Genel kurulu terk eden başkanlar Aydınlık’a konuştu

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Genel Kurulu’nu terk eden sendika başkanları Aydınlık’a konuştu.

Genel kurulu terk eden başkanlar Aydınlık’a konuştu
18 Şubat 2016 Perşembe 13:22

Tarık Tekgözli
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Genel Kurulu’nu terk eden sendika başkanları Aydınlık’a konuştu. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ile Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu’yla ilgili “DİSK’in sırtına yük olmaktan başka bir işlevleri yok” derken Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, “Yanlış politikaları eleştireceğimizi belirtmek isteriz” dedi. Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da, “DİSK’in gerçek değerlerine sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.
DİSK 12-14 Şubat tarihleri arasında yaptığı Genel Kurulu’nu tamamladı. Genel Kurulun son günü Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’na yönelik bazı ithamlarda bulunulması gerginliğe neden olmuş, Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş ve Nakliyat-İş delegeleri salonu terk etmişti. Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun adaylıktan çekildiği ve üç sendikanın olmadığı kongrede yapılan seçimlerde eski Genel-İş Genel Başkanı Kani Beko yeniden başkan seçilmişti. Üç sendikanın bundan sonra nasıl bir tutum sergileyeceği merak konusu olmuştu.

‘BAŞKANLIK SORUNU VAR’
Aydınlık’a konuşan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK’te liderlik sorunu yaşandığını hatırlatarak, “DİSK’te bir koordinasyonsuzluk ve öngörüsüzlük sorunu var. Becerisizlik var, acemice davranışlar var. İşçilerle ilgili sınıfsal politikaların uygulanmasında sorunlar var. Kitle ve sınıf sendikacılığı ilkelerine uygun olmayan sorunlar var. Biz bu tür sorunların ortadan kaldırılması için bütün sendikalarla birlikte konsensüs halinde bir liste oluşturulması ve metal işçilerinin de en yetkili pozisyonda görev alması için aday olmuştuk” ifadelerini kullandı.

‘ÇERKEZOĞLU PROVOKE ETTİ’
Genel Kurul’un son günü genel başkan adaylarının konuşması beklenirken DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun bir anda kürsüye çıkıp konuşma yapmasını “provokasyon” olarak nitelendiren Serdaroğlu, “Arzu Çerkezoğlu süreci provoke etti. Benim konuşmamı engellemeye çalıştı. Çünkü benim konuşmamla birlikte önemli derecede delegasyonda bir etkilenme olacağını tahmin ediyordu. Bizim konuşmamızın içeriğini değiştirmek veya salonda tansiyonu yükseltmek için sendikamıza absürd şekilde saldırgan tutum içerisine girdi. Kadınlığını öne çıkarttı. Solculuğunu öne çıkarttı.
Bizim sanki onu kadınmış, solcuymuş diye eleştirdiğimizi ifade etmeye çalıştı. Biz kendisini Genel Sekreter olarak eleştirdik. Bir kadın olarak eleştirmedik. Ama kendisi kadınlığını kullanarak orada prim toplamaya, bazı insanları farklı yönlerdirmeye çalıştı. Bizi gerici düşünceden beslenen bir zihniyet olarak birtakım insanlara lanse etmeye çalıştı. Özellikle delegasyon içerisinde bulunan bazı insanların yaşadığı sıkıntılardan medet ummaya, yaşadığı acılardan prim yapmaya çalıştılar. Bundan dolayı kongrenin gidişatı değişti” dedi.
Serdaroğlu, Genel Kurulu terk etme nedenlerini de şöyle açıkladı:

‘KAZANMA İHTİMALİMİZ VARDI’
“Biz oradan çekilmeseydik, benim yapacağım konuşmaya onların en ufak tepki göstermesiyle büyük kavgalar çıkardı. DİSK koltuk savaşı yapılmış gibi kamuoyuna lanse edilirdi. Bizim kazanma ihtimalimiz de yüksekti. Ama yapılacak tartışma veya kavga kongrenin iptal olması gibi bir riski ortaya çıkarırdı. Zaten ‘DİSK’in kurucu sendikasının solculuğunu sorgulatmam’ diyerek divan başkanı da salonu terk etti. Böyle bir durumda bizim orada adaylığımızı devam ettirmemiz DİSK’e zarar verecek sonuçları ortaya çıkarırdı. Biz bunu aklı selim içinde düşünerek diğer sendikalarla birlikte bu kararı verdik.”
Bundan sonra DİSK için verdikleri mücadeleyi ve çabayı sürdürmeye devam edeceklerini belirten Serdaroğlu, “Metal işçileri mücadelesini sürdürecek. DİSK’i sırtlayan zaten metal işçileri. Kani Beko ile Arzu Çerkezoğlu’nun yapacağı bir şey yok. Onların, DİSK’in sırtına yük olmaktan başka bir işlevleri de yok. Biz DİSK için verdiğimiz mücadeleyi, DİSK’e verdiğimiz çabayı yine sürdüreceğiz. Biz meydanlarda metal işçileri olarak hükümetin bütün saldırılarına karşı veyahutta sermayeye karşı hak alma mücadelesinde enerjimizi sonuna kadar bu sürece harcayacağız. Bu işte Kani Beko, Arzu Çerkezoğlu olsa da olur olmasa da olur. Metal işçileri onları sırtında taşımak zorunda değil” diye konuştu.

‘DİSK’İN KURULUŞ İLKELERİNE BAĞLIYIZ’
Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de, kongre sürecinde başkan adaylarından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nu desteklediklerini belirterek, “Birleşik Metal-İş Sendikası, DİSK’in kurucu sendikalarından biridir. Birleşik Metal-İş, Kemal Türkler’in sendikasının devamıdır. Aynı ilkelerle, aynı anlayışla, aynı politikalarla DİSK’e bakışını sürdürür. Bizim DİSK’in göreve gelen yeni yönetimi ile ilgili eleştirilerimiz ve tutumumuz, DİSK’ten ayrıştığımız, DİSK’in sendikacılık geleneğini benimsemediğimiz veya kuruluş ilkelerimizden uzaklaştığımız anlamına gelmez. Yeni DİSK Yönetimi’nin DİSK ilkelerine bağlı, işçi sınıfını örgütleyen, koruyan ve güçlendiren çalışmalarına katkı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu çerçevede doğru bulduğumuz her politikayı destekleyeceğimizi, ancak yanlış politikaları da eleştireceğimizi belirtmek isterim” dedi.

‘BAĞIMSIZ KALMA İLKEMİZE HASSASİYET GÖSTERİLMEDİ’
Ebetürk, DİSK’in bir sınıf örgütü olduğunu vurgulayarak eleştirilerini şu sözlerle anlattı: “Sendikalar sermayeden, devletten ve hükümetten bağımsız oldukları gibi siyasal yapılardan da bağımsızdırlar. Biz bu konuda hassasiyet gösterilmediğine inanıyoruz. Böyle bir hassasiyetin gösterilmemesi işyerlerimizde sıkıntıya neden oluyor. Bizlerin de siyasal geçmişleri ve siyasal tercihleri var. Ama burada kritik nokta; siyasi partilerin ya da siyasal çevrelerin sendikalarımızın iç işlerine müdahale etmesine izin verilmesidir. Bizim karşı çıktığımız budur. Bu konuda bizim DİSK Yönetimi’ne birçok vesileyle uyarı ve eleştirilerimiz olmuştu zaten.”

‘İŞÇİLER TAVRIMIZA SAHİP ÇIKTI’
Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da, DİSK’te yıllardan beri sendikal zeminde bir araya gelişlerin olduğuna dikkat çekerek, “Ancak birkaç ay öncesinden farklı siyasi grupların bir araya gelişiyle, DİSK’te nasıl bir yönetim olacağı konusunda dayatma başladı. Genel Kurul’un iradesine ipotek koyulduğunu düşünüyoruz” dedi. Küçükosmanoğlu, DİSK Yönetimi’ni kastederek şunları söyledi:
“Türkiye emperyalist bir saldırıyla karşı karşıya. Buna karşı DİSK gibi bir konfederasyonun anti emperyalist mücadeleyi yükseltmesi lazım. Basın açıklamalarına dikkat ederseniz emperyalizme karşı bir mücadele çağrısı yoktur, bulamazsınız.”
Küçükosmanoğlu, şöyle devam etti: “DİSK’in gerçek tarihine, mücadelesine yakışan bir tutum alınmasının başlangıcını yapmak için kongrede bir tavır koyduk. Biz ev sahibiyiz. DİSK’in gerçek değerlerine, mücadelesine sahip çıkacağız. Şu anki yönetim anlayışıyla, DİSK’in mücadelesine bakışta fark olduğu ortada.”
Küçükosmanoğlu, Genel Kurul’da aldıkları tavra DİSK tabanının da sahip çıktığını aktardı.
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.