DİSK’te ‘siyasi ittifak’ tezgahına isyan!

DİSK Genel Kurulu’nun son gününde tansiyon yükseldi. DİSK’in siyasi grupların etkisinden kurtulması ve sınıf siyasetine dönmesi gerektiğini ifade eden Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş ve Nakliyat-İş Sendikaları salonu terk etti.

DİSK’te ‘siyasi ittifak’ tezgahına isyan!
15 Şubat 2016 Pazartesi 12:40

Tarık Tekgözli

İstanbul Pendik’te bir otelde yapılan Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Genel Kurulu üçüncü gününde gergin başladı. Genel Kurul’da, DİSK Genel Başkanlığı’na aday olan eski Genel-İş Genel Başkanı Kani Beko ile Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun konuşmasının ardından seçimlere geçilmesi bekleniyordu. Ancak genel başkan adaylarından önce mevcut DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’na söz verildi. Kürsüye çıkan Çerkezoğlu burada yaptığı konuşmada “Adnan bey ile kendisinin içinde bulunduğu, benim içinde bulunmadığım yönetim kurulu için konuşmak istedik. Adnan bey benimle asla görüşmeyeceğini söyledi. Birbirimizi sevmeyebiliriz de. Hırsızlık mı yaptık? Arsızlık mı yaptık neden bizimle konuşulmuyor? Neden böyle bir tavır gösteriliyor? Solcu olduğumuz için mi, kadın olduğumuz için mi?” sözlerini sarfetmesi salonda gerilime neden oldu. Birleşik Metal-İş üyesi delegeler Arzu Çerkezoğlu’na önce tepki gösterdi ardından da “Metal işçisi direnişin simgesi” sloganlarıyla salonu terk etti. Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu ile Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de delegeriyle salondan ayrıldı.

‘DELEGELERİ BİZE KARŞI KUTUPLAŞTIRDILAR’
Salon dışında açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, birkaç gündür çeşitli suçlamalara maruz kaldıklarını hatırlatarak, “DİSK Genel Başkanlığı adaylığımız onlar açısından ‘bölücülük’ olarak adlandırıldı, DİSK’i bölmekle suçlandık. Sürekli bizleri suçlayan bir dil kullanıldı. Biz hiçbir zaman ne Genel-İş’i ne de başka bir sendikayı suçlayan bir tarz izledik. Kani Beko’nun DİSK’i yürütemediğini, bu işi beceremediğini, acemice davrandığını, fabrikalarda rahatsızlık yarattığını artık aday olmaması gerektiğini söyledik. Ancak DİSK delegelerini, Birleşik Metal-İş’e karşı, Nakliyat-İş’e karşı, Sosyal-İş’e karşı veyahutta DİSK’i gerçekten daha iyi bir noktaya taşımak isteyen sendikalara karşı kutuplaştırmaya çalıştılar ve bunu becerdiler” dedi.
DİSK’te bir tezgah planlanmaya çalışıldığına dikkat çeken Serdaroğlu, “Bana genel sekreterlik önerdiler. Biz ‘O devreleri atlattık. Bugün DİSK’in genel başkanlığa ihtiyacı vardır’ dedik. Kani Beko bu süreci yönetememiştir. Acemilik yapmıştır, becerisizlik yapmıştır. Kendi sendikası da onu istememektedir. Kendi genel kurullarında (Genel-İş) denge hesaplarıyla onu sendikadan atmışlar, alın DİSK’e... demişlerdir. Böyle DİSK Başkanlığı mı olur?” sözleriyle tepki gösterdi.

‘TEZGAHI BOZDUK’
Tezgahı ortaya çıkardıklarını belirten Serdaroğlu, konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hani genel sekreter adayınız yoktu. ‘Kadınım, solcuyum’ diyen zat bir aydır ‘Aday değilim’ diyordu. Neden aday oldu? Dürüstlük pahalı bir unsurdur. Ucuz insanlar da olmaz. Biz dün başkan adayıydık, bugün de başkan adayıyız. Birisi dün genel sekreter adayı değilim diyorsa bugün de genel sekreter adayı değildir. Böyle olması gerekir. Bizim kültürümüz, dürüstlüğümüz, ahlakımız budur. Şimdi tezgahlarını bozduk.”
“Kendi aralarında oturuyorlar, yönetim oluşturuyorlar” diyen Serdaroğlu, “Bize de lütfediyorlar; Gel genel sekreter ol. Kimle olacağız ? Kani Beko ile. Kani Beko kendini yönetemiyor, DİSK’i mi yönetecek? Fabrikaları tanımıyorlar, fabrikaları bilmiyorlar.
Burada ahkam kesiyorlar, üniversitede okuduğu kitapları ezberiyle konuşuyorlar. Gelin fabrikalara o işçilerin ne düşündüğünü görün. ‘DİSK bizim önderimiz olsun’ diyorlar, ‘DİSK bizim yol göstericimiz olsun’ diyorlar” ifadelerini kullandı.

HDP GÖLGESİNE İTİRAZ
birleşik Metal-İş Sendikası, DİSK’in 15. Kongresi öncesinde kurula yönelik görüş ve önerilerini yayınlamıştı. Deklarasyonda Kani Beko liderliğindeki DİSK yönetimi eleştirilmiş ve ‘Nasıl bir DİSK?’ sorusuna yanıt aranarak yeni yönetime yönelik önerilerde bulunulmuştu. DİSK içinde “bireysel tutum ve davranışlardan ziyade örgütsel hiyerarşiyi ve disiplini önemseyen bir yönetimin yeniden oluşturulması”na vurgu yapılmıştı. Deklarasyonda, isim verilmeden HDP kastedilerek, “DİSK’in son zamanlarda üyelerimizin de rahatsız olduğu ve sendika yöneticilerinin DİSK’i işyerlerinde işçilere karşı savunma durumunda bıraktıkları görüntülerden uzaklaşması ve siyasi parti ve hareketlerden bağımsız olma anlayışına tekrar dönmesi sağlanmalıdır” denilmişti.‘SİYASİ ZEMİNDE İTTİFAKLAR KURULDU’
Adnan Serdaroğlu’nun ardından konuşan Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, “DİSK’in geçmiş tarihine, Kemal Türklerin, Abdullah Baştürklerin, Kenan Budakların geleneğini ve mücadelesine sahip çıkan bizleriz. 4-5 ay önce Genel-İş Genel Kurulu’nda oturulup kararlaştırılan, sendikal zeminden daha farklı şekilde siyasi zeminde ittifaklar yapılarak birtakım görüşmelerle oluşturulan bir yönetim, bugün işçilerin genel kurul iradesinin önüne koyulmak isteniyor. Bu demokratik değil. Bu DİSK’in genel kuruluna 4 ay öncesinden ipotek koymaktır. Bu kabul edilemez. Bu KESK’teki bir yapıdır. KESK’teki bir yapıyı buraya getirmek istiyorlar. DİSK, KESK değildir. DİSK bir sınıf örgütüdür, kitle örgütüdür. KESK’i ne duruma getirdikleri ortada” dedi.

‘ANTİEMPERYALİZMDEN UZAKLAŞTI’ ELEŞTİRİSİ
“DİSK sahipsiz değil. Bugün burada aldığımız tavır, genel kurul iradesine ipotek koyanlara tavırdır” diyen Küçükosmanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Biz ev sahibiyiz. DİSK’i KESK mi yönetiyor, DİSK Yönetimi mi yönetiyor? Sen iş bırakma kararı alırsın, biz bunu KESK’ten duyuyoruz. Böyle bir yapı olabilir mi? Böyle bir aciz yönetimin DİSK’i temsiliyeti ortadan kalkmıştır.”
DİSK’in antiemperyalist bir mücadele sonucu doğduğunu hatırlatan Küçükosmanoğlu, “DİSK şu anki çizgisiyle antiemperyalist mücadeleye de, ABD emperyalizmine karşı mücadeleye de ihanet eder noktaya gelmiştir. DİSK’in kuruluş ilkesine ihanet eder noktaya gelmiştir. Genel Kurul’da kalmamızın meşruluğu kalmamıştır. Onların birtakım tezgahlarına ayak oyunlarına alet olamayacağız” sözleriyle konuşmasını bitirdi.
Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk de şunları söyledi: “Geçmişte olduğu gibi DİSK’e sahip çıkacağız. Çünkü DİSK biziz. Dün DİSK bizdik, bugün DİSK biziz, yarın da DİSK biz olacağız. Şimdi Kemal Türklerin kurmuş olduğu sendikaya talihsiz sözler sarfedildi, bunu hazmedemiyoruz.”KANİ BEKO YENİDEN BAŞKAN
Genel Kurul’da yaşanan tartışmanın ardından Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkanlığı’ndan adaylığını çekerken Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise DİSK Genel Sekreterliği’ne aday oldu. Çerkezoğlu daha önce yaptığı açıklamada aday olmayacağını belirtmişti. Genel Kurul’da saat 13.15’te başlayan oy kullanma işlemi yaklaşık 1 saat sürdü. Birleşik Metal-İş, Sosyal-İş ve Nakliyat-İş delegelerinin terk ettiği Genel Kurul’da 400 delegeden 282 kişi oy kullandı. Genel Başkan adayı Kani Beko 257 oy, Genel Sekreter adayı Arzu Çerkezoğlu ise 253 oy aldı. DİSK’in yeni Genel Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: “Genel Başkan Kani Beko, Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri Lastik-İş Genel Sekreteri Alaaddin Sarı, Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Tekstil Söke Şube Başkanı Cemal Poyraz, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı, Dev Turizm-İş Genel Başkanı Mustafa Safvet Yahyaoğlu.”
DİSK’in yeni Genel Başkanı Kani Beko yaptığı konuşmada DİSK Genel Başkanlığı’na aday olmayı düşünmediğini ancak Genel-İş’in Genel Kurulu karar alarak kendisini aday gösterdiği için aday olduğunu belirterek Genel-İş’e teşekkür etti. İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.