DSİ'de binlerce kişi işsiz kalabilir

Asli görevi baraj, gölet ve sulama kanalı gibi su yapılarını kontrol etmek olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, çıkardığı yönetmelikle bu işi özel sektöre devrediyor. Enerji-İş tepkili: Buna izin vermeyeceğiz

DSİ'de binlerce kişi işsiz kalabilir
24 Temmuz 2015 Cuma 13:35

AŞKIN DEMİRTAŞ
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na bağlı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün 12 Mayıs’ta yürürlüğe koyduğu “Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği”ne Enerji-İş Sendikası Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz tepki gösterdi. Türkyılmaz, “Bu son derece tehlikeli bir yönetmeliktir. Devlet Su İşleri gibi büyük bir kurumun işlevini yitirmesi anlamına gelir. Eğer yönetmelik iptal edilmezse 5 bini aşkın Devlet Su İşleri çalışanı işsiz kalabilir” dedi.

‘DSİ İŞLEVİNİ YİTİRİR’
Türkiye’de su kaynaklarının düzenlenmesi, korunması, Hidro Elektrik Santrali (HES), sulama ve içme suyu tesislerinin yapılması ve yönetilmesi konusunda sorumlu DSİ Genel Müdürlüğü 12 Mayıs’ta “Su Yapıları Denetim Hizmetleri Yönetmeliği”ni yürürlüğe koydu. Ancak Danıştay daha önce açılan davalar nedeniyle yönetmeliğin yürütmesini iki kez durdurmuş, Anayasa Mahkemesi de ilgili maddeyi iptal etmişti. Buna rağmen DSİ Genel Müdürlüğü’nün bu yönetmeliği tekrar yürürlüğe koyması üzerine harekete geçen Birleşik Kamu-İş’e bağlı Enerji-İş Sendikası, ilgili yönetmeliğin durdurulması ve iptali için 1 Haziran’da Danıştay’a başvurdu. Konuya ilişkin Aydınlık’a konuşan Enerji-İş Genel Başkanı Volkan Türkyılmaz yönetmeliğin iptal edilmemesi durumunda DSİ’nin işlevini yitireceğini savundu. Türkyılmaz şöyle devam etti: “DSİ bu yönetmelikle birlikte, yaptığı denetim işlerini müteahhitlere bırakacak, sadece ihale yapan ve bu ihalelerin idari boyutunu kontrol eden bir büro haline dönüşecek. 
Eğer yönetmelik iptal edilmez ve yürürlükte kalırsa 5 bini aşkın Devlet Su İşleri çalışanı işsiz kalacak. Asli görevi su yapılarını kontrol etmek olan DSİ, yürürlükte olan yönetmelikle birlikte bu işi yapmayacak ve tamamen özel firmalara devredecek.”
Bu yönetmelikle birlikte sadece denetim işlerinin devri değil DSİ kontrolündeki su kaynaklarının da yabancı sermaye kullanımına açılacağına dikkat çeken Türkyılmaz, “Bu yönetmelikle birlikte Türkiye’de bulunan sular üzerinde özel sermaye istediği gibi hareket edilebilecek. Biz bu yönetmeliğin durdurulması konusunda ısrarcı olacağız. Amaçları Türkiye’nin yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını tamamen özel sermayeye bırakmaktır. Biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

SU YAPILARI: Baraj, gölet, Hidro Elektrik Santrali (HES), sulama kanalları, içme suyu şebekesi, arıtma tesisi, taşkın kontrol ve nehir yatağı düzenleme tesisleri.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OĞUZ KILIÇARSLAN - 5 yıl önce
hangi sorumsuzca işleri cumhurbaşkanı ve başbakan yapıyor.lanet olsun böyle devlete.
Avatar
Pinatubo Volkani - 5 yıl önce
Enerji-iş Türk-iş komfederasyonuna bağlı ise Komfederasyon,başından beri hiç bir kon
uda öne çıkmadı.Kızılayda ki işçi sarayı icrayla satılana kadar.Uslu çocuk olarak sesiz
liğinden taviz vermez.Komfederasyonun TV kanalı iflas ettirildi.sesyok.en büyük sendi
ka başkanı içeri alındı ses yok.