Çikolata devinden işçilere tehdit

900 işçinin bugün iş bırakacağı Nestle’de yönetim işçileri tehdit etti: ‘Greve çıkarsanız geleceğiniz etkilenir. ’Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek ise sonuna kadar mücadele edeceklerini vurguladı

Çikolata devinden işçilere tehdit
21 Haziran 2016 Salı 11:11

Deniz Bilici
[email protected]

Nestle işvereni, bugün greve başlayacak olan 900 işçiyi üstü kapalı olarak tehdit etti. Çikolata ve cips üretimi yapan Nestle ve CPT Yönetimi, işçilere grev öncesi gönderdiği mektupta grev kararının çalışanların geleceğini yakından etkileyeceğini söyledi.
Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mustafa Akyürek ise şirketin bu mektubunun caydırıcı olmasının söz konusu olmadığını ve işçilerin sonuna kadar mücadele edeceğini vurguladı.
Bursa Karacabey’deki Nestle çikolata ve cips fabrikalarında çalışan yaklaşık 900 işçi adına Tekgıda-İş Sendikası’nın yürüttüğü Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine alınan grev kararı bugün uygulanmaya başlıyor. Nestle yönetimi ise işçileri bölmek ve grev kararından caydırmak için işçilerin hepsine tek tek mektup gönderdi.
TİS görüşmelerinde çok iyi teklifler yaptıklarını ileri süren şirketin işçilere gönderdiği mektupta Tekgıda-İş Sendikası’nın taleplerinin, ‘fabrikaya büyük ek maliyetler getirerek piyasada rekabet etmesine engel olacağı, satışları olumsuz etkileyerek üretimi düşüreceği ve fabrikanın uzun dönemli sürdürülebilirliğine ciddi zararlar vereceği’ iddia edildi.

NESTLE İTİBARININ PEŞİNDE
Grev kararının fabrikanın itibarını zedeleyeceğini ve gelecekte yapılabilecek yatırımları da etkileyeceğini öne süren Nestle Yönetimi, “Grevi destekleyip desteklememek kararı artık size aittir. Vereceğiniz bu karar, fabrikamızın ve sizlerin geleceğini muhakkak ki yakından etkileyecektir. Biz, Nestle ailesi olarak sizlerin ve fabrikamızın uzun dönemli çıkarlarını gözetmek durumundayız. İşte bu yüzden sizlere bu bilgilendirmeyi yapmak istedik” ifadeleriyle işçileri üstü kapalı olarak tehdit etti.

İŞÇİLER MÜCADELEDE KARARLI
Aydınlık’a konuşan Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek ise şirketin işçilere yazdığı mektubun caydırıcı bir tarafı olamayacağını belirterek taleplerinde kararlı olduklarını vurguladı. Akyürek, “Sabah saat 8.00’da Genel Başkanımız Mustafa Türkel ve sendikamızın yöneticileriyle birlikte grevi başlatıyoruz. Şirketin işçilere gönderdiği bu mektup caydırıcı olamaz. Kararlı bir şekilde greve çıkıyoruz. İşçi arkadaşlarımız sonuna kadar mücadele edecek” diye konuştu.

ÜCRET VE ÇALIŞMA DÜZENİNDE İYİLEŞTİRME TALEBİ
Tekgıda-İş Sendikası grev kararını, arabulucu aşaması da dahil 10 görüşmenin sonucunda anlaşmaya varılamadığı için almıştı. Ayrıca Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, anlaşmazlığın yalnızca ücretle sınırlı olmadığını vurgulamış, işçilerin çalışma düzenine dair de sıkıntıları olduğunu belirtmişti. Tekgıda-İş, fabrikadaki çağrı üzerine çalıştırma uygulamasının kaldırılmasını ve bu şekilde çalışan işçilerin kadroya geçirilmesini istiyor. İşçilerin zorunlu mesaiye bırakılmasına da karşı çıkan sendika, işçinin bu zorunlu mesaiye kalması koşulunda da yüzde 200 mesai ücreti talep ediyor.
Sendikanın ücretlere yönelik talepleri şöyle: 1. yıl için ortalama 7 yıllık, brüt 1.647 TL maaş alan bir işçi için seyyanen 555 TL, her kıdem yılı için de 20 TL; 2. yıl içinse enflasyon üzerine 5 puan zam.
Nestle yönetiminin teklifi ise şu şekilde: 0-5 yıla kadar kıdemi olan işçi için 100 TL zam, her kıdem yılı için artı 8 TL. 6-10 yıla kadar, 175 TL zam, her kıdem yılı için artı 16 TL. 11 yıl ve üstü için 200 TL zam, her kıdem yılı için artı 16 TL.

NESTLE SU’DA HAREKETLİLİK
Tekgıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek, önümüzdeki günlerde Nestle’nin su fabrikasında da greve çıkacaklarını söyledi. Akyürek, ayrıca Erikli Su’da da bir grev hazırlığı içinde
olduklarını aktardı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.