Eti Maden’de ‘Keyfi atama’ya iptal davası

Enerji-İş Sendikası, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde geçen ağustos ayında sınavsız olarak yapılan 35 atama işleminin iptali için Danıştay’da dava açtı

Eti Maden’de ‘Keyfi atama’ya iptal davası
20 Eylül 2015 Pazar 17:00

Emek Servisi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı Enerji-İş Sendikası, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan başmühendislerin sınavsız ve keyfi olarak şube müdürü ve başuzman kadrolarına atanmalarına olanak tanıyan yönetmeliğe karşı 18 Eylül tarihinde Danıştay’da iptal davası açtı. Davada, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün geçen ağustos ayı içerisinde “görev değişikliği” adı altında sınavsız olarak yaptığı 35 atama işleminin de iptali istendi.

DANIŞTAY KARARLARINA AYKIRI
Konuya ilişkin Aydınlık’a değerlendirmelerde bulunan Enerji-İş Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (II) sayılı cetveline tabi başmühendis, birim müdür yardımcısı, uzman ve teknik uzman unvanına sahip personelin, sınavsız ve keyfi olarak (I) sayılı cetvele tabi başuzman kadrolarına atanmasının yürürlükteki mevzuata ve Danıştay kararlarına aykırı olduğuna dikkat çekti. Bu atamalara olanak tanıyan yönetmeliğe ve yapılan atamalara karşı dava açtıklarını belirten Türkyılmaz, “Bor madenlerimizi işleten ve ülkemiz madenciliği açısından son derece büyük önem taşıyan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü içinde liyakat ilkesine uygun bir görevde yükselme sistemi kurulması zorunludur. Enerji-İş Sendikası olarak kamuda keyfi atamalara karşı mücadelemiz devam etmektedir. Sendikamız liyakat ilkesine aykırı her türlü atamanın karşısında olacaktır” dedi.
Enerji-İş Sendikası, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda çalışan başmühendislerin sınavsız ve keyfi olarak şube müdürü kadrolarına atanmalarına olanak tanıyan yönetmeliğin ilgili hükümlerinin yürütmesinin durdurulması talebiyle 15 Ekim 2014 tarihinde Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 16. Dairesi, 2 Nisan 2015 tarihinde verdiği kararda, yönetmeliğin ilgili hükümlerinin yürütmesini durdurmuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.