Dayatma sözleşme!

İşte o rapordan çarpıcı tespitler: Grev hakkının bulunmadığı bir toplusözleşme düzeni, çalışanlar lehine sonuç veremez. Uyuşmazlık halinde karar veren Hakem Heyeti’ni hükümetin belirliyor olması, uluslararası sözleşmelere açıkça aykırı!

Dayatma sözleşme!
02 Temmuz 2015 Perşembe 15:36

Behiye Yaraşcı / Ankara
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, kamu çalışanları ile hükümet arasında yapılan toplusözleşme süreciyle ilgili 21 sayfalık rapor hazırladı. Raporda hukuka aykırı uygulamalar, kamu çalışanlarının hak kaybı ve neler yapılabileceğine ilişkin maddeler yer aldı.
Hazırlanan raporda, toplusözleşme masanın meşru olmadığı, uluslararası sözleşmelere, anayasaya ve Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 87. ve 98. sayılı sözleşmelerine aykırı olduğu ifade edildi ve bu gerekçe nedeniyle Avrupa Konseyi’ne şikayet edileceği duyuruldu. Raporda şu noktalara dikkat çekildi:

SATIN ALMA GÜCÜ GERİLEDİ
2013 yılında yapılan ve 2014-2015 yıllarını kapsayan toplusözleşme ile 2014 yılında memur maaşlarına seyyanen brüt 175 TL zam yapıldı. Bu rakam maaşlara net 125 lira olarak yansıdı. Önceki yıllardan farklı olarak herhangi bir şekilde enflasyon farkı ise uygulanmadı.
Seyyanen yapılan bu zam miktarı ortalama memur maaşına yüzde 7.8 oranında zam olarak yansıdı. Yıllık enflasyon yüzde 8.2 oranında arttığı 2014 yılında ortalama memur maaşı reel olarak yüzde 1’e yakın geriledi. 2013 Aralık ayında 100 lira olan ortalama memur maaşının satın alma gücü, Aralık 2014’te 99 liraya geriledi.
Türkiye’de aileler gelirlerinin büyük bir bölümünü gıdaya ayırmak zorunda kalıyor. Memur maaşlarının gıda fiyatları karşısında kaybettiği satın alma gücü ise daha yüksek oldu. 2014 yılında gıda fiyatları yüzde 12.73’le genel enflasyon oranından çok daha yüksek oranda artarken, ortalama memur maaşı 2014 yılında gıda enflasyonuna göre reel olarak yüzde 4.4 oranında azaldı.
Yine 2014 yılında Türk-İş tarafından hesaplanan ve gıdanın yanı sıra barınma, ulaşım, sağlık, eğitim ve diğer harcamaların karşılanması için gereken tutarı gösteren yoksulluk sınırı ise 491 TL arttı. Yoksulluk sınırında enflasyon nedeniyle yaşanan artış, memur maaşlarına yapılan zammın 4 katına yaklaştı.

MAAŞLAR ERİDİ
Memurun satın alma gücü, 2014 yılında süt, yoğurt, peynir, zeytin, elma, domates, çay, şeker gibi temel gıda maddelerinin yanı sıra su, elektrik, doğalgaz gibi zorunlu tüketim maddelerine karşı da önemli ölçüde eridi. 2013 yılında imzalanan toplu iş sözleşmesi 2014 yılına ilişkin enflasyon farkı içermediği için, 2015 yılı başında yapılan yüzde 3 oranındaki zam da memur maaşlarının 2013 yılındaki satın alma gücünü yakalamasına yetmedi.

‘MEVCUT DÜZEN HUKUKA AYKIRI’
Raporda, 2013 yılında hükümet ve hükümete yakın olduğu belirtilen Memur-Sen tarafından imzalanan toplu iş sözleşmesinin, 2014 ve 2015 yıllarında memurların satın alma gücünü koruyamadığı gibi refah artışından pay almalarını da engellediği ifade edildi. Raporda şu görüşlere yer verildi: “Grev hakkının olmadığı bir toplusözleşme düzeninin çalışanlar lehine sonuçlar vermesini beklemek hayal. AKP’ye yandaş bir konfederasyon ile hükümet temsilcilerinin bir masada bir araya gelerek yaptıkları görüşmeler asla bir toplusözleşme görüşmesi olamaz.
Toplusözleşmede meydana gelen uyuşmazlıkların hakem heyeti tarafından kesin olarak karara bağlanacak olması ve hakem heyetinin çoğunluğunu yine hükümetin belirliyor olması bu sözde toplusözleşme sisteminin açıkça uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunun bir göstergesidir. Yapılacak toplusözleşmeden yalnızca toplusözleşmenin tarafları değil karmaşık mevzuat nedeniyle yansıma suretiyle diğer kamu görevlileri ve emeklilerde yararlanmaktadır. Bunun neticesi olarak milyonlarca kişi yetki vermediği örgütlerce kabul edilen veya işverence dayatılan sözleşme hükümlerine tabi kılınmaktadır. İlkece bir sözleşme yalnızca tarafları bağlar. Sözleşmeye taraf olmayanların zorla sözleşmeye taraf yapılması uluslararası hukuk ilkeleriyle bağdaşmaz.

AVRUPA KONSEYİ’NE ŞİKAYET HAZIRLIĞI
Uygulama Türkiye’nin taraf olduğu ILO’nun 87. ve 98. sayılı kararlarına aykırıdır. Bu konuda 29 Ağustos 2013 Ankara’da İş Mahkemesi’ne açtığımız davada dile getirdik. Ek Protokol’den kaynaklanan şikayet hakkımızı kullanarak hükümeti, Avrupa Konseyi’ne şikayet etmeye hazırlanıyoruz.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.