‘En güzel 1 Mayıs Gebze’de olacak’

Birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ta Türkiye çapında işçiler alanlara çıkacak. Gebze’de tek çatı altında Kent Meydanı’nda taleplerini haykıracak olan işçiler Sendikalar Birliği’nin konfederasyonlara örnek olması gerektiğini Aydınlık’a anlattı

‘En güzel 1 Mayıs Gebze’de olacak’
29 Nisan 2016 Cuma 11:32

Deniz Bilici / Gebze
İşçilerin kazanılmış haklarına yönelik saldırıların yoğunlaştığı bugünlerde kutlanacak olan 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın gündemini kıdem tazminatını gasp girişimleri, kölelik büroları, taşeron tasarısı gibi düzenlemeler oluşturacak. Türkiye çapında kutlanacak olan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü yaklaşırken Kocaeli Gebze’de Sendikalar Birliği öncülüğünde alanlara çıkacak işçiler Aydınlık’a konuştu. Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler gönüllerinden geçen 1 Mayıs’ın tüm konfederasyonların ortak hareket ederek kutlaması olduğunu belirtti. Türkiye genelinde bu sağlanamamış olsa da işçi yatağı Gebze bu birliği oluşturabilmek için önemli bir örnek. İşçiler; Türk-İş, Hak-İş, DİSK, KESK, Birleşik Kamu-İş konfederasyonlarına bağlı 16 sendika şubesi ve bir derneğin bir araya gelerek oluşturduğu Sendikalar Birliği ile Gebze’de, 1 Mayıs’ın anlamına yakışır kutlanacağı yerlerden biri olduğunu söyledi.
Plascam işyeri baştemsilcisi Erdem Çağlın 1 Mayıs’ın unutturulmak istendiğini söyleyerek şöyle konuştu: “Öncelikle kendimize özeleştiri yapmakla başlamak lazım. 1 Mayıs’ın ciddi anlamda ne demek olduğu işçilere kavratılamıyor. Topyekûn 1 Mayıs’ın unutturulması, hafızalardan silinmesi için bir çaba var. Tabii en başta bizim, işçi sınıfı olarak buna karşı durmamız gerekiyor. Çünkü 1 Mayıs’ın anlam ve önemi işçi sınıfı için çok değerli, çok önemli.”

‘KİTLESEL VE BİRLEŞİK 1 MAYIS’
Çağlın işçilerin taleplerine de değinerek şunları söyledi: “200 yıl önce başlayan talepler hala taleplerimiz... Uzayan iş saatlerinin kısaltılması talebi, işyerlerinde kreş meselesi... 200 yıl önce kreş isteniyordu, bugün hala o kreşlere sahip değiliz. Bu taleplerle yola çıkmamız gerekiyor. Eski hafızamızı canlandırmamız gerekiyor. Tabi kolay bir iş değil, örgütlülükle, mücadeleyle geçen bir iş. Bu anlamda da aslında işçi sınıfı içinde olan öncü işçilere çok iş düşüyor. Bugünkü hükümet tarafından azgınca bir saldırı var. Kiralık işçilik yasasıyla bizi kölece yaşama mahkum etmek istiyorlar, buna karşı bir duruş sergilememiz gerekiyor. 4-5 senedir kıdem tazminatını tekrar tekrar gündeme getiriyorlar. Karamsar olmamak lazım. İşçi sınıfının her zaman inişli çıkışlı dönemleri olmuştur. Bu dönemler inişli olduğumuz dönemler, dünyanın birçok köşesinde böyle. Ama bunun bir patlaması mutlaka olacaktır. Çünkü insanın doğasında da bu yoktur. Ama o patlamayı örgütlü bir duruşla karşılamak her zaman daha önemlidir.”
Kitlesel ve birleşik bir 1 Mayıs’ı savunduklarını dile getiren Çağlın, “Gebze bunun ufak bir örneğidir. Gebze’de uzun dönemdir; farklı konfederasyonlara bağlı farklı sendikalarla birlikte, demokratik kitle örgütlerini de içine katarak 1 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu sevindirici bir şey. Bunun aslında konfederasyonlarda olması gerekiyor. Bu anlamda bize de iş düşüyor. Umudunu yitirmeyen işçilere, işçi öncülerine iş düşüyor. İnşallah da bunu başaracağız” dedi.

İŞÇİ SINIFINA OPERASYON
Unilever işyeri temsilcisi Barış Balkay da Türkiye’de işçiye yönelik operasyon yapıldığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Siyasetin tek adamlığa doğru gidişini zaten izliyoruz. Buna şaşırmamak lazım; şaşırmamız gereken bizim ilgisizliğimiz ve alaksızlığımız aslında. Biz hep işverenden şikayet ederiz, işyeri temsilcileri olarak özellikle. Aslında işveren yapması gerekeni yapıyor, bunda şaşıracak bir şey yok. İşçi sınıfı kendi davasının arkasında kendini bulamadı. Açıkçası gelecekten çok ümitli değilim. Bu mücadeleyi bırakacağımız anlamına gelmiyor ama gerçekten çok az insan geleceğiyle ilgileniyor. İnsanlar genelde bugünüyle ilgileniyor. Çünkü sadece bugüne yetecek kadar azık sahibiyiz. Biz hep Çanakkale, Kurtuluş Savaşı destanlarıyla avutuluyoruz ancak yeni mücadelelere ihtiyaç var. 1 Mayıs’ın bayram havasında olmasını beklerdik ama 1 Mayıs’ın tüm güzelliğini elimizden alıyorlar.”

‘İŞÇİ BAYRAMININ ÖNEMİ KAVRANAMIYOR’
Ravago Petrokimya işyeri baştemsilcisi Mustafa Tokul işçi sınıfının sorunlarının eskiden beri varolduğunu ancak AKP iktidarı döneminde bu sorunların daha da arttığını belirtti. Kiralık işçiliğin yaygınlaştırılması, taşeron tasarısı gibi sorunları alanlarda dile getirmeye çalıştıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Şu anki nesil 1 Mayıs’ın anlamını önemini tam olarak kavramış değil. 1 Mayıs; sorunlarını, dertlerini, meramını anlatabilmen için var. Bu bilinçle İşçi Bayramı’mızı kutlarsak daha iyi olacak. 1 Mayıs’ı biz Gebze’de kutlayacağız. Konfederasyonların hepsi dağılmış, hepsi başka yerlerde. Bölünüp parçalanmadan hep birlikte sesimizi duyurabilirdik. Gebze’de Türkiye’de işçilerin en yoğun olduğu havzalardan biri, pilot bölge olarak seçilip 1 Mayıs Gebze’de kutlanabilirdi. 1 Mayıs’ı yapmak için mi yapıyorlar, üzerlerindeki yükü atmak için mi yapıyorlar anlamış değilim. Gönül isterdi ki, tüm konfederasyonlarla, güzel bir katılımla, 1 Mayıs’ı gerçek amacına uygun bir şekilde kutlayalım. Gebze’deki “Sendikalar Birliği” gibi tüm konfederasyonlar bir birlik oluşturmalıydı.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.