Çukurova’da kölelik düzenine karşı birlik

Taşeron işçileri dernekleri güçlerini birleştirdi. Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren 5 dernek bir araya geldi ve federasyon kurma çalışmalarına başladı

Çukurova’da kölelik düzenine karşı birlik
13 Aralık 2015 Pazar 15:04

Deniz Bilici
[email protected]

Çukurova bölgesinde çalışma yürüten İskenderun Taşeron İşçileri Derneği, Gaziantep Taşeron İşçileri Dayanışma Derneği, Adana Taşeron İşçileri Derneği, Kırıkhan Taşeron İşçileri Derneği ve Mersin Taşeron İşçileri Derneği bir çatı altında toplanarak “Çukurova İşçi Dernekleri Federasyonu” kurmaya hazırlanıyor.
İskenderun Taşeron İşçileri Derneği Başkanı Sadık Karakaş federasyon kurmaktaki amaçlarını Aydınlık’a anlattı. “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” atasözüne kulak vererek işçilerin haklarını daha güçlü bir örgütle korumak ve işçileri bilinçlendirmek için birleşmeye karar verdiklerini belirten Karakaş, “Sendika ve derneklerimizi yan yana getirirsek bölgeyi kapsayan daha güçlü bir çalışma yaparız. Buradaki amacımız; köleleştirme anlayışına karşı işçileri örgütleyerek kendi hak ve hukuklarını arayabilmelerini sağlayarak, işçilerin daha sosyal, daha refah bir şekilde yaşamaları için mücadele etmek” diye konuştu.

‘İŞÇİLERİ SAVUNACAK ÖRGÜT YOK’
Karakaş şunları söyledi: “Türkiye’de 1980’den itibaren hızla özelleştirmeye gidilmiştir. Özelleştirme aynı zamanda hem taşeronlaştırma sistemini hızlandırmış hem de kadrosuzlaştırma ve sendikasızlaştırmayı amaçlamıştır. Bu durum sendikaları da zaman içerisinde etkisizleştirmeye başladı. Günümüzde 12 milyon işçi olmasına rağmen sendikalı sayısı aşağı yukarı 1.4 milyon civarında... Dolayısıyla büyük bir çoğunluğun hak ve hukuklarını savunacak herhangi bir örgüt yok. Biz de işçilerin hak ve hukuklarını onlara anlatabilmek, onların hak ve hukuklarını savunabilmek amacıyla içinde hukuk birimi de olan dernekler oluşturduk.”

‘HEDEFİMİZ KONFEDERASYON KURMAK’
Daha güçlü çalışma yapabilmek için de federasyon kurma yoluna gittiklerini kaydeden Karakaş, “Türkiye’nin çeşitli yerlerinde taşeron derneklerinin federasyon olma durumları devam edecektir. Bu federasyonlardan yola çıkarak daha güçlü olan bir konfederasyon meydana getireceğiz. Bu federasyonların kuruluşuyla birlikte 3 federasyonu yan yana getirerek hemen konfederasyon kurma çalışmalarına başlayacağız. Hedefimiz, taşeron işçilerini, hatta Türkiye’deki işçi sınıfını örgütleyecek bir çalışma yapmak” ifadelerini kullandı.
Karakaş, federasyon kurma çalışmalarının devam ettiğini, aralık ayının sonunda federasyon olarak çalışmalara başlayacaklarını kaydetti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.