Davutoğlu’na sunulan işçi raporunda ne var?

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, çalışma hayatıyla ilgili hazırladıkları dosyayı Başbakan’a sundu. Dosyada taşeronluk, madenlerin denetlenmesi, geçici işçilerin kadro sorunlarıyla ilgili konular var

Davutoğlu’na sunulan işçi raporunda ne var?
27 Mart 2015 Cuma 12:53

Aydınlık / Ankara
TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, çalışma hayatıyla ilgili sorunları ve talepleri içeren raporu Başbakan’a sundu. Davutoğlu’nun önceki günkü Türk-İş ziyaretinde sunulan raporda toplu iş sözleşmeleri, taşeronlaşma, maden denetlenmesi, geçici işçilerin kadro sorunu, sendikal örgütlenme ve baskılar, sağlık hizmetinde yaşanan sorunlar başta olmak üzere çok sayıda soruna değinildi.
TAŞERON SORUNU ÇÖZÜLMELİ
Raporda, işçilerin ilk beklentisi kamu toplu iş sözleşmelerinin bir an önce yapılması oldu. Ücretlerde iyileştirme yapılarak satın alma gücünün yükseltilmesi, sağlanan refah artışından pay verilmesi ve  ücretlerin yeterli seviyeye getirilmesi talep edildi. Kamu işçilerinin bir diğer önemli beklentisi ise vergi oranlarıyla ilgiliydi. Raporda, toplu iş sözleşmesi ücret zamlarını anlamsız hale getiren vergi oranları artışının önlenmesi istendi.
Raporda dikkat çeken maddelerden biri de taşeron işçileri hakkında verilen mahkeme kararlarının uygulanmaması oldu. Raporda Karayolları Genel Müdürlüğü’nde yaşanan “kadro sorununa” dikkat çekilerek, mahkeme kararının bir an önce uygulanması istendi, kamu kesiminde asıl işlerde çalışan taşeron işçilerinin ise belirsiz süreli iş kapsamına yani kadroya alınması talep edildi. 
GEÇİCİ İŞÇİLERE KADRO TALEBİ 
Raporda başta şeker ve demiryolu sektörlerinde olmak üzere kamu işyerlerinde yıllardır geçici ve mevsimlik olarak çalışanlar hakkında şöyle denildi: “Yıllardır çalışan, bilgi, beceri, ve deneyimleri ile işyerine faydalı bu işçilerin daimi kadroya geçirilmelerinin uygun olacağı düşünülmektedir.”
Başbakan’a sunulan Türk-İş raporunda, maden işletmelerinde sağlık ve güvenlik yönünden risk unsurlarının “çok tehlikeli işler” kapsamında olduğuna dikkat çekilerek, alınması gereken tedbirlerin de buna uygun olması gerektiği vurgulandı. Madenlerde ruhsat veren ve gerekli denetimleri yapmak durumunda olan kuruluşun Maden İşleri Genel Müdürlüğü olduğu, iş sağlığı ve güvenliği denetimlerini yapan kuruluşun ise Çalışma Bakanlığı olduğu hatırlatılarak, “Bu ikili denetim yapısı olumlu sonuç vermek yerine, sorumluluğu paylaşmakta anlaşmazlığa neden olmaktadır. Öncelikle yetki ve sorumluluk ikili yapıdan kurtarılmalı, madenlerde ruhsat verilmesi ile tüm denetim bir merkezde toplanmalıdır” denildi. 
OCAKLAR KAMULAŞTIRILMALI
Raporda, özel sektör tarafından işletilen kömür madenciliğinde, insafsız biçimde üretimin ve kârlılığın artırılmasının öncelikli hedef olduğu nedeniyle iş sağlığı ve güvenliğinin ihmal edildiğine dikkat çekildi. Raporda, kömür ocaklarının kamulaştırılması, maden işlerinin alt işverene verilmemesi, kömür üretiminde rödovans, taşeron ve hizmet alımına son verilmesi gerektiği belirtildi. 
Raporda işçilere uygulanan baskı, şantaj politikalarına da değinilerek bu duruma yol açan uygulamaların sona erdirilmesi için girişimlerde bulunulmasının öncelikli talep olduğu ifade edildi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.