Emekliler, 2016’dan beklentilerini Aydınlık’a anlattı

Açlık sınırının altındaki maaşlardan şikayetçi olan ve yıllardır düşük zamlarla yetinmek zorunda kalan emekliler geride bıraktığımız yılı değerlendirdi.

Emekliler, 2016’dan beklentilerini Aydınlık’a anlattı
01 Ocak 2016 Cuma 10:14

Aydınlık / Hatay
Açlık sınırının altındaki maaşlardan şikayetçi olan ve yıllardır düşük zamlarla yetinmek zorunda kalan emekliler geride bıraktığımız yılı değerlendirdi, 2016’da gerçekleşmesini bekledikleri taleplerini dile getirdi. Hükümetin yeni yıla ilişkin emekliler için verdiği vaatlerin yetersiz olduğunu belirten emekli örgütleri, yine de verilen sözlerin yerine getirilerek yeni düzenlemelerin de yapılması gerektiğine vurgu yaptı.
Aydınlık olarak emeklilerin bugüne kadar yerine getirilmeyen taleplerini, ihtiyaçlarını ve yeni yıldan beklentilerini konuştuk. Hatay’da örgütlü olan Tüm Emekliler Sendikası (Emekli-Sen), Türk Emekliler Sendikası (Türk Emekli-Sen), Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD), İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emeklileri Derneği (İSÇEİD) şube başkanları emeklilerin ihtiyaçlarını anlattı.

130 BİN ASTSUBAY HAKKINI BEKLİYOR
TEMAD Şube Başkanı Kazım Çakır: Biz Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekli olmuş 130 bin asker olarak verilmeyen haklarımızı talep ediyoruz. Biz astsubaylar, meslek hayatına, astsubaylarla aynı düzeydeki diğer kamu çalışanlarından bir derece geriden başlıyor olmamızı anlamış değiliz. Umuyoruz hükümet, önümüzdeki yasama döneminde bu haksızlığı düzeltir. Astsubayların tazminatlarının bir kısmı ödenmedi. Hükümetin programına aldığını söylediği bu eksikliği de gidermesini bekliyoruz.

EMEKLİLERİN YÜZDE 90’I AÇLIK SINIRININ ALTINDA!
Emekli-Sen Şube Başkanı Hüseyin Güler: Türkiye’de 11 milyon emekli bulunmaktadır. Bu emeklilerin zor şartlar altında hayatlarını sürdürdükleri çok açık. Emekliler, ancak seçimden seçime göstermelik maaş artırımları almakta ya da vaatler ile kandırılmaktadır. Türkiye’de 3 milyon emeklinin ev sahibi olmadığı biliniyor. Yine emeklinin yüzde 90’ı açlık sınırının altında bir maaş almaktadır. Hükümetin son zamları dahil, Bağ-Kur ve Tarım sigortasından emekli olanlar halen asgari ücretin altında maaş alabiliyor. Emeklilerin, sosyal yaşamı ise hastane bahçelerinden, kahvelerden, park köşelerinden ibaret...
Gerçekleşmesi için mücadele ettiğimiz ve edeceğimiz taleplerimizi sıralamak gerekirse;
- Emekliye bütçeden daha fazla pay ayrılmasını talep ediyoruz. AKP hükümeti yıllık bin 200 lira Bağ-Kur ve SSK emeklilerine veriyor ama diğer memur emeklilerine vermiyor. Bunun diğer emeklilere de verilmesi,
- Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen 30 yıldan fazla çalışmış memur emeklilerine 30 yılın üzerindeki hizmetlerin karışlığı ödenmiyor. Bunun ödenmesi,
- ‘Norm ve standart birliği sağlayacağız’ iddiası ile tek çatı altında toplanmış olan Sosyal Güvenlik Kurumları arasındaki farklı uygulamaların düzeltilmesi,
- Kent yapılanmalarında, kentte yaşlı insanların yaşadıklarının göz önünde bulundurulması ve yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması,
- Hasta ve yaşlı insanların evde bakımlarını yapacak düzenlemelerin yapılması,
- Evi olmayan emeklilerin ev sahibi olmaları için gerekli tedbirlerin alınarak olanak sağlanması,
emekliler adına sendikamızın taraf alındığı, statü yasasının çıkarılmasıdır.

BAŞBAKAN EV SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMELİ
TÜED Şube Başkanı Mustafa Uyan: Türkiye Emekliler Derneği’nin kongresinde başbakan ‘Hiçbir emekliyi evsiz bırakmayacağım’ dedi. Biz de buradan yola çıkarak başbakanın bize verdiği sözü tutmasını istiyoruz. Yani Türkiye’de 3 milyon evsiz emekli vardır. Bunları ev sahibi yapması projesini yasalarla hayata geçirmeliler. 2016 yılında en mutlu olacağımız ve sevineceğimiz düzenlemelerden biri budur.

ÇALIŞANLARA VERİLEN PROMOSYON EMEKLİLERE DE VERİLMELİ
Türk Emekli-Sen Şube Başkanı Ömer ÇetinKaya: Ülkemizde en çok sıkıntı çekenler emeklilerdir. Türk Emekli-Sen olarak emeklilerin zor durumdan kurtulması için bazı konuları tespit ettik. Her şeyden önce bir sendika hakkının verilmesi gerekir. Anayasamızın 60. maddesi sosyal alanda vatandaşa her türlü yardımın yapılmasını emreder. Biz sendikal hakkımızı alamazsak haklarımızı nasıl koruyacağız? Bankaların çalışanlara verdiği promosyonun emeklilere de verilmesi gerekiyor. Memurlarda olduğu gibi emeklilerin de bir taban aylığı olsun, bu aylık üzerinden ekleme ve zamlar yapılsın. Emekliler böylece insanca yaşam düzeyine kavuşabilir. Enflasyon, gıda maddeleri, sebze ve meyve ağırlıklı olarak hesaplansın. Hükümet, ‘dini bayramlarda bir maaş ikramiye verilmesi’ sözünü yerine getirsin.

YÖNETİCİLER ARTIK SESİMİZİ DUYSUN
İSÇEİD Şube Başkanı Bayram Özarslan: Yöneticiler artık bizi duysun, bizim sefaletimiz son bulsun. Türkiye’de işsizlik yükseldikçe, çocukları işsiz kaldığından çocuğu, gelini, torunlarına bile emekli olan baba veya anne bakmak zorunda kalıyor. Ülkeyi yönetenler öncelikle üretim yapan tesisler yapmak zorunda. Bu anayasal bir görevdir. AKP hükümeti 13 yıllık iktidarında ya üretim yapan tesisleri kapatmış ya da özelleştirilerek işsizliği artırmıştır.
Türkiye’nin her yerinde örgütlü emekli örgütlerine seslenmek istiyorum: Emeklinin maaşından aidat keserek, yatmayı bırakın! Ankara’da emeklinin sorunlarını gündeme getirin ve mitingler düzenleyerek bunları hükümete duyurun. 2016 yılının emekliye huzur ve sağlık getirmesi için hükümet ve muhalefet partilerinin artık bizim yararımıza harekete geçmeye çağırıyoruz!

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.