ÇAYKUR’da yetki tiyatrosu yeniden sahnelendi!

ÇAYKUR’da yine yetki tiyatrosu sahneye kondu. Türk-İş’e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası daha önceki davaların sonuçlanmadığı gerekçesiyle Çalışma Bakanlığı’nın Öz Gıda-İş’e verdiği yetki belgesine itiraz etti. Ancak Bakanlık itirazı dikkate almayarak Öz Gıda-İş’e yetki verdi. Çalışma Bakanlığı’nın Tek Gıda-İş’e yönelik bu tutumu ilk olarak 2008 yılında yaşandı.

ÇAYKUR’da yetki tiyatrosu  yeniden  sahnelendi!
20 Ocak 2015 Salı 12:18

2008 yılında Çalışma Bakanlığı’nın toplusözleşme yetkisini, çoğunluğa sahip Tek Gıda-İş’e değil Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Gıda-İş’e vermesi üzerine başlayan yasal süreç, 2013 yılına kadar sürmüştü. 5 yıllık hukuk ve sendikal mücadelenin ardından yetkiyi tekrar kazanan Tek Gıda-İş  bu sürecin ardından aldığı ilk grev kararını hayata geçirememişti. Çünkü işçiler, ÇAYKUR yönetimi tarafından 1 ay önceden erken işbaşı yaptırılmış ve grev kırılmıştı. Mahkeme kararı ile kaldırılmadığı sürece grev kararının geçerli olmasına ve bu süreç tamamlanmadığı için yeni yetki işlemlerinin başlatılmasının mümkün olmamasına rağmen, Bakanlık yargı yetkisini kullanarak ÇAYKUR’da çoğunluğun Öz Gıda-İş’e ait olduğuna karar vermiş, usulsüz olarak bu sendika lehine yetki tespiti yapmıştı. 
‘KANUNA AYKIRI UYGULAMA’
Tek Gıda-İş, Bakanlık’ın bu kararına itiraz etmiş ancak itiraz kesinleşinceye kadar yetki işlemlerinin durdurulması gerekirken Çalışma Bakanlığı itirazın süresi içinde yapılmadığını öne sürerek Öz Gıda-İş lehine yetki belgesi vermiş ve Kamu-İş’le bir gece içinde apar topar sözleşme imzalayarak yürürlüğe koymuştu. Tek Gıda-İş’in bu durum karşısında imzalanan toplusözleşmenin hükümsüzlüğünün tespiti için açtığı dava henüz sonuçlanmadı. Ancak ÇAYKUR’da tüm bu yaşananları yine aratmayacak gelişmeler yaşandı. Hukuken geçersiz olan toplusözleşmenin yürürlük süresinin 31 Aralık 2014 tarihinde sona ermesi üzerine Çalışma Bakanlığı yetkiye ilişkin davaların sürmesine rağmen 25 Aralık 2014 tarihli yazısıyla Öz Gıda-İş lehine yeniden yetki tespiti yaptı. Tek Gıda-İş 12 Ocak’ta bu tespite itiraz etti. Tek Gıda-İş bununla yetinmedi, 13 Ocak’ta da Bakanlık evrakına kaydettirerek, tespite usulüne uygun şekilde itiraz edildiğine dair bir dilekçe verdi. 
Ancak Bakanlık, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 43/5 maddesine göre yetki işlemlerini durdurması gerekirken kanundaki bu hükmü yok sayarak Öz Gıda-İş’e yetki belgesi verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.