Dokunmayız demezseniz kitlesel eylemler yaparız

‘Kırmızı çizgimiz olan kıdem tazminatına her ne sebeple ve şartla dokunulursa dokunulsun genel grev sebebi kabul edeceğimiz Türk-İş Genel Kurullarında karar altına alınmıştır. Altına imza attığımız bu kararın arkasındayız.’

Dokunmayız demezseniz kitlesel eylemler yaparız
08 Haziran 2016 Çarşamba 11:57

Emek Servisi
Sendikal Güç Birliği Platformu (SGBP), milyonlarca işçinin iş güvencesi olan kıdem tazminatının fona devredilerek yarı yarıya düşürüleceğine ilişkin kamuoyuna yansıyan haberler üzerine yazılı bir açıklama yaptı. SGBP Dönem Sözcüsü olan Tekgıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel yaptığı açıklamada, kıdem tazminatının kendileri için kırmızı çizgi olduğunu vurgulayarak Türk-İş Genel Kurulu’nda alınan genel grev kararını, gerektiğinde hiç tereddüt etmeden uygulayacaklarını söyledi. Açıklamada şunlar kaydedildi:

‘ÖNERİLERİ TARTIŞMA GEREĞİ DUYMUYORUZ’
“AKP hükümetinin Ulusal İstihdam Stratejisi içerisinde yer alan ve her fırsatta tekrar tekrar gündeme getirdiği kıdem tazminatı ile ilgili değişiklik önerisi yine gündeme sürüldü. Ankara Sanayi Odası Başkanı nedenini anlayamadığımız bir sebeple üstüne vazife olmayan bir konu hakkında çıkıp yeni bir tartışma daha başlattı. Hükümetin konuyu başka ağızlardan gündeme getirerek, sanki toplumsal bir talep varmış gibi gösterme çabası nafiledir ve işçi sınıfından gereken yanıtı alacağından hiç kuşkumuz yoktur! Sendikal Güç Birliği Platformu olarak, kıdem tazminatı ile ilgili görüşümüzün dün olduğu gibi bugün de aynı olduğunu bir kere daha belirtiriz. Kıdem tazminatıyla ilgili önerilerin hiçbirini ciddiye almıyor ve tartışma gereği duymuyoruz.

‘GENEL GREV KARARININ ARKASINDAYIZ’
Kıdem tazminatı bağlı bulunduğumuz Türk-İş Konfederasyonu’nun da bizlerin de tek tek, kırmızı çizgisidir. Kırmızı çizgimize her ne sebeple ve şartla dokunulursa dokunulsun genel grev sebebi kabul edeceğimiz Türk-İş Genel Kurullarında karar altına alınmıştır. Biz altına imza attığımz bu kararın arkasındayız ve gerektiğinde hiç tereddüt etmeden uygulayacağımızdan da hükümet ve sermaye sınıfının hiç şüphesi olmasın.
Kıdem tazminatına ‘kazanılmış hak’ olarak bakmıyor ve gelecek kuşakların haklarını koruma ve yükseltme bilinciyle hareket ediyoruz. Kıdem tazminatında ‘30 gün kazanılmış bir hak’ diyen Türk-İş Başkanı tıpkı özel istihdam bürolarında yaptığı gibi bir hinlikle mi yapıyor, yoksa gerçeklerden bir haber mi davranıyor? 30 gün kabul edilirse fona ‘evet’ mi diyecek? Bu tür laf cambazlıklarının en taze sonucu özel istihdam bürolarına verilen işçi kiralama yetkisi yani kölelik yasasıdır.”

BAKAN SOYLU İTİRAF ETMİŞTİ
Hadımköy-Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 15 Nisan Cuma günü Çalışma Bakanlığı’na yaptığı ziyarette konuşan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, kıdem tazminatıyla ilgili işverenin yükünün farkında olduklarını ve bunu çözmek için, “bireysel kıdem tazminatı hesabı” açılarak işverenin bu konudaki yükünün hafifleyeceğini söylemişti. Soylu, kıdem tazminatı ile ilgili yüzde 8.33 olan rakamın, kademeli olarak yüzde 3.75’e indirilmesi için çalışma içinde olduklarını kaydetmişti.

YÜZDE 55 HAK KAYBI
Mevcut düzenlemede bir işçi 12 aylık çalışması karşılığında 1 aylık brüt kazancı oranında kıdem tazminatı alıyor. Bunun işverene aylık maliyeti bir işçi maaşının yüzde 8.33’üne denk geliyor. Çalışma Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamalarına göre, kıdem tazminatının fona devredilmesi halinde bu oran yüzde 3.75’e düşecek. Bu bir işçinin en az yüzde 55 hak kaybı yaşayacağı anlamına geliyor. Öte yandan Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında geçen pazar günü yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da gündem maddelerinden biri kıdem tazminatıydı.

5 MADDELİK TALEP
Mustafa Türkel, Sendikal Güç Birliği Platformu’nun kıdem tazminatıyla ilgili taleplerini de şöyle açıkladı:
- Kıdem tazminatında tavan kaldırılsın.
- İşçi hangi sebeple olursa olsun, işten ayrıldığında veya atıldığında kıdem tazminatı ödensin.
- İşçinin çalıştığı tüm süreler tazminata esas kabul edilsin.
- Kıdem tazminatı konusunda işçinin mağduriyet yaşamaması için Kıdem Tazminatı Garanti Fonu oluşturulsun.
- İşçi alacakları yargı tarafından öncelikli alacaklardan kabul edilsin.
Bu taleplerimiz doğrultusunda bir değişikliği kabul ediyoruz. Aksi takdirde bir kez daha uyarıyoruz; izin vermeyeceğiz! Kıdem tazminatına dokunan yanar! Deneyin görün... Kıdem tazminatıyla ilgili hükümetin dokunulmayacağını açıklamaması durumunda önümüzdeki günlerde kitlesel açıklamalar ve eylemler yapacağız.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.