‘Esnek çalışma kadınlar üzerinden inşa ediliyor’

Aralarında birçok sendika, siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün yer aldığı Kadın Emeği Platformu (KEP), Bakanlar Kurulu’nun önceki günlerde Meclis’e sevk ettiği “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı değerlendirdi.

‘Esnek çalışma kadınlar üzerinden inşa ediliyor’
29 Ocak 2015 Perşembe 11:09

Emek Servisi
Dün İstanbul Şişli’de bulunan DİSK Genel Merkezi’nde bir araya gelen platform bileşenleri, “Aile Paketi”nin kadını annelikle sınırladığını, çalışma hayatının da kadın üzerinden esnekleştirilmeye çalışıldığını belirtti. 
‘PROGRAM KADINLARI ANNELİKLE SINIRLIYOR’
Açıklamayı platform bileşenlerinden DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Sendikal Güç Birliği Platformu Kadın Koordinasyonu Sözcüsü Neslihan Taşoluk Nakaş, KESK Kadın Koordinasyonu Sözcüsü Gülistan Aydoğan, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi adına Neslihan Karatepe ile  Sosyalist Feminist Kolektif temsilcisi Hülya Osmanağaoğlu yaptı. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan kadın işçiler de açıklamaya destek verdi. Açıklamada, “Aile Paketi”nin kadınları annelikle sınırladığı, bu paketin kadını anneliğin kazandırdıklarıyla erkeklerle eşdeğer olarak var olabileceğini vurguladığı, iki kişi arasındaki birliktelik ilişkisini de “aile olmakla” ve heteroseksüel ilişki biçimiyle sınırlandırdığı belirtildi. Bu paketle kadınlardan başlayarak tüm çalışma hayatının esnek ve güvencesiz çalışma prensibi ile yeniden inşa edildiği ifade edildi. 
Açıklamada, pakette yer alan “Kadınların ücretsiz doğum izninde geçen sürelerinin borçlanma yapmaksızın derece ve kademe ilerlemesinde sayılmasının sağlanması”na ilişkin ise, “Çalışma hayatında mevcut durumda başta vasıflı işgücü içerisinde yer alanlar olmak üzere kadın işçiler doğum, evlilik gerekçesi ile terfi ettirilmiyor. Bu nedenle yasa kadın kamu çalışanlarına cüzi ücret farkı sağlayan yasal kıdem ilerlemesi dışında bir güvence sunmamaktadır” denildi. 
Pakette yer alan analık izni bitiminden sonra yarı zamanlı çalışma imkanı tanınmasına ilişkin ise açıklamada, kadınların 2-6 aylık sürede yarı zamanlı çalışırken ücret ve prim açısından tam zamanlı çalışmaya oranla kısa vadede bir hak kaybı yaşamayacak gibi gösterildiğine ancak kadınların uzun vadede görevde ilerleme, kıdem alma ve nitelikli işlere getirilerek yükselme imkanını kaybedeceklerine dikkat çekildi. 
‘KARİYER OLARAK ANNELİK ÖNERİLİYOR’
Kadın Emeği Platformu, pakette yer alan “Çocuk okul çağına gelinceye kadar kadın ebeveynlere kısmi süreli çalışma hakkının tanınması” programı ile kadınlara aslında annelik kariyerinin önerildiğini, annelikten arta kalan zamanlarda ise düşük ücretlerle, eksik primlerle, yarı zamanlı olduğu için vasıfsız olarak tanımlanan işlerde çalışma seçeneğinin sunulduğunu ifade etti. Platform,  pakette yer alan kreş sorununa ilişkin getirilen çözümün gerçekçi olmadığını söyledi. Açıklamada, özel kreşlere teşvik uygulaması ile kreş hizmetinin kamusal bir hizmet olması yerine piyasallaştırılmasının kabul edilemez bir uygulama olduğu, fahiş kreş ücretleri yüzünden bu hizmeti “satın alamayan” kadınların sorunlarının çözümü olmayacağı belirtildi. Platform, ayrıca çeyiz parası, erken evlilikte teşvik kredisi, çocuk doğumu sonrasında altın vaatleri ve Aile Sosyal Destek Programı ile kadınların erken yaşta evliliğe ve doğum yapmaya yöneltildiğini belirtti.
TALEPLER
Platformun talepleri özetle şöyle: 
- Çocuk bakım izinlerinin, hiçbir hak kaybı ya da part-time çalışma dayatması olmaksızın, erkeklerle eşit hak ve sorumluluklarla düzenlenmesi gerekmektedir. 
- Kapatılan tüm kamu kreşleri açılmalıdır. Kadın-erkek olmasına bakılmaksızın, en az 50 işçi çalıştıran kamu/özel tüm işyerlerinde ücretsiz, nitelikli bakım evleri ve kreşler açılması zorunlu olmalıdır. Diğer çocuklu bireyler için her mahalleye ihtiyacı karşılayacak kadar kreş açılması için devlet kendisi girişimde bulunmalı, belediyelere yasal zorunluluk getirilmeli, 50’den az işçi çalıştıran işverenler de bu mahalle kreşlerine destek olmakla yükümlü olmalı. Çalışma süreleri günde en fazla 7, haftada en fazla 35 saate indirilmeli, toplu ya da bireysel iş sözleşmeleri ile daha altında süreler kararlaştırılması özendirilmelidir. 
- Kadınlara tam zamanlı ve tam güvenceli istihdam olananaklarını sağlayacak yasal düzenlemeler yapılmalıdır.  Devlet tüm kadınlara bir an çalışma süresine ve prime bağlı olmayan işsizlik maaşı ve prim ödemesiz sağlık güvencesi sağlamalıdır. 
-Türkiye bir an önce ILO’nun 183 sayılı Anneliğin Korunması  Sözleşmesi’ni imzalamalıdır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.