tanımıyorduk. Hatta birbirleri ile el sıkışmayan arkadaşlarımız, bu grev sayesinde el sıkışma fırsatını bulmuş oldu. Bu grev dostluğu, arkadaşlığı, dayanışmayı bize daha iyi öğretiyor. Ve 30 Ekim’den beri bir karnaval havası içerisinde grevimizi sürdürüyoruz. Haklarımızı alana kadar da bu böyle devam edecek” ifadelerini kullanıyor.
6 yıldır bakır madeninde çalışan Kadir Tüylüoğlu da, 3 yıllık toplusözleşme için sıfır zam teklifini eleştirdi. Tüylüoğlu, şunları söyledi: “Bunu hiçbir işçi arkadaşımız kabul etmiyor, etmez de. Etseydi greve çıkmazdık. Bu grevin işçilerin lehine bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz. Biz bu çevrenin insanlarıyız. Ha burada grev için oturmuşuz ha evde oturmuşuz. Bizim için fark eden bir şey yok. Hakkımızı alana kadar da dostluk ve dayanışma içinde bu grevi sürdürmeye kararlıyız.”
“En azından enflasyon oranında bir zam teklifi beklerdik” diyen Şevket Yılmaz da, “Dolar, avro ve altın yükseliyor. Ama gelin görün ki bütün bunlara rağmen işveren sıfır zamda diretiyor. O zaman biz de grevde direteceğiz ve hakkımızı alacağız” diye konuşuyor. 6 yıldır mekanik işçisi olarak çalışan Fatih Çalışkan da Şevket Yılmaz gibi işverenin sıfır zam teklifine şaşırmış durumda. Çalışkan bunu da şöyle ifade ediyor: “Türkiye, enflasyona bağlı bir ülke olduğu için en azından enflasyon oranında zam artışı ve artı bir iyileştirme bekliyorduk işverenden. Ama sıfır zam teklifiyle karşılaştık. Bunun karşılığında ise işveren grev ile karşı karşıya kalmış oldu.”

VATAN PARTİSİ’NDEN DESTEK ZİYARETİ
Vatan Partisi Rize İl Başkanlığı, önceki gün greve destek ziyaretinde bulundu. Maden-İş Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin ve işçilerle uzun uzun sohbet eden Vatan Partisi Rize İl Başkanı Salih Öksüz, greve ilişkin Aydınlık’a şöyle konuştu: “Burası, Rize işçi sınıfı için çok güzel bir örnek. 320 işçinin birlik ve dayanışma içerisinde bu mücadeleyi yürütmesi çok anlamlı. Biraz önce de sendika başkanımız söyledi. Zaferin yolu haklı mücadeleden ve birlikten geçer. Bunu burada çok iyi görüyoruz. Biz Vatan Partisi olarak bu olumlu gelişmeyi, bu birlikteliği bütün Türkiye’ye anlatmaya çalışacağız. İşçi arkadaşlarımızı da hiçbir zaman yalnız bırakmayacağız. Zaten bu Vatan Partisi’nin en önemli görevi.”
Maden-İş Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin de desteklerinden dolayı Vatan Partisi’ne teşekkür ederek şunları söyledi: “Biz buradan, Karadeniz’den bir meşale yaktık. Bu meşalenin bütün Türkiye’yi aydınlatacağını temenni ediyoruz. Vatan Partisi’ne bu ziyaretinden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Sağolsunlar bizi yalnız bırakmadılar. Ve bu desteklerin sürmesini bekliyoruz.”

‘KİMSE GÜCÜMÜZÜ KIRAMAZ’
“Hakkımızı alana kadar grev devam edecek” diyen Maden-İş Sivas Şube Başkanı Zekeriya Gültekin şunları söyledi: “Bizim buradaki 320 işçimiz birlik ve bütünlük içinde, dayanışma içindeyiz. Ve ben bu grevin tüm Türkiye emekçilerine de örnek olacağını düşünüyorum. Bu gibi eylemlerde başarının iki önemli sırrı vardır. Birincisi haklı olmak. Ki biz bu grevde çok haklıyız. Çünkü sıfır zam ile karşı karşıyayız. İkincisi ise birlik ve bütünlük içerisinde hareket etmektir. Ve bu grevde bu eksiksiz olarak mevcut. Bunlar olduğu sürece kimse sizin gücünüzü kıramaz ve bunun sonucu da başarıdır.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.